Egy utas tanúskodása szerint a lezuhant azerbajdzsáni repülőgépen legalább egy hangos durranás hallatszott a baleset előtt - számolt be róla a Liner.hu.

Subhonkul Rakhimov egyike volt a J2-8243-as járat 29 túlélőjének, akik csodával határos módon élve hagyhatták el a helyszínt Kazahsztánban, noha a gépük elemeire tört és lángokba borult kényszerleszállás közben. Az azeri légitársaság nemrég erősítette meg, hogy külső beavatkozás volt az egyik oka annak, hogy a gépük becsapódott a kifutópályán.
Legalább 38 áldozatról tudni, de azt továbbra sem közölték, hányan vannak válságos állapotban a kórházbakban. Subhonkul Rakhimov az egyik túlélő, aki úgy döntött, hogy nyilatkozik a sajtónak, és elmondja, mit tapasztalt azelőtt, hogy a gépe lezuhant volna, majd a másodper tört része alatt tucatnyian életüket vesztették. Soron kívül Az Azerbaijan Airlines bejelentést tett az utasszállítója lezuhanásának körülményeiről
A Reuters hírügynökségnek nyilatkozott a férfi, aki szintén kórházban van a sérülései miatt. Elmondta, imádkozni kezdett és felkészült mindenre, hiszen tudta jól, hogy baj van, a gép akkor már nem volt túl jó állapotban. Elmondása szerint Groznijhoz közeledve hallott csattanást, majd azt gondolta, a gép szét fog esni.
Elmondta, hogy a hirtelen hangos csattanás után a repülőgép különös módon kezdett el viselkedni az égbolton. "Olyan érzés volt, mintha az egész gép részeg lett volna - egyáltalán nem volt már az a stabil jármű, amit korábban ismertünk" - nyilatkozta a férfi, aki tisztában volt vele, hogy az élete, valamint a többi utas sorsa is komoly veszélybe került.
Az Aktau városa melletti kényszerleszállás utáni káosz után a repülőgépen csend honolt, míg hirtelen nyöszörgő hangok törtek fel a túlélők szájából. Számos, a helyzetet alaposan ismerő forrás alapján úgy tűnik, hogy a gépet tévedésből orosz légvédelmi rendszerek lőtték le. Azonban ezt a hírt sem az orosz, sem az azeri hatóságok nem erősítették meg egyelőre.
A feketedobozt is sikerült felkutatni, amely valószínűleg számos fontos bizonyítékot rejt magában, beleértve a pilótafülkében zajló beszélgetéseket rögzítő felvételeket is. A telemetriai adatok szintén kulcsszerepet játszhatnak abban, hogy megértsük, mi történt a géppel a hangos csattanás után, és hogy mely pontokon jelezte a rendszer a hibákat vagy a külső behatásokat, amelyek a repeszképződéshez vezethettek.