Feltérképeztük, hogy mennyi kalóriát égethetünk el a hídfoglalások során.

Helyszíni tudósítóként a tüntetőkkel gyaloglás olyan, mint egy jó kis kardióedzés.
Egy tüntetések színhelyén dolgozó újságíró feladata, hogy szoros figyelemmel kísérje az eseményeket, kövesse a demonstrálókat, és pontos, hiteles információkat szolgáltasson a történésekről. Amikor ismerősökkel találkozom a megmozdulások során, gyakran mosollyal az arcukon kérdezik: "Dolgozol?" Igen, dolgozom, de legalább aznap már nem kell külön időt szánnom az edzésre, hiszen közben a kalóriákat is égetem.
Már ez volt a negyedik alkalom, hogy tüntetést jelentettek be a gyülekezési törvény szigorítása és a Pride betiltása ellen, így hétről hétre keddenként egy kicsit megbénul a budapesti közlekedés a hídfoglalások miatt. Most kedden először úgy volt, hogy a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által szervezett blokád csak az Erzsébet hídon lesz délután 5-től hajnal 4-ig, de a beszédek után este fél kilenc körül a tömeg egy része elindult a Szabadság, majd a Petőfi hídra.
Az utóbbi hetek eseményei alapján most egy okosórát hoztam magammal, hogy feltérképezzem, milyen hatással van az életmódomra egy ilyen demonstráció. Az Erzsébet hidat elhagyó tüntetők nyomában követtem őket, és egy kisebb felfedezőútra indultam. Először az Erzsébet hídról a Szabadság hídig gyalogoltam, majd átsétáltam rajta, és a budai oldalon folytattam utamat a Petőfi híd felé. Onnan egy kis kerülővel, a Budafoki úton visszaindultam Pestre, és néhány perces kocogással fűszereztem meg a túrát. Végül - egy villamosmegállónyi utazást beiktatva - a Szabadság hídtól ismét gyalogosan tértem vissza az Erzsébet hídhoz, ahol eredetileg elkezdtem az utamat.
Az okosórám adatai szerint összesen 7 kilométert gyalogoltam, miközben 460 kalóriát égettem el. Ez a különleges kardióedzés 1 óra 38 percig tartott, és egy kilométert átlagosan 13,1 perc alatt teljesítettem (természetesen a villamosozást nem számítva). A séta során 10,6 ezer lépést tettem meg. A pulzusom végig meglehetősen magas volt, átlagosan 128 ütés/perc, a legintenzívebb szakaszban pedig elérte a 159-et. Nyugalmi állapotban, amikor a laptopom előtt ülök, ez a szám általában 75 és 80 között ingadozik.
Ezek természetesen csak az én személyes adataim, amelyeket a testsúly, magasság, életkor és fizikai állapot jelentősen befolyásol. Az viszont egyértelmű, hogy a tempós séta szinte mindenki számára ideális és hatékony mozgásforma lehet. Rendszeres gyakorlásával akár látványos fogyást is elérhetünk, ha nap mint nap beiktatjuk a rutinunkba.
A kedd esti mozgás egészen kellemes volt, annak ellenére, hogy a levegő csípős hideg volt. Az Erzsébet hídon demonstrálók gyülekeztek, és akadt közöttük olyan, aki egy horgász széken, hálózsákba burkolózva próbálta átvészelni a hideget. Néhány sátorban melegedési lehetőség is volt, a szervezők pedig forró teát és zsíros kenyeret osztogattak a résztvevőknek. Én pedig egy percig sem éreztem a fagyot, mintha a hangulat és a közösség melege körülölelt volna.
Az eredetileg 24 órásra tervezett demonstrációt a Kúria nem hagyta jóvá, így a résztvevők csupán 12 órára kapták meg az Erzsébet híd elfoglalásának lehetőségét. Hadházy kedden nyilatkozott lapunknak, elmondva, hogy a következő alkalommal terveik szerint mégis megrendezik a 24 órás tüntetést. A független országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy a tiltakozások sikeressége nem a lefoglalt hidak számától függ, hanem attól, hogy hányan csatlakoznak a megmozduláshoz.