Miért hallatszik hangosan a hasam? Az éhség csupán egy a lehetséges okok közül.

Mindannyian átéltük már azt a kínos pillanatot, amikor egy megbeszélés közepén, a csendes irodában vagy a moziban hangosan megszólal a hasunk. A gyomorkorgás, orvosi nevén "borborygmus", sokak számára az éhség egyértelmű jele - de a valóság jóval összetettebb, hiszen bármikor kialakulhat, akár étellel teli, akár üres állapotban. Sőt, az is lehet, hogy nem is a gyomorból ered, mivel a vékonybélből is származhat.

A szervezetünkben a gyomor és a vékonybél izomzatának összehúzódásai azok a folyamatok, melyek a zajokat keltik. Ezek az szervek egy üreges csőként működnek, amely a szájnyílástól egészen a végbélnyílásig tart, és falukat elsősorban simaizmok alkotják. Amikor ezek az izmok összehúzódnak, és a tartalom - vagyis a táplálék, gázok és folyadékok - keveredik, hangos morgás keletkezik. Ezt az izomműködést perisztaltikája okozza, ami hullámszerűen halad előre.

A bél és a gyomor izmainak összehúzódása egy elektromos jel alapján történik, amit alapvető elektromos ritmusnak (BER) hívnak. Ez a ritmus az emésztőrendszer idegeinek működéséből ered, és a bélfalban található. A BER miatt a bél és a gyomor izmai szabályos időközönként aktiválódnak - a bél izmai percenként háromszor, a gyomor izmai pedig percenként tizenkétszer húzódnak össze. Az idegrendszer és a hormonok is befolyásolhatják ezt a ritmust, így például a test aktuális állapota vagy hormonális változások hatással lehetnek a bélmozgásokra.

Bár a bélmozgások általában fokozódnak, amikor táplálék érkezik, különösen aktívvá válnak, ha a gyomor és a vékonybél körülbelül két órán át üres. Ekkor a gyomor falában található érzékelők észlelik a táplálék hiányát, ami elektromos aktivitási hullámokat generál a bél idegrendszerében, úgynevezett migráló mioelektromos komplexeket (MMC-k). Ezek a komplexek a gyomorból indulnak és végighaladnak a vékonybélen, összehúzódásokat kiváltva. Az összehúzódások a gyomor alsó részén kezdődnek, majd fokozatosan terjednek a bél teljes hosszában, egészen a végbélnyílásig. Ez a folyamat segít eltávolítani a gyomorban maradt maradványokat, például a nyálkát és baktériumokat, megelőzve ezzel a felhalmozódásukat, és biztosítva, hogy a szervezet felkészüljön a következő étkezésre.

Ezek az összehúzódások rezgéseket és morgó hangokat keltenek, amelyek sokszor összefüggésben állnak az éhségérzettel. Az éhséghez kötött összehúzódások kialakulása tíz-tizenkét percig tarthat, majd kétóránként ismétlődhetnek az étkezésig.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek nem ugyanazok, mint az éhségrohamok, amelyek akár 12-24 órával az utolsó étkezés után lépnek fel, és akár több napig is fennállhatnak. Ezek a rohamok valószínűleg az embert evésre késztetik, és az alacsony vércukorszint fokozza ezeket a folyamatokat.

A gyomorkorgás hangereje sokféle tényezőtől függ: a bélgázok mennyiségétől, a gyomor telítettségétől, vagy éppen az emésztőrendszer izmainak érzékenységétől. A korgás hangereje nem mindig utal arra, hogy valami nincsen rendben. Azonban, ha a korgás puffadással, görcsökkel vagy hasmenéssel társul, akkor érdemes odafigyelni, mivel ezek jelezhetnek emésztési problémákat, például irritábilis bél szindrómát (IBS).

Íme néhány javaslat, amelyek hozzájárulhatnak az emésztés közbeni zajok mérsékléséhez és a nyugodtabb emésztési élmény biztosításához.

Related posts