"Álmunk világában a halál ismeretlen fogalom."

November elején rendeztük meg 10. Qubit Live estünket, amelyen meghívott előadóinkkal az alvás és az álmodás folyamatát jártuk körül, valamint azt, hogy milyen hatással lehetnek a memóriánkra, a biológiai óránkra, az egészségünkre és a betegségeinkre. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat, a kerekasztal-beszélgetést és a nézői kérdésekre adott válaszokat is, hogy az is megnézhesse őket, aki nem tudott részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.

Elméletileg felmerülhet a lehetőség, hogy valaki ne ébredjen fel a halálának pillanatában, de a valóságban az emberek annyira rettegnek a halál élményétől, hogy ez gyakran felrázza őket. Ezt inkább tapasztalatként lehet felfogni, mintsem tudományos tételként. Elképzelhető, hogy létezik olyan buddhista vagy jógi, aki évtizedeken át mély meditációt folytat, és alaposan felfedezi a halál állapotát; ha számára ez az élmény álmában köszön vissza, lehet, hogy nem reagál rá úgy, mint mások.

Ezt a figyelemre méltó gondolatot Bódizs Róbert, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, alváskutató, osztotta meg a 10. Qubit Live-on zajló kerekasztal-beszélgetés keretében. Az eseményen részt vett még Ella Krisztina, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének molekuláris biológusa, valamint Fabó Dániel, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezető neurológus szakorvosa. A beszélgetés lebonyolítását Balázs Zsuzsanna, a Qubit munkatársa végezte, aki ügyesen irányította a diskurzust.

Tényleg léteznek genetikailag meghatározottan a korán kelő pacsirta és a későn fekvő bagoly típusú emberek? Egységesebbek voltak-e az alvási mintázatok 150 évvel ezelőtt, a mesterséges világítás megjelenése előtt, mint most? Mi az alvajárás háttere, és milyen egészségügyi következményei lehetnek az olyan alvászavaroknak, mint a viszonylag sokakat érintő alvási apnoé, amikor alvás közben sok mikroébredés történik?

Fedezd fel a kerekasztal-beszélgetésünket, amely most videó és podcast formátumban is elérhető! Kattints ide, és merülj el a tartalomban:

Related posts