Mexikóban mostanában nem éppen rózsás a helyzet, viszont a vásárlók számára kedvező hír, hogy a Covid időszakában rengeteget fogyasztottunk. A helyi kiskereskedők talán nem örülnek annyira, de a vásárlók biztosan profitálnak a helyzetből. | Startlap Vásár

Mexikóban jelenleg több mint félmilliárd liter eladatlan tequila gyűlt össze, ami szinte megközelíti az ország éves teljes termelését. Ha ezt a hatalmas mennyiséget medencékbe öntenénk, körülbelül kétszáz 50 méteres úszómedencét tölthetnénk meg vele. A hivatalos statisztikák szerint a tavalyi évben előállított 599 millió liter tequila körülbelül hatoda maradt raktáron. Trevor Stirling, a Bernstein elemzője a Financial Timesnak nyilatkozva elmondta: "Jelenleg sokkal több új párlatot desztillálnak, mint amennyit értékesítenek, így a készletek folyamatosan növekednek." Stirling figyelmeztetett arra, hogy a tequilaipar komoly viharokra számíthat 2025-re.

Mexikó nemzeti italának népszerűsége az utóbbi tíz évben robbanásszerűen megnőtt, és a szeszes ital egyre inkább a hétköznapi fogyasztók körében is elterjedtté vált az Egyesült Államokban. Ennek egyik fő oka a hírességek, például George Clooney, által népszerűsített márkák, mint a Casamigos, amelyek hozzájárultak a tequila mainstream státuszához.

A kereslet azonban az elmúlt 18 hónapban visszaesett, mivel a világjárvány alatti fokozott italozás korszaka is lecsengett, és a fogyasztók a magasabb árak miatt kevesebb szeszt vásárolnak.

Míg 2021-ben a tequila fogyasztása 17 százalékkal emelkedett, addig az idei évben már 3 százalékos csökkenést tapasztaltak.

A kereslet csökkenése mellett Trump fenyegetései csak tovább súlyosbítják a helyzetet, hiszen bejelentette, hogy 25%-os vámot vetnek ki déli szomszédjukra. Ez a lépés drámai következményekkel járhat az iparágra és Mexikó gazdasági helyzetére nézve, különösen figyelembe véve, hogy az ország exportjának 83%-át az Egyesült Államok vásárolja fel. Bár a múlt tapasztalatai azt sugallják, hogy Trump bejelentéseit nem mindig kell komolyan venni, a kereslet csökkenése viszont kétségtelenül aggasztó jele a piaci helyzetnek.

A két legnagyobb tequila márka, a Bacardi tulajdonában lévő Patrón és a Casamigos már több mint egy éve csökkenti az árakat erre reagálva.

Related posts