Mindent elsöpörnek: hamarosan Magyarország is a kínaiak célkeresztjébe kerülhet.

Decemberben a BYD bejelentette, hogy három új márkakereskedéssel gazdagítja magyarországi értékesítési és szervizhálózatát. A BYD Győr AutoWallis, a BYD Pécs Schneider Autóház, valamint a BYD Szeged Duna Autó 2025 első negyedévében kezdik meg működésüket.

Michael Shu, a BYD Europe ügyvezető igazgatója a budapesti aláírási ceremónián arról beszélt: jó úton járnak, hogy teljes országos hálózattal rendelkezzenek Magyarországon, hamarosan pedig újabb márkakereskedésekkel bővül a kínai autógyártó hálózata.

A BYD 2023-ban bejelentette, hogy jelentős beruházásba kezd Magyarországon. Szegeden körülbelül 1200-1500 milliárd forintos költséggel épülő gyárában várhatóan 10 000 embernek ad majd munkát, és a termelés a tervek szerint a jövő év második felében indul el. Ez lesz a vállalat első európai gyára, ahol kizárólag elektromos meghajtású járműveket és plug-in hibrideket fognak előállítani. Az ilyen termékek előnye, hogy mentesülnek a Kínában gyártott elektromos autókra vonatkozó uniós vámok alól.

A Kínából importált akkumulátoros elektromos járművekre vonatkozó, akár 35,3%-os vámok véglegesen életbe léptek október 31-én, és az intézkedés öt évre szól.

A legfrissebb Európai Bizottsági adatok alapján a Kínában készült elektromos járművek piaci részesedése jelentős növekedést mutatott: míg 2020-ban csupán 3,9 százalékot képviseltek, addig 2023 szeptemberére ez az arány már 25 százalékra emelkedett az elektromos autók piacán.

A bizottság által megvizsgált két kínai gyártóra speciális vámok kerültek megállapításra: a BYD esetében 17,0%-os, míg a Geely esetében 18,8%-os vámot határoztak meg, a SAIC pedig 35,3%-os vámot fog viselni. Ezen kívül, más elektromos jármű gyártásával foglalkozó kínai cégekre, amelyek részt vettek az uniós vizsgálatban, átlagosan 20,7%-os vámot alkalmaznak. Minden további kínai gyártóra, akik nem vettek részt a vizsgálatban, 35,3%-os vámot kell kivetni.

A vállalat munkatársainak átlagos bérkínálata 1800-2000 euró között mozog, ami a jelenlegi árfolyam szerint körülbelül 740 ezer és 820 ezer forintnak felel meg.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy lakossági fórum keretein belül osztotta meg gondolatait, ahol érdekességképpen említette, hogy a kecskeméti Mercedes gyárban átlagosan 1600 eurós havi bérrel számolhatnak a munkavállalók.

Jelenleg is számos pozícióra keresnek munkaerőt, így például mérnöki, raktározási vagy logisztikai pozíciókra is várják a jelentkezőket. A BYD az akkumulátorgyártás és a vegyipari tevékenységek kivételével a teljes gyártási folyamatot Szegeden valósítja majd meg.

Novemberben a BYD ismét megdöntötte a rekordokat: körülbelül 507 ezer új energiával működő járművet (NEV, New Energy Vehicle), azaz akkumulátoros vagy konnektorból tölthető elektromos autót adott el.

Az év első tizenegy hónapjában a kínai gyártó összesen 3,741 millió járművet értékesített, ezzel túlszárnyalva a 2024-re tervezett 3,6 milliós célt.

Az idei harmadik negyedévben a kínai cég lenyűgöző teljesítménye révén 1,13 millió járművet adott el, ezzel pedig a világ autógyártóinak ranglistáján a hatodik pozícióra ugrott. E sikerrel olyan neves gyártókat hagyott maga mögött, mint a Ford, a Nissan és a Honda.

A negyedéves bevétel elérte a lenyűgöző 28,24 milliárd dollárt, amivel sikerült megelőznie a Teslát is az elektromos autók piacán. Ez a szám egy év alatt 24 százalékos növekedést tükröz, ami figyelemre méltó teljesítmény.

