Lehetséges, hogy a katás vállalkozók újra lehetőséget kapnak arra, hogy cégeknek számlázzanak.
A javaslat szerint a katásoknak lehetne cégeknek számlázni.
Fontos, hogy foglalkozzunk a katás adózás kérdésével, mivel a módosítására valóban "hatványozott az igény" - hangoztatta Nagy Elek az MKIK által szervezett eseményen, ahol Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott.
A kamarai elnök előadásában kiemelte, hogy napjainkban a vállalkozások számára rendkívül fontos, hogy ezt a helyzetet átalakítsuk. Hozzátette, hogy a kamara számára ez a feladatkör elengedhetetlen, hiszen a problémák megoldása a küldetésünk része.
Nagy Elek véleménye szerint létezik alternatíva: a katás vállalkozóknak érdemes lenne cégeknek számlázniuk, és a vállalatnak kellene vállalnia az adófizetési kötelezettséget. Ezt nyilatkozta, azonban hozzátette, hogy az MKIK is felelősséggel tartozik, hiszen 2022 nyarán körülbelül negyedmillió vállalkozás számára teremtett egzisztenciális válságot a kormány politikája.
Szerinte a költségvetés "nem sérülne", mert az átalányadósok 26-27 százalékkal adóznak, az ő példájában ez 43 százalék lenne, de "a cégek tűrőképessége magasabb", és innentől ez egy "nyert-nyert" szituáció a megrendelőnek és a kisvállalkozónak is.
Ez egy kivételes alkalom, amelyen jelenleg dolgozunk, és hasonló jellegű megoldásokkal fogunk előállni a közeljövőben.
- vetítette előre a kamara vezetője.
"A miniszterelnök kifejezte, hogy céljuk az, hogy júniusig sikerüljön megvalósítani ezeket a terveket. Hozzátette, hogy az első félév vége különösen fontos időszakot jelent a kormányzati és költségvetési politikában, így ha az év során még szeretnének elérni valamit, akkor sürgősen meg kell kötniük a szükséges megállapodásokat, lehetőleg egy-két hónapon belül június előtt. Ez lehetővé tenné, hogy a júniusban záruló törvényhozási időszak alatt még végrehajthassák az elhatározásaikat."
Vadász Iván, adószakértő véleménye szerint a kata "visszahozatala" vonzóan hangzik, ám ennél sokkal fontosabb, hogy valójában már nem sok értéket képvisel. Az egyéni vállalkozók már hozzászoktak az átalányadó rendszeréhez, míg a gazdasági társaságok esetében az osztalékból történő nyereségkivétel 25%-os adóteherrel jár, ami viszonylag elviselhető.