Demjén Ferenc életműdíjat vehet át, elismerve ezzel a zenei pályafutásának kiemelkedő teljesítményét. Az évtizedek során számos emlékezetes slágerrel gazdagította a magyar zenei kultúrát, és hatása generációkat ölelt fel. A díj nem csupán a múlt sikereit,
Földes Eszter kifejezte, hogy a válás ellenére Lovasi András továbbra is fontos szereplője marad a gyermekük nevelésének. "Ez egy hatalmas szerelem volt..." - tette hozzá, utalva a közös múltjukra és a családi kötelékek megőrzésének fontosságára.
Magyarország éves filmes seregszemléjét, a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivált ebben az évben június 18 - 21. között, a hagyományokhoz híven Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg. A fesztiválon az idei életműdíjasokhoz kapcsolódóan olyan alkotásokat nézhet meg újra a közönség, mint a Hunyadi sorozat, a Szabadság, szerelem, a Kísértet Lublón, A kenguru, a Megáll az idő, a Hogyan tudnék élni nélküled? és a Magyar Passió.
Bordán Irén 1972-ben kezdte meg tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, ahol már másodévesként lehetőséget kapott a forgatásra. Pályafutása alatt olyan jelentős filmekben játszott főszerepeket, mint Az idők kezdetén és A Kísértet Lublón. 1976-ban a Nemzeti Színházhoz csatlakozott, majd később a MAFILM társulatához szerződött, ahol számos emlékezetes filmben szerepelt. Férjével 1981-ben az Egyesült Államokba költözött, de a 90-es évektől kezdve újra felbukkant a magyar és nemzetközi produkciókban. Az utóbbi időszakban a Félvilágban, a Russian Doll sorozatban és az Újszínházban is megcsillogtathatta tehetségét. Szakmai pályafutása elismeréseként 2014-ben a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét, 2024-ben pedig a Jászai Mari-díjat vehette át.
Demjén Ferenc énekes és dalszövegíró 1946-ban született Diósgyőrben, zenei pályája 1964-ben indult. Országos ismertségre a Bergendy zenekar tagjaként tett szert, majd 1977-ben megalapította a V'Moto-Rockot, amely számos slágert adott a magyar könnyűzenének. Szólókarrierje során olyan emlékezetes dalokat alkotott, mint a Szerelemvonat vagy a Hogyan tudnék élni nélküled?. Több mint 700 dal fűződik a nevéhez, és több mint 3 millió eladott lemezzel büszkélkedhet. A dalai köré épülő, 2024-ben bemutatott film, Hogyan tudnék élni nélküled? több mint 800 ezer nézőt vonzott, ezzel a rendszerváltás utáni legnézettebb magyar film lett. 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét vehette át. Ugyanebben az évben Budapest Főváros Díszpolgára lett. 2012-ben Kossuth-díjban részesült.
Gálffi László, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, 1975-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Ezt követően 14 éven át tanította a jövő színészeit, miközben a Vígszínház tagjaként formálta a magyar színházi életet egészen 1998-ig. 2001-től az Örkény Színház alapítótagjaként folytatta pályafutását, új irányvonalakat képviselve. A filmvásznon immár öt évtizede van jelen, első komolyabb szerepét a több mint 1,8 milliós nézőszámot elérő A kenguru című filmben játszotta. Ezen kívül olyan emlékezetes alkotásokban is látható volt, mint a Jób lázadása, a Redl ezredes, a Vigyázók, A napfény íze, a Requiem, A zsarnok szíve, Torzók, a Fehér Isten, az Utóélet és a Semmelweis. Legutóbbi szerepe a Hunyadi című sorozatban bizonyítja, hogy továbbra is aktív és keresett művész. 2001-ben rendezőként és főszereplőként is részt vett A láthatatlan ház című film elkészítésében, amely Lénárd Sándor életéről szól. 2010 óta a Halhatatlanok Társulatának, míg 2020-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja, emellett Príma Primissima díjat is nyert, ami tovább erősíti helyét a magyar kultúrában.
