Most elnyomjuk, vagy inkább szembenézünk a negatív gondolatainkkal?

A cél természetesen a mentális egészség fejlesztése.

Sigmund Freud már régóta hangoztatta, de lehet, hogy a dolgok nem éppen úgy állnak, ahogy ő gondolta?

A klasszikus pszichológiai megközelítés azt tartja, hogy amikor valaki próbálja elnyomni a múltjában történt kellemetlen események emlékét, ezek a gondolatok nem tűnnek el teljesen. A tudatalatti szinten továbbra is jelen vannak, és képesek formálni az egyén reakcióit és viselkedését a mindennapi életben.

Michael Anderson, a Cambridge-i Egyetem pszichológus professzora, valamint tanítványa, Zulkayda Mamat, eltérő nézőpontot kívántak érvényesíteni.

Kutatásaik alapján arra a megállapításra jutottak, hogy egy könnyen alkalmazható technikával hatékonyan csillapíthatók a zavaró gondolatok, ami pozitívan befolyásolja az alanyok mentális állapotát.

Valóban, nem konkrét tragédiák emlékét idézték fel, hanem csupán olyan helyzetekkel foglalkoztak, amelyek bekövetkezésétől az alanyok rettegtek.

A kutatók videokonferencia keretében gyakoroltatták az alanyokkal, hogy kitalált kellemes fordulatokat minél élénkebben képzeljenek el, a kísérlet kedvéért keltett negatív gondolatokat viszont tevékenyen nyomják el, "üresítsék ki az agyukat".

Anderson és Mamat legújabb kutatása, amelyet a Science Advances folyóiratban publikáltak, arra utal, hogy módszerük hatékonyan alkalmazható a trauma utáni stresszbetegség (PTSD) enyhébb formáinak kezelésére is.

Anderson nyíltan kifejezi, hogy az eredményeik ellentétben állnak a megszokott nézetekkel, és véleménye szerint elengedhetetlen, hogy további kutatásokat végezzenek a téma mélyebb megértése érdekében.

Related posts