Cikkünkben arról lesz szó, hogy mennyibe kerülne az Egyesült Államoknak Grönland megvásárlása. A téma régóta foglalkoztatja a politikai elemzőket és a gazdasági szakértőket, hiszen Grönland nem csupán gyönyörű tájakat kínál, hanem stratégiai jelentőséggel

Trump vételi szándéka egyértelműen megmutatkozik, azonban a jelenlegi tulajdonos óvatosan elutasította Grönland eladását. De mi történik, ha egy konkrét árajánlat érkezik? Mennyit is érhet valójában Grönland szigete?
Az Egyesült Államok területének bővítése a történelem során számos jelentős vásárláshoz kötődik. Például Thomas Jefferson 1803-ban a franciáktól megszerezte Louisianát, ezzel gyakorlatilag megduplázva az ország területét. Később, 1867-ben Andrew Johnson elnök az oroszoktól vásárolta meg Alaszkát, ami szintén mérföldkőnek számít a területbővítések sorában. Trump Grönlandra vonatkozó vételi szándéka nem számít teljesen szokatlannak a történelmi kontextusban, ám a helyzet bonyolultabbá vált egyetlen megjegyzése miatt, amelyben utalt arra, hogy akár katonai erő alkalmazására is hajlandó lenne az üzletkötés érdekében.
Természetesen figyelembe véve, hogy Grönland jövője kizárólag a grönlandiak kezében van (még akkor is, ha egy népszavazáson a Dániától való függetlenség mellett döntenek), ha a morális szempontokat egy reálpolitikai keretbe helyezzük, világossá válik, hogy a sziget megvásárlása mind az Egyesült Államok, mind Grönland, mind pedig a nyugati biztonságpolitika számára kedvező lehetőségeket rejt. Ezt a lépést sokan az évszázad üzletének tartják: szakértők hada hívja fel a figyelmet arra, hogy egy ilyen megállapodás nemcsak Grönland számára hozna jelentős előnyöket, hanem stabil és biztos jövőt is teremtene a sziget számára.
Miután hivatalos árajánlatról nem tudunk, csak találgatni lehet, mi az az összeg, amit az Egyesült Államok hajlandó lenne felajánlani Grönlandért Dániának vagy egy esetlegesen már független grönlandi kormánynak. Az Economist például a legkézenfekvőbb egyenletet használta, a GDP-alapú számítást. Mint írja, Grönlandon mindössze 56 ezer ember él, fő gazdasági tevékenységük a halászat, a munkaerő 43 százaléka az államnak dolgozik (az Egyesült Államokban ez 15 százalék, vagyis a karcsúsítás elkerülhetetlen), annak fenntartását pedig Dánia évi 500 millió euróval támogatja. Ezek alapján a sziget éves GDP-je mindössze 3 milliárd dollár. Ha az egyenletből kivesszük a nyereséget nem termelő állami apparátus működését, és szigorúan csak Grönland jelenlegi gazdasági termelését vesszük alapul, nem pedig azt, hogy milyen lehetőségek rejlenek benne az Egyesült Államok számára, akkor a lap szerint nagyjából 50 milliárd dollár lehet az ajánlat.