Megérkezett az új román elnök, vajon kedvező változások várnak az erdélyi magyar közösség számára?

Dan elnöksége előtt számos komoly kihívás vár, amelyeket az ideiglenes és zűrzavaros politikai környezet még inkább felerősít.

Nicusor Dan, Bukarest független, EU-párti főpolgármestere nyerte a román elnökválasztás második fordulóját a szélsőjobboldali, EU-szkeptikus George Simion ellen, aki a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt színeiben indult. A vasárnapi szavazáson Dan 53,6 százalékot, Simion pedig 46,4 százalékot szerzett - derült ki a hétfőn reggel közölt végleges eredményekből.

A szavazáson a részvétel romániai viszonyok között nagyon magas, 64,72 százalékos volt. Illyés Gergely, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa szerint rengetegen megijedtek Simion lehetséges elnökségétől, és sokakat ez vitt el szavazni.

"Simion győzelme óta, amióta ez a lehetőség kézzelfogható közelségbe került, az amúgy viszonylag stabil lej-euró árfolyam drámai romlásnak indult. Emellett a banki kamatok is jelentősen megemelkedtek, ami miatt a vállalkozók aggodalmukat fejezték ki, hiszen senki sem tudta, milyen következmények várhatók."

Még az is politikáról beszélt, aki korábban soha. Olyan ijedtség uralkodott el, ami a társadalom minden rétegét elérte- árulta el.

A magyarlakta megyékben Dan kiemelkedő sikereket ért el, Hargita megyében pedig a bukaresti főpolgármester például a szavazatok 90 százalékát meghaladó támogatással zárta a választásokat. Illyés véleménye szerint ez a teljesítmény nem véletlenszerű.

"George Simion egy olyan politikai figura, akinek magyarellenes nézetei miatt sokan aggódnak Romániában, különösen a magyar közösség tagjai. Az eddigi eredmények is azt mutatják, hogy az emberek nem bíznak benne, és a magyar választók biztosan elkerülik a szavazását" - nyilatkozta a szakértő a Blikknek.

Orbán Viktor májusi nyilatkozata új irányt adhatott volna az eredmények alakulásának. A magyar miniszterelnök Tihanyban elmondta, hogy Simionnal közösen a kereszténység és a szuverenitás védelméért harcolnak, és ha sikerülne megnyerniük a választásokat, a magyar kormány nem fogja támogatni Romániával szemben semmiféle elszigetelést vagy retorziót.

Orbán Viktor nyilatkozata számos bírálatot vonzott, köztük a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egykori elnöke, Markó Béla is úgy véli, hogy célszerűbb lett volna, ha a magyar miniszterelnök hallgat. Azonban a tihanyi beszédet követően Orbán telefonon egyeztetett a párt jelenlegi vezetőjével, Kelemen Hunorral.

Nehéz még pontosan megfogalmazni, mit is jelent Nicușor Dan elnöksége az erdélyi magyarság számára. A független jelölt a második forduló előtt levélben keresett meg a magyar választókat, amelyben tiszteletet, együttműködést és elismerést ígért.

"A két jelölt ismeretében egyértelmű volt, melyikük gondolja, hogy egyáltalán helye van a magyar közösségnek ebben az országban" - osztotta meg Illyés a véleményét.

Dan a kampányban a magyar nemzetiségnek nem ígért semmit, és ez a meglevő helyzetet fogja konzerválni - ezt már Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője tette hozzá. A meglevő kisebbségvédelmi problémák önkormányzati szinten maradnak, ráadásul mivel a megválasztott elnök a civil mozgalomból egyből a bukaresti közigazgatás élére került főpolgármesterként, nem is jártas az efféle politikai helyzetek kezelésében.

A szavazás még javában zajlott, amikor George Simion már vasárnap délután győzelmet hirdetett. Illyés megjegyezte, hogy az elmúlt napokban sokan arra számítottak, hogy ha az AUR vereséget szenved, nem fogják elismerni az eredményt, és csalásra hivatkozva lázítani fogják a tömeget. Azt is megemlítették, hogy körükben már evidenciának számít, hogy a novemberi elnökválasztás során jogtalanul fosztották meg őket a győzelemtől, és elképzelhető volt, hogy ugyanezt a narratívát fenntartják. Azonban végül másképp alakult: Simion hétfő hajnali órákban elismerte vereségét, hangsúlyozva, hogy az eredmény a román nép akaratát tükrözi.

Illyés hangsúlyozza, hogy nem hisz abban, hogy Romániában több mint 5 millió szélsőjobboldali szavazó lenne. Szerinte a helyzet inkább dühös és csalódott emberek tömegét tükrözi, akiket Georgescu és Simion ügyesen manipulálnak, hogy kihasználják érzelmeiket. A jogos félelmek, aggodalmak és társadalmi elégedetlenség rendkívül jól játssza a szerepét ebben a folyamatban. Illyés emlékeztet arra is, hogy Georgescu eltiltása után bár sikerült néhány ezres tömeget összehozni a fővárosba az ország különböző részeiből, ezek a demonstrációk nem spontán módon jöttek létre. Rámutat, hogy a tömegmegmozdulások jellemzően a nagyvárosokban zajlanak, míg az AUR szavazóinak többsége nem ott él.

A megválasztott román elnök máris egy rendkívül instabil helyzet kihívásaival néz szembe beiktatása után. Az ügyvezető kormány, amelynek tagja az RMDSZ is, hamarosan, hetek belül, elveszíti megbízatását, így az elnöknek sürgősen kormányalakítási megbízást kell adnia valamelyik parlamenti pártnak. A szituációt tovább bonyolítja, hogy Dominic Fritz, a Mentsük Meg Romániát párt (USR) ideiglenes elnöke, aki Nicusor Dan független politikus támogatásával lépett a színre, még az első forduló előtt egy olyan koalíciós felállásról beszélt, amely nem képviseli a magyar nemzetiséget.

Románia nehéz gazdasági helyzete miatt elképzelhető, hogy Dan egy szakértői kormány felkérésére fog javaslatokat tenni.

- Ezt határozottan kijelentette Pászkán Zsolt.

- A következő kormányzati szerepkörök kérdése az RMDSZ számára rendkívül bonyolult, mivel a nagyobb pártoknál ideiglenes vezetői helyzetek állnak fenn. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) élén ideiglenes elnök áll, míg a szociáldemokraták esetében az elnök lemondásra készül, és egyelőre kérdéses, ki veszi át a vezetést. Az USR-nél szintén ideiglenes elnök irányítja a pártot - nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, a lapunkhoz eljuttatott közleményében.

Kelemen véleménye szerint az ideiglenes elnökökkel való tárgyalások bonyolultnak ígérkeznek, de a diskurzusokat sürgősen el kell kezdeni. Ennek fő oka, hogy az ügyvivő kormány mandátuma hamarosan lejár, és az instabilitás nem csupán a román gazdaság, hanem a költségvetés és a pénzügyi helyzet szempontjából is káros. Kelemen hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen egy teljes jogkörökkel bíró kormány mihamarabbi felállítása, így a politikai pártokkal való egyeztetéseknek még ezen a héten, de legkésőbb a jövő hét elejéig meg kell valósulniuk.

Vasárnap este Dan azt ígérte, még hétfőn megkezdi az egyeztetést a pártokkal az új, nyugatbarát kormány megalakításáról. A nagy kérdés a legnagyobb frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD), az eddig vezető kormánypárt, amely nagy megosztottságot mutat.

Related posts