Lovas etikett: Hogyan kerüld el a díjugratóversenyek szabályainak megszegését - Magyar Mezőgazdaság A díjugratás világa nem csupán a technikai tudásról szól, hanem a megfelelő etikett betartásáról is. Ahhoz, hogy sikeresen navigálhass a versenyek világáb

Az MLSZ szakágai alaposan kifejtik a résztvevők számára vonatkozó előírásokat, amelyeket érdemes alaposan megismerni a versenyek előtt. Bálint Gábor segítségével összeállítottunk egy listát tíz lényeges irányelvről, amelyek sok esetben szubjektív értelmezés alá esnek.

Több mint ötven éve formálja a magyar lovaséletet, mint a díjugrató szakág kiemelkedő és elismert személyisége. Hosszú ideig aktívan versenyzett, miközben edzői szerepkörben is tevékenykedett. Ő egy I. osztályú versenybíró, FEI-steward és pályaépítő, aki számos nemzeti és nemzetközi versenyt irányított különböző szinteken és lebonyolítási formákban. Karrierje alatt felhalmozott tapasztalatai révén mélyreható ismeretekkel bír azokról az írott és íratlan szabályokról, amelyek nélkülözhetetlenek a tisztesség, a sportszerűség, az esélyegyenlőség és a jogszerűség fenntartásához, biztosítva ezzel minden résztvevő számára a fair versenyzést.

- beleértve természetesen a lovakat is -biztonságos közeget teremtsenek.

A párosok a megszokott edzések kényelméből kiszakadva, új és ismeretlen környezetben, valós kihívások előtt bizonyíthatják, mennyit fejlődtek. Ezen a különleges eseményen, jól szervezett keretek között, egy objektív értékelési rendszer segítségével mérhetik össze tudásukat.

Bármilyen szinten is áll valaki a versenyzés világában – legyen szó egy izgalmas első szezonról vagy egy rég várt visszatérésről – a következő tíz irányelv betartása rendkívül hasznos lehet. Ezek nemcsak a szervezők és a sporttársak munkáját könnyítik meg, hanem a versenyzők számára is világosabbá teszik a helyzetet. Különösen fontos, hogy a kezdő lovasok esetében az edzők szerepe kiemelkedő: felelősségük, hogy figyelemmel kísérjék tanítványaikat, példát mutassanak, és felhívják a figyelmet a lehetséges hibákra. Ennek érdekében célszerű a verseny előtt egy közös eligazítást tartani, ahol részletesen átbeszélhetik a szabályokat, és a résztvevők bátran kérdezhetnek. Ily módon mindenki felkészülten vághat neki a megmérettetésnek.

Az ugrósportban a versenyzők számára kulcsfontosságú a stratégiai tervezés: ekkor a lovas alaposan megismeri a pálya vonalvezetését, és a ló vágtaugrásainak hosszához viszonyítva számítja ki az akadályok közötti távolságokat. Ezen kívül figyelembe veszi a fordulók jellemzőit, és mentalis jegyzeteket készít a különböző kockázati tényezőkről – például a pályán található árnyékokról, színes elemekről, lobogó zászlókról vagy a hangosítás erősségéről. Mindezek a tényezők, amik a verseny kezdetét jelző csengő megszólalása után zavarokat, félelmet vagy bizonytalanságot okozhatnak a lóban, alapos felmérést igényelnek a sikeres teljesítmény érdekében.

A séta már hivatalosan is a verseny részét képezi, ezért elengedhetetlen a megfelelő öltözet viselése. Lábbeliként a csizma vagy a lábszárvédő és cipő kombinációja a kötelező irányelv. Érdemes elkerülni a csíkos térdzokni viselését, mivel az finoman fogalmazva is etikátlan választás. Fontos, hogy a lovasok ne töltsenek több időt a pályán, mint amennyire feltétlenül szükség van. Az ellenfelek zavartalan koncentrálása érdekében célszerű, hogy a kötelező megfigyelések után minél hamarabb elhagyják a pályát. A trénerekkel folytatott taktikai megbeszéléseket és egyéb tevékenységeket pedig a kapun kívül érdemes lebonyolítani.

A zsúfoltság és a verseny előtti feszültség, izgalom miatt a versenyzők nem igazán kedvelik ezeket a helyszíneket. A díjugratásban viszonylag rövid időn belül sok lovas képes végigszáguldani a pályán, ezért igyekeznek minél több versenyző egyszerre optimalizálni lovuk állapotát. Annak ellenére, hogy a versenynaptár szoros, a területen – a mérettől függően – nem célszerű, hogy egyszerre 10-12 párosnál több tartózkodjon.

Kerülendő gyakorlat a ló körül való telefonálás - csökkenti a koncentrációt, a reakciókészséget, továbbá a környezet érzékelését - és a cigarettázás. Balesetveszélyesek, egyiknek sincs ott helye. (Ez vonatkozik a trénerekre, hozzátartozókra is!) Nem beszélve arról, hogy egyrészt a stílust értékelő számokban esztétikailag aggályos a combzsebben elrakott eszköz, másrészt esés esetén komoly sérülések keletkezhetnek a lovasban és a készülékben is. A dohányzásért a stewardok részéről figyelmeztetés jár.

Related posts