A francia kormány megbukott.

Az alkotmányos előírások értelmében Michel Barnier miniszterelnöknek lemondását kell benyújtania Emmanuel Macron elnök részére, aki ezután új kormányfőt fog kinevezni.

A júliusi előrehozott nemzetgyűlési választásokat követően ötven napig tartott tárgyalások után szeptemberben megalakult kisebbségi Barnier-kormány az V. Köztársaság történetének legrövidebb ideig működő kabinetje volt.

A bizalmi szavazásra azért volt szükség, mert Michel Barnier hétfőn a Nemzetgyűlésben bejelentette, hogy a parlamenti szavazás megkerülésével kívánja kihirdetni a következő év társadalombiztosítási költségvetését. E költségvetés kompromisszumos javaslatát a két ház vegyesbizottsága már jóváhagyta, de a nemzetgyűlési többség elnyerése nem volt garantált.

A francia alkotmány értelmében egy tervezet akkor is érvényesnek számít, ha a parlamenti miniszterek többsége beleegyezését adja a szavazás megkerüléséhez, és amennyiben 24 órán belül egyik politikai párt sem terjeszt elő bizalmatlansági indítványt a kormány ellen. Hétfőn a baloldal volt az első, aki bizalmatlansági indítványt nyújtott be, ezt követően pedig Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője azonnal jelezte, hogy az ő csoportja is hasonló lépést fog tenni, és kész arra, hogy támogassa a baloldali javaslatot a kormány leváltása érdekében. Mindkét ellenzéki blokk elítélte a jövő évre tervezett megszorító intézkedéseket, és elfogadhatatlannak minősítette azokat.

A szerdai bizalmatlansági indítványok vitáján a nemzetgyűlés 11 frakcióvezetője közül többen világosan kifejezték, hogy céljaik között szerepel Emmanuel Macron elnök destabilizálása és távozásra kényszerítése. Ez a szándék a kormány megbuktatásával valósulna meg, amelyet a kormányzó párt és a három jobbközép, valamint centrista formáció támogat. Érdemes megjegyezni, hogy Macron mandátuma 2027-ig terjed, és nem közvetlenül a kormány helyzetétől függ.

A radikális baloldali Engedetlen Franciaország nevében Mathilde Panot frakcióvezető a szavazást követően azonnal "Emmanuel Macron távozását és előrehozott elnökválasztást" követelte.

Marine Le Pen véleménye szerint a kormány bukásának oka Emmanuel Macron "technokrata megoldásainak" folytatása. Az ellenzék vezetője azt is kijelentette, hogy támogatja az új miniszterelnök munkáját, és reméli, hogy sikerül egy olyan költségvetést kidolgoznia, amelyet mindenki elfogad.

"Én nem támogatom Emmanuel Macron lemondását" - hangsúlyozta Le Pen. Véleménye szerint az államfőnek önállóan kell mérlegelnie, hogy a kialakult helyzet tükrében képes-e továbbra is betölteni a köztársasági elnöki posztot, vagy sem.

Michel Barnier a szavazás előtt arra figyelmezetett, hogy Franciaország évente 60 milliárd eurót költ az államadóssága kamataira, többet, mint amennyit a védelemre vagy a felsőoktatásra, az államháztartási hiány pedig idén meghaladhatja a GDP 6 százalékát.

Related posts