A Bugac közelében felfedezett gyermekek maradványai mélyen megrázó felfedezést jelentenek. A hatóságok tömeges kivégzések nyomaira bukkantak, amelyek számos kérdést vetnek fel az elkövetett borzalmak hátteréről. A felfedezés részletei egy szívszorító galé

Különös kegyetlenséggel kivégzett fiatalok maradványait, illetve egy hatalmas állatcsont-szőnyeget találtak a régészek Bugac határában 15 éve folyó ásatáson. A ritka régészeti leletek a napokban kerültek elő a bugaci Aranymonostor közelében. A gyermekáldozatok csontmaradványai az 1241-42-es tatárjárás pusztításának, tömeggyilkosságainak újabb kézzelfogható bizonyítékai.
A bugaci Aranymonostornál folyó ásatás újabb szenzációs eredményeket hozott - tudtuk meg dr. Rosta Szabolcstól, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatójától, a feltárás régészeti vezetőjétől. Elmondta, a napokban hat gyermekáldozat, 14 és 18 év közötti fiatal maradványait találták meg, amely a Homokhátság szakrális, gazdasági és kereskedelmi központja volt egykor. A fiatalok nagy valószínűséggel a mongolok támadásának estek áldozatául 1241 nyarán.
Az erődített kolostorból figyelték a vidéket, hogy minden mozgást és eseményt nyomon követhessenek.
Az idei év során egyértelműen körvonalazódott, amit korábban is sejtettünk: a mongolok nyílt ütközet keretein belül foglalták el a települést. A mongol katonák brutális módon végeztek a védtelen nőkkel és gyermekekkel, majd a megszerzett területen a megerősített monostorokat választották új központjuknak. Ez a lépés alátámasztja azt az elképzelést, hogy a mongolok nem érezték magukat teljes biztonságban, ezért húzódtak be az erődített monostorok védelme mögé, ahonnan folyamatosan szemmel tartották a környező területet - fejtette ki a feltárás régészeti vezetője.
A gyermekáldozatokat épp csak elkaparták a földbe
Az évekkel ezelőtt felfedezett, sorba ültetett vagy guggolva kivégzett gyermekek maradványai újra megerősítik azt a szomorú tényt, hogy a település teljes lerombolása zajlott. A pusztítás következtében szétszóródott holttesteket a fertőzés kockázata miatt alig-alig sikerült eltemetni - mondta Rosta Szabolcs. Hozzátette, hogy az emberi maradványok mellett egy különös állatcsont-szőnyeg is előkerült. A tatárok valószínűleg több ezer állatot fogyasztottak el a monostorban, és a csontokat egyszerűen az árokrendszerbe hajították.
Több ezer állatot is elpusztítottak
A mongol hadtest birtokba vette a monostort, ahol gyorsan berendezkedtek. Ezt a tényt egy különleges állatcsont-szőnyeg is bizonyítja, amely számos állat maradványaiból készült. Az archeozoológiai kutatás rávilágított, hogy ez a lelet rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen fiatal és idős állatok, valamint házi- és vadállatok csontjai is felfedezhetők az árokban. Ez arra utal, hogy nem békeidőszakban zajló mészárlásról van szó, hanem sürgős ellátásról, amely a hadsereg gyors etetését szolgálta. A feltárás vezetője kiemelte, hogy eddig 60-70 méternyi szakaszt sikerült feltárni a bonyolult védelmi árokrendszerből, amely valószínűleg akár 500 méter hosszúra is nyúlhatott. Ezeket a föld- és fasáncokat azért építették, hogy tovább erősítsék a monostor és a bazilika már amúgy is impozáns kőépületeit.