A legfrissebb autóbiztosítási regisztrációs adatok szerint a Tesla a november végi időszakban Kínában a második helyre került. Az amerikai autógyártó, amely a világ legnagyobb autópiacán versenyez, a november 25. és december 1. közötti időszakban 16,7 ezer járművet értékesített. Ezzel szemben a BYD lenyűgöző teljesítménnyel 97,8 ezer új autót adott el, így a Tesla mögé szorította a rangsorban.

A BYD immár második éve vezeti a legkeresettebb autómárkák listáját Kínában.

A vállalat idén szeptemberre már több mint 900 ezer embert foglalkoztatott, így Kína egyik legjelentősebb munkáltatójává vált. He Zhiqi, a cég alelnöke elmondta, hogy augusztus és október között közel kétszázezer új munkatársat vettek fel, miközben a havi autógyártási kapacitásukat is kétszázezerrel növelték.

A BYD november 18-án, Sencsenben ünnepelte megalapításának harmincadik évfordulóját. A vállalat 2023 augusztusában elérte az ötmillió legyártott autót, és mindössze 15 hónappal később már a következő ötmilliót is teljesítette. Az ünnepségen a cég tízmilliomodik autóját – egy DENZA Z9-est – Feng Ji, a Game Science alapítója és elnöke vette át, ezzel is megörökítve a mérföldkövet a BYD történetében.

A BYD Magyarországon legnépszerűbbnek számító Atto 3 SUV típusából november végéig az idén közel 500 darab talált gazdára (497), amivel a DataHouse adatai szerint a negyedik a magyar villanyautó eladási listán.

A villanyautosok.hu által közölt lista első két helyén még mindig a Tesla szerepel (Model Y: 1041 db, Model 3: 680 db), azonban a BYD számos számos másik autója is helyet követelt magának az első húszban (BYD Seal: 321 db, a BYD Dolphin: 299 db, BYD Seal U: 145 db).

A márkák között zajló versenyben november végén a második helyezést érte el, összesen 1265 példánnyal.

A magyar újautó-piacon a kínai elektromos járművek jelenléte még gyerekcipőben jár: a SAIC által birtokolt MG eddig 236 autót értékesített, míg a Volvo-t tulajdonló Geely 758 járművet tudott eladni. Érdekesség, hogy a Nio mindössze 8 autót adta el az év folyamán, míg a Jiayhuan és a Xiaomi csupán 1-1 példányt regisztrált.

Ha az összes, a magyar utakon futó elektromos autót nézzük 2023 végén, akkor azt látjuk, hogy az első 20-ban csak a kínai tulajdonban lévő Volvo szerepel a 19. helyen. Cégcsoport szinten a tavalyi év végén a Geely a 10. (414 darab), a SAIC 14. (159 darab), míg a BYD (36 darab), a Nio (13 darab) és a Seres (11 darab) a lista légvégén található.

A komoly felfutás azonban hamarosan megkezdődhet, egyrészt a BYD jelentős beruházásai miatt, másrészt pedig idén számos kínai márka jelent meg a magyar piacon. Az Economx is hírt adott róla, hogy ősztől újabb két távol-keleti márka érkezett meg: az Omoda és a Jaecoo, mindkettőt az ágazat egyik legnagyobb feltörekvő távol-keleti szereplője, a Chery Automobile gyártja. A forgalmazók idén körülbelül 500 eladott autóval számoltak.

A Seres Group is megérkezett a piacra, és az idei év első négy hónapjában több mint 100 ezer eladott járművel a kínai elektromos és plug-in hibrid szegmens hatodik legnagyobb szereplőjévé vált. A vállalat tervei között szerepel, hogy a következő évben 10-15 új márkakereskedést nyit, ezzel bővítve jelenlétét. A céljuk, hogy az első teljes üzleti évükben elérjék az 1%-os piaci részesedést, ami körülbelül 1000-1200 autó értékesítését jelenti.

Related posts