Mátyás életében egy sorsfordító esemény történt, amely végzetes következményekkel járt: első felesége halála, amelyet a két ember közötti tragikus együtthálás pecsételt meg.

Podjebrád Kunigunda, akit a magyar udvarban sokan csak Katalinként emlegettek, Mátyás király első feleségeként lépett be Magyarország történetébe. Alig tizenkét esztendős volt, amikor a budai palota falai között kezdődött új élete, amely egy politikai egyezség következményeként a Hunyadiak örökségének részese lett.

A házasság gondolata nem a fiatalok szívének mélyéből született, hanem két hatalmas akarat találkozásából: Mátyás király és a cseh kormányzó, Podjebrád György politikai szövetségre törekedtek. Így a fiatal lány, akit a magyar trónra szántak, hamarosan a jövendőbeli uralkodó jegyese, majd felesége lett. A ceremóniára 1461 nyarán, a budai vár impozáns falai között került sor, ünnepélyes pompával. Ám Kunigunda számára a palota nem sokáig nyújtott valódi otthont.

Bár az esküvő megtörtént, a koronázás - amely valódi királynéi rangot adott volna neki - sosem következett be. A kötelezvény szerint a házasságot két éven belül el kellett hálni, lehetőség szerint a lány 14 éves kora után.

A kor szokásai szerint az együtthálás után a házasság már nem csupán egy egyszerű megállapodás volt, hanem jogilag és vallásilag is véglegesen kötelező érvényt nyert, így a frigy felbontása gyakorlatilag lehetetlenné vált.

Related posts