A NATO főtitkára nyilatkozatot tett közzé az ukrán-orosz béketárgyalásokkal kapcsolatban.
Mark Rutte a Financial Times című londoni üzleti napilapnak adott, kedden megjelent interjúban úgy fogalmazott: az kijevi kormánynak nyújtott katonai támogatás növelése a majdani potenciális béketárgyalások előtt fontosabb, mint az arról szóló vita, hogy mikor ajánlják fel Ukrajnának a NATO-tagságot.
Kifejtette, hogy a szövetség tagjai jelenleg intenzív eszmecserét folytatnak arról, hogyan lenne célszerű ütemezni Ukrajna NATO-hoz való csatlakozására vonatkozó meghívót, valamint a béketárgyalások lefolytatását.
A NATO-főtitkár kijelentette:
most a legfontosabb feladat az, hogy amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a béketárgyalások elkezdéséről dönt, ezt a döntést az erő pozíciójából hozhassa meg.
A béketárgyalások lehetőségeiről alig pár órával korábban Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is kifejtette véleményét. A londoni City polgármestereként, a hagyományos éves Lord Mayor bankett során hétfő este hangsúlyozta, hogy Ukrajna támogatását folytatni kell, amíg ez szükséges. Célja, hogy a Kijevnek nyújtott segítséggel Ukrajna a lehető legkedvezőbb pozícióban kezdhesse meg a tárgyalásokat, biztosítva ezzel, hogy a béke a saját feltételeik szerint, igazságos és tartós módon valósulhasson meg.
Starmer most először tett hivatalos megjegyzést arról, hogy a brit kormány által Kijevnek nyújtott támogatások célkitűzései közé tartozik Ukrajna felkészítése a béketárgyalásokra.
Mark Rutte, a NATO főtitkára, a kedden megjelent Financial Times-interjújában hangsúlyozta, hogy el kell kerülni olyan békemegállapodások megkötését, amelyek Ukrajna érdekeivel ellentétben Oroszország, Észak-Korea, Irán és Kína számára kedvezőek. Az ilyen megállapodások hosszú távon komoly biztonsági kihívásokat jelenthetnek Európa és az Egyesült Államok számára.
Rutte elmondta: mindezt kifejtette Donald Trumpnak is, amikor november végén találkozott vele, igyekezve rábírni a megválasztott amerikai elnököt Ukrajna további támogatására.
A NATO főtitkára az interjú során hangsúlyozta, hogy figyelmeztette Trumpot: Oroszország éppen rakétatechnológiát biztosít Észak-Koreának, ami nem csupán Dél-Koreát és Japánt érinti, hanem komoly veszélyt jelent az Egyesült Államokra is.
Rutte megjegyezte, hogy Hszi Csin-ping, a kínai elnök, rendkívül alaposan elemzi a helyzetet, és figyelemmel kíséri, milyen kimenetele lehet ennek az egész folyamatnak. Hozzátette, ha esetleg olyan megállapodás születik, amely Ukrajna érdekeit nem szolgálja, akkor elképzelhető, hogy a kínai elnök jövőbeli elképzelései más irányba terelődhetnek.
A Financial Times értesülései alapján a NATO főtitkára arra célozhatott, hogy Kína esetleg komolyan mérlegelheti katonai erő használatát Tajvannal szemben.