Klaus Iohannis, Románia elnöke bejelentette lemondását.
Meg akarja előzni, hogy országa "nevetség tárgyává váljon".
Klaus Iohannis államfő bejelentette, hogy lemond pozíciójáról. A hivatalban lévő államelnök hétfőn közölte, hogy február 12-én, szerdán fogja benyújtani lemondását – számolt be róla a Maszol erdélyi hírportál.
A parlament kedden, 10:00 órakor kezdődő közös plenáris ülésén szavazni fog az ellenzék Klaus Iohannis elnök felfüggesztésére benyújtott kéréséről. A hírek szerint az államfő azt nyilatkozta, hogy lemondása mellett döntött, hogy elkerülje a felfüggesztését és az ezzel járó bonyodalmakat, amelyek szerinte kedvezőtlenül hatnának az ország jelenére és jövőjére. Iohannis hangsúlyozta, hogy önként távozik az államelnöki posztról, mivel nem kívánja, hogy Románia a világ szeme előtt nevetségessé váljon.
A bejelentését azzal kezdte, hogy mennyire alaptalan és kifejezetten káros, hogy az ellenzék a felfüggesztését kezdeményezte, és hogy a parlament napirendre is vette az indítvány szavazását.
Kiemelte, hogy soha nem lépett át az alkotmány határain, ezért a felfüggesztése senkinek sem hoz előnyt, sőt, mindenki csak hátrányt szenved el.
Figyelmeztetett, hogy amennyiben a parlament igent mond a felfüggesztésére, akkor 30 napon belül kötelező népszavazást kell tartani a hivatalából való eltávolításáról. Az ő véleménye szerint ennek a referendum hatása nemcsak az országban, hanem nemzetközi szinten is kedvezőtlen lenne.
A referendum polarizálja a társadalmat, így a közbeszéd fókusza eltolódik a közelgő májusi államelnök-választásokról. A jelöltek nem kapnak lehetőséget arra, hogy bemutassák elképzeléseiket és programjaikat. Eközben Románia nemzetközi megítélése is romlik: a külföldi partnerek számára nehezen érthető, hogy miért lenne szükség egy államelnök felfüggesztésére, amikor már csak rövid idő van hátra az új vezető megválasztásáig – számolt be erről a portál.