Koltai Lajos 1970-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, azóta pedig több mint öt évtizede formálja a magyar filmszakmát. Pályafutása alatt számos kiemelkedő magyar rendezővel működött együtt, mint például Szabó István, akivel olyan világszerte elismert alkotásokat hoztak létre, mint a Mephisto és A napfény íze. Az 1980-as évek óta Hollywoodban is tevékenykedett, sőt, rendezőként is bemutatkozott, első filmje Kertész Imre Sorstalanság című regényének adaptációja volt. Legutóbbi alkotása, a Semmelweis, elnyerte a 2024-es Magyar Mozgókép Fesztivál legjobb játékfilm díját, tovább öregbítve nevét. Pályafutását számos rangos elismerés fémjelzi, így a Kossuth-díj, az Oscar-jelölés, a Prima Primissima díj, valamint a Nemzet Művésze cím is. Emellett tagja több neves nemzetközi filmes szervezetnek, és címzetes egyetemi tanárként a fiatal filmes tehetségek mentorálására is nagy hangsúlyt fektet.
Makó Mari pályafutása során számos hazai és nemzetközi játékfilm, tévéfilm és kisjátékfilm szereplőinek kiválasztásában játszott kulcsszerepet. Casting direktorként olyan emblematikus alkotásokban működött közre, mint A temetetlen halott, a Csudafilm, A tökéletes gyilkos, a Zárójelentés, a Magyar Passió és a Semmelweis. Emellett a Magyarországon forgó külföldi produkciók castingjában is aktívan részt vett, többek között a München, Az adósság és a Beethoven árnyékában című filmek magyar szereplőinek kiválasztásában is. Munkája során mindig is a tehetségek felfedezésére és a legjobb teljesítmények biztosítására összpontosított.
Piroch Gábor több mint öt évtizede formálja a hazai és nemzetközi filmipart, mint kaszkadőr és szakértő. Pályafutása során több mint 200 filmben közreműködött, köztük olyan ikonikus magyar alkotásokban, mint A bizalom és a Megáll az idő, valamint Hollywood neves produkcióiban, mint a Titanic, az Emlékmás és a Trója. Munkáját a Taurus World Stunt Awards és a SAG-Aftra is méltányolta. Rendezői debütálását 2024-ben az Égig érő álmok című kisfilmjével ünnepelte, amely elnyerte a Bujtor István Filmfesztivál díját, és meghívást kapott a Los Angeles-i Magyar Filmfesztiválra is. Emellett három könyvet jegyez, beleértve két életrajzi ihletésű regényt és egy mesekönyvet. Legkedvesebb magyar filmje a Szabadság, szerelem, míg a nemzetközi kedvence a Titanic. 2025-ben az ő kezdeményezésére indult el a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a második egység mesterképzés, amely új lehetőségeket nyit a filmkészítők számára.
Robert Lantos producerként több mint ötven éve meghatározó alakja a nemzetközi filmiparnak. 1973-ban alapította a kanadai Alliance Communications Corporationt, amelyet 25 éven át vezetett. Jelenleg a Serendipity Point Films élén dolgozik saját filmes projektjein. Első filmje, a L'ange et la femme 1977-ben jelent meg, azóta több mint 70 produkció fűződik a nevéhez. Négy filmjét - Eljövendő szép napok, Csodálatos Júlia, Gyilkos ígéretek, Barney és a nők - Oscar-díjra jelölték, míg a Napfény ízét és a Gyilkos ígéreteket Golden Globe-ra is. Színészi díjat nyert a Csodálatos Júlia és a Barney és a nők főszereplője. Tíz filmjét beválogatták a Cannes-i versenyprogramba, többek között az Imádat, a Karambol és az Eljövendő szép napok is díjazott lett. A Barney és a nők és az Emlékezz! Velencében debütáltak, míg az eXistenZ és a Museo Ezüst Medvét nyertek Berlinben. Legutóbbi munkája a nagyszabású, történelmi sorozat, a Hunyadi, amely rekordnézettséget ért el Magyarországon.
A Magyar Mozgókép Fesztivál keretein belül, június 20-án, a Balatonfüredi Kongresszusi Központban kerül megrendezésre az ünnepélyes gála, ahol a Magyar Filmakadémia életműdíjjal kitüntetett alkotók vehetik át elismerésüket. Az esemény különlegességét fokozza, hogy a közmédia M5 csatornája élő közvetítéssel biztosítja a nézők számára a jubileumi pillanatok megélését.