A Fejedelmek aranya kiállítás különlegessége abban rejlik, hogy olyan értékes és törékeny tárgyakat vonultatott fel, amelyek a magyar történelem gazdag örökségét tükrözik. A kiállításon aranyékszerek, díszes fegyverek, valamint történelmi relikviák szerep

A múlt év környékén Erdélyben megrendezett Fejedelmek aranya kiállítás anyagának hazaszállítása különös körülmények között zajlott: a Magyar Nemzeti Bank páncélautójával, a péntekről szombatra virradó éjszaka folyamán került sor a műkincsek költöztetésére. A kiállítás anyaga rendkívüli értékkel bír, hiszen a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzmúzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeiből válogatták össze. A szállítást azonban nem kísérte zavartalan légkör, ugyanis a román hatóságok akadékoskodása nehezítette a folyamatot.

Ahogyan a Növekedés.hu híradásában is olvasható, szombat hajnalban sikeresen átlépte a magyar határt a Fejedelmek aranya - Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás anyaga, amely épségben érkezett meg.

A kiállítás első megállója Csíkszereda varázslatos városa volt.

Az MTI-nek a Magyar Nemzeti Múzeum közleménye alapján készült tavaly áprilisi tudósítása alapján a tárlat a Csíki Székely Múzeum mellett a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM), az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, az Erdélyi Történeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum közreműködésével jött létre. A kiállítás kurátorai a témát egyedi koncepcióval, a pénzek ábrázolásain keresztül közelítették meg. A kiállításon a több száz veret mellett bemutatják azokat a tárgyakat is, amelyek a fejedelmek éremportréin is felfedezhetők.

A kiállítás magát a pénzérmét, vagyis azt a tárgyat emeli ki, melyen a legtöbb emberhez eljutott a korban az uralkodó képmása, emellett az ötvöstárgyak, díszfegyverek, ruhák és azok kiegészítőinek több egyedi darabját is bemutatja. A tárlat ezeken a kincseken keresztül szemlélteti a kor divatját, a fejedelmek reprezentációs fogásait és azt, hogy Erdélyi Fejedelemség a 16-17. században jelentős gazdasággal rendelkező országnak számított

- idézi a Magyar Nemzeti Múzeum közleménye Tóth Csaba régész-numizmatikust, a kiállítás egyik kurátorát.

Az összegzés szerint a kiállítás újszerű vállalkozásnak tekinthető, mivel egy korábban méltatlanul háttérbe szorult, de annál érdekesebb tematika mentén ismerteti az Erdélyi Fejedelemség arisztokráciájának anyagi kultúráját.

A kiállítás Csíkszereda után Marosvásárhelyre utazott tovább, ahol a városi Kultúrpalotában többszáz érmét, illetve kivételes értékkel bíró díszfegyvereket, ékszereket, viseleti és ötvöstárgyakat tekinthettek meg a látogatók.

A kiállításon a Magyar Nemzeti Múzeum kincseiből származó 73 arany- és 13 ezüstpénz egyedi válogatása látogatható, amelyek nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is páratlan ritkaságnak számítanak. Kiemelkedő darabok közé tartoznak az utolsó erdélyi fejedelem, Apafi Mihály által kibocsátott, százszoros és ötvenszeres súlyú dukátok, amelyekből mindössze egyetlen példány maradt fenn, akárcsak a csillag és félhold formájú aranypénzek. A kiállításon megcsodálhatók továbbá az MNM ötvösgyűjteményéből származó, úgynevezett pogány pénzes edények, amelyek különleges műtárgycsoportot alkotnak. A német és erdélyi műhelyekben készült, eredeti vagy öntött érmékkel díszített ötvöstárgyak a 16-17. században éltek fénykorukat. A fegyvertár kincsei között szerepel egy 16. századi huszárfélvért sisakkal, egy 17. századi díszsodronying, valamint lenyűgöző fegyverek, mint például egy díszszablya, egy hegyestőr, két díszbuzogány, egy vadászkarabély, és egy szarvasagancsból készült, gazdagon díszített lőportartó.

A Csíkszeredában bemutatott tárlat a marosvásárhelyi helyszínen további erdélyi műkincsekkel egészült ki, még több érem, ritka ötvöstárgy és fegyver volt látható a második helyszínen, köztük három 17. századi éremlelet, két korabeli vadászpuska, továbbá nemesfém kupák, poharak és tányérok.

A kiállítás eredetileg Sepsiszentgyörgyre készült, de sajnos a tervezett látogatás nem valósulhatott meg.

A különleges utazókiállítás kalandos útja végül váratlan fordulatot vett, és az értékes műtárgyakat az éjszaka sötétjében az MNB páncélautójával kellett hazaszállítani. Az ügy részleteinek megértéséhez érdemes visszatekinteni Pap Melinda, az MTI tudósítójának február 13-án Kolozsváron készített beszámolójára, amely rávilágít a történet mögötti összefüggésekre.

Amint azt az MTI mintegy két hete megírta, Marosvásárhelyen rekedt a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsönzött anyaga, miután a román rendőrség olyan feltételeket támasztott a szállításához, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak - nyilatkozott a Krónika erdélyi portálnak Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.

Related posts