Az Öttevényi Földváry Kastély megújult épülete lenyűgöző műkincsek otthonává vált, amely új fényben tündököl. A Spabook által bemutatott átalakulás során a kastély nemcsak a történelmi értékét őrzi meg, hanem modern élményeket is kínál a látogatóknak.
A történelmi Öttevényi Földváry Kastély mostantól a Földváry Galéria és Aukciós Ház otthona, ahol a nagyszabású megnyitóra március utolsó vasárnapján került sor - értesült a Spabook.net. Az eseményhez méltóan, a galéria különleges éke egy Margarétás Zsolnay falikút, amely véglegessé tette a kastély kulturális küldetését. A megnyitó után a galéria célja, hogy a régió kulturális életének központjává váljon, új lehetőségeket kínálva a művészet és a közönség találkozására.
Az elhanyagolt állapotú Öttevényi Földváry Kastély 2023-ban került a Matusz család tulajdonába. Az egy évig tartó, tavaly májusban lezárult teljeskörű felújítás után idén befejeződött a galéria épület felújítása is.
Az itt helyet kapó aukciós ház, bemutató terem nem titkolt célja, hogy biztosítsa a kastély fenntartásához elengedhetetlenül szükséges anyagi fedezetet, emellett olyan kulturális élettel és művészeti kincsekkel töltse meg a régiót, amire korábban nem volt példa.
"Miután 2024-ben befejeztük a közel egy évig tartó felújítást, a kastélyt eddig főként festménymásolatokkal díszítettük. Most azonban szeretnénk új irányvonalat képviselni. Az aukción megmaradó tételek a kastély falain fognak ragyogni, így folyamatosan gazdagítjuk az épületet értékes műalkotásokkal, amelyek varázslatosabbá teszik a környezetet."
Matusz Balázs, a cég tulajdonosa, osztotta meg gondolatait.
A Galéria avatóra a kastélyba érkezett a Zsolnay gyár tulajdonosa Bachar Naraji úr is. Az aukciós ház első anyagát nagy gonddal válogatták össze a szakértők, főként a XVIII. és XIX. század remekművei kerültek kalapács alá, de megjelent két különleges Zsolnay dísztárgy is.
A licitálás során többek között olyan neves művészek alkotásaira lehetett pályázni, mint Perlmutter Izsák, Fényes Adolf, Benczúr Gyula, Iványi Grünwald Béla, Emőd Aurél, Miklósi-Mutschenbacher Ödön, Herrer Cézár, Basch Árpád, Udvary Dezső és Jancsek Antal. A műtárgyak és festmények kikiáltási árai széles spektrumot öleltek fel, 85 ezer forinttól egészen 26 millió forintig terjedtek.
- jelentette ki az Öttevényi Földváry Kastély gazdája.
A kastély elmúlt egy évének működése szoros kapcsolatot alakított ki a helyi közösséggel. Rengeteg sikeres, ingyenes esemény valósult meg közös erőfeszítéssel. A március végi aukciót követően, április 8-14 között egy alkotótábor is indul, amely szintén ingyenesen várja a kortárs művészeket, inspiráló környezetet teremtve számukra.
Az itt készült művek jótékonysági aukcióra kerülnek felajánlásra, és a befolyt összeg a Matusz Nonprofit Alapítványhoz jut el. Ebből a támogatásból a Győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház szakápolói képzésének fejlesztését, valamint a nővérpihenők felújítását fogják segíteni.
- árulta el a Földváry Galéria és Aukciós Ház tulajdonosa
A márciusi aukcióval együtt megrendezésre került a régió legnagyobb régiségvására is a kastély udvarában. Több mint 110 árus és közel 3000 vendég vett részt az eseményen, ahol a gasztronómia is kiemelt szerepet kapott. Matusz Balázs kiemelte, hogy az eseménynek biztosan lesz folytatása az ősz folyamán, szintén egy nagyszabású régiségvásárral egybekötve.
Április 8-tól tehát egy héten át a kastély ad otthont egy különleges művésztábornak, ahol 17 neves festőművész alkot majd. A résztvevők minden este vacsorával egybekötött kulturális programokon vehetnek részt, melyek keretében vendégül látják a Győri Balett társulatát, a Győri Filharmonikus Zenekart és neves újságírókat is.