A Pénzügyminisztérium visszaépítése a Várban már elérte a 69 milliárd forintot, ami figyelemre méltó összeg.

Mivel a Pénzügyminisztérium működése megszűnt, az Államadósság Kezelő Központ fogja átvenni a helyét és ott folytatja tevékenységét.

Bár a Paár Attila-féle West Hungária Bau Kft. (WHB) és Varga Mihály volt pénzügyminiszter egykori kollégiumi szobatársának, Szabó Zoltánnak cége, a Garage Kft. eredetileg 54 milliárd forintos ajánlattal nyerte el a Pénzügyminisztérium várbeli épületének újjáépítésére kiírt megbízást, a költségek már átlépték a nettó 69 milliárd forintot is - írja az Átlátszó.

A Mátyás-templom szomszédságában található ingatlan 1904-ben épült, Fellner Sándor tervei alapján, az akkori pénzügyi tárca számára. Az épület díszes architektúrája azonban a II. világháború következtében súlyos károkat szenvedett, és a helyreállítás során csupán egy letisztult, egyszerűbb formát kapott. Évekig kollégiumként, majd levéltárként funkcionált, mígnem a Fidesz úgy határozott, hogy visszaállítja az eredeti állapotát, hogy a Pénzügyminisztérium új székhelyévé váljon. Azonban tavaly év végén a Pénzügyminisztériumot beolvasztották a Nemzetgazdasági Minisztériumba, így a jelenlegi tervek szerint az ingatlanban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) fog működni.

Az épület felújítási projektje során a PM-Tér6 Kft., amely az állam tulajdonában áll, már 2018-ban megkötött egy 9,8 milliárd forint értékű keretmegállapodást a WHB és a Garage Kft.-vel. Ezt követően, 2019-ben egy másik megállapodást is létrehoztak, amelynek összege nettó 7,2 milliárd forint volt. Azóta a két cég különféle bontási, homlokzati és rekonstrukciós feladatokat végeztek, többek között négy műemléki, reprezentatív terem helyreállítását is elvégezték, amely költsége 2 milliárd forintra rúgott.

A Tiborcz Istvánnal korábban is üzleti kapcsolatban álló Paár Attila érdekeltségébe tartozó WHB és Garage Kft. végül 2021-ben kapta meg a megbízást az épület teljes rekonstrukciójára, amelynek nettó értéke 54,3 milliárd forint volt. A szerződést azóta többször módosították, és a három év alatt a beruházás költségei már nettó 61 milliárd forint fölé emelkedtek. Az Átlátszó legfrissebb információi szerint egy újabb szerződésmódosítás alapján az építkezés költségei 2024 decemberének elejére 69,2 milliárd forintra növekedtek.

A közel 30 százalékos áremelkedés hátterében az orosz-ukrán konfliktus és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) működésének biztonsága áll. A hivatalos indoklás szerint a "műszaki tartalom megváltoztatására irányuló megrendelői igények és az előre nem látható körülmények" miatt vált szükségessé a szerződés módosítása. Ugyanakkor a sajtó rámutat arra, hogy eredetileg is úgy tervezték, hogy az ÁKK a Pénzügyminisztérium mellett helyet kap ezen a helyszínen.

Related posts