Mi vár a devizahitelesekre a kedvező bírósági döntés után? - Másrészről-ajánló A devizahitelesek számára a legutóbbi kedvező ítélet új reményeket hozott. De mit is jelent ez a jövőjük szempontjából? Az alábbiakban körbejárjuk a lehetséges következményeke

Bár még mindig nem tisztázott minden részlet, már vannak olyan jelek, amelyek bizakodásra adnak okot. Azok az emberek, akik a múltban devizahitel felvételével jártak pórul, talán végre kártalanítást kaphatnak. Ennek kapcsán a Klubrádióban rendszeresen visszatérünk erre a fontos témára, hogy figyelemmel kísérhessük az Európai Unió Bíróságának (EUB) április 30-i határozatát, amely a szóban forgó szerződések semmisségét mondta ki, és annak hatását a hazai bíróságok és bankok gyakorlatára.

Ami fontos, hogy a múlt héten több fórumon megjelent a Magyar Bankszövetség még 2006-ban közzétett állásfoglalása, amelyben megnyugtatják az embereket, hogy a hosszabb lejáratú hitelt felvenni szándékozók továbbra is nyugodtan választhatják a devizaalapú konstrukciókat, mert a hitel futamideje alatt valószínűleg nem lesz a törlesztési terhet jelentősen és tartósan megnövelő árfolyammozgás. Tehát a Magyar Bankszövetség 2006 januárjában kifejezetten bíztatta az embereket, hogy e hitelformát válasszák. Ez azért is fontos, mert sokszor elhangzott már az az érv a kormányzat és különböző banki szakemberek részéről, hogy az EUB legutóbbi döntése csak a megfelelő tájékoztatás hiánya miatt ítélte el ezt a hitelezési gyakorlatot. Ezzel szemben látható, nem csak a megfelelő tájékoztatást nem kapták meg az adósok, hanem még félre is vezették őket.

A másik, hogy ugyanebben az időben a svájci központi bank küldött egy figyelemfelhívó írást a Magyar Nemzeti Banknak, ebben külön felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a svájci frank alapú hitelezés nagyon veszélyes, véleményük szerint ezt nem szabadna tovább bővíteni, és megelőző, óvó intézkedéseket kellene tenni. Ezt sem vették figyelembe.

2008-ban bekövetkezett a pénzügyi válság, amely alapjaiban rengette meg a globális gazdaságot, és ennek következményeiről már sokat esett szó.

A mai Másrészről adásunkban részletesen átbeszéljük az EUB legfrissebb határozatának értelmezését, valamint azt, hogy mit kellene tennie a bankoknak és az igazságszolgáltatásnak a helyzet kapcsán. Vendégünk Gaál Andrea közgazdász, aki saját tapasztalata alapján, egy svájci frank alapú jelzáloghitel révén jelentős veszteségeket szenvedett el. Továbbá itt lesz velünk dr. Marczingós László ügyvéd is, aki az ügyet az EUB előtt képviselte.

Related posts