Most szerezz be hazai akácmézet, mert lehet, hogy később nehezebb lesz hozzájutni! - Mindmegette.hu

Az idei akácszezon kifejezetten nehéz helyzet elé állította a magyar méhészeket. Az akácméz nem csupán hiánycikké vált, hanem az ára is az egekbe szökik, köszönhetően a gyenge virágzásnak és az időjárás szélsőséges változásainak, amelyek szinte teljes mértékben megnehezítették a méztermelést.
A magyar akácméz jelenleg hiánycikknek számít, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy aki szeretne belőle beszerezni, ne halogassa a vásárlást. A szezon eddigi teljesítménye az elmúlt két-három évtized legrosszabb mutatóit tükrözi. A téli méhcsalád-veszteségek, az áprilisi fagyok, valamint a virágzás időszakában tapasztalt hideg és csapadékos időjárás együttes hatásai miatt az ország jelentős területein a méhészek nem tudtak mézet pergetni, sem akácmézet, sem más virágmézet.
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke arra figyelmeztet, hogy az idei év rendkívüli nehézségeket hozott a méhészek számára. A téli időszak alatt drámai mértékben csökkent a méhállