Meglepetésre okot adó kihívásokkal néz szembe New York egyik legfényesebbnek vélt felhőkarcolója.

"432 Park Avenue, 79. emelet, 750 négyzetméter, és olyan panoráma, mintha egy helikopterből tekintenél le a városra" – így vezettük fel egykor New York impozáns luxus felhőkarcolóját. Azóta az épület már áll, és míg az átadás előtt azt írtuk, hogy "pár pillanatra elfelejtettünk pislogni", most a lakók tapasztalják meg ezt a varázslatos érzést, nem csupán a lélegzetelállító látvány miatt.

Képzeljünk el egy impozáns, 425 méteres magasságba törő toronyházat, amely 104 exkluzív lakosztályt rejt magában. A legfelső szintekről pazar kilátás nyílik a Central Parkra és New York vibráló városképére, ami valóban lélegzetelállító élményt nyújt. Ez az építészeti csoda a 432 Park Avenue néven ismert, Rafael Viñoly Architects tervezésében készült. A toronyban találhatóak olyan lenyűgöző lakások is, mint a 79. emeleten elterülő, 750 négyzetméteres luxuslakás, amelynek ára egykor 135 millió dollárra rúgott.

Egy ezeréves cédrus ültetvény, a 15. századból származó kövek varázsa, szén-dioxid-elszívó mészkő- és tengerimoszat-rostok csodálatos kombinációja, valamint egy saját bonszaikert – mindez a lenyűgöző panoráma mellett várta a boldog új lakót.

Amit azonban senki sem jósolt meg előre, az az, hogy a beköltöző hírességek, sportikonok és üzletemberek ugyanazokkal a kihívásokkal néznek szembe, mint azok a pesti bérházak lakói, akik épp csak kicsivel az átlag alatt élnek. A New York Times riportjára hivatkozva a Telex így foglalta össze a helyzetet:

A technikai problémákra ráadásul anyagi terhek is nehezednek, ami csak fokozza a nehézségeket.

Kilépni a stagnálás állapotából nem egyszerű feladat. Miután negyven tulajdonos egyesítette erőit, és egy mérnöki iroda közreműködésével feltérképezték a felmerülő problémákat, kiderült, hogy ezek egynegyede a testi épséget is veszélyezteti. A megoldások keresése azonban döcög, hiszen ahogy az egyik lakó megjegyezte: "Itt mindenki mindenkivel hadilábon áll."

Kevés kívülálló morzsolgat krokodilkönnyeket a milliárdosok panaszait hallva, ellenben New York más felhőkarcolóiban sem feltétlenül rózsaszín az élet. A legnagyobb felhőkarcolók szilárd kőzetre, például palára épültek, de homokos, agyagos alapra is építkeztek, ennek következtében pedig New York évente átlagosan egy-két millimétert süllyed. Ez tovább rontja a város esélyeit a tengervíz szintjének emelkedésével, és így az egyre gyakoribbá váló árvizekkel szemben.

A vízszint 1950 óta mintegy 22 centimétert emelkedett a település körül, a század végére pedig a szélsőséges viharokkal járó jelentős árvizek négyszer gyakoribbak lehetnek a jelenleginél.

Related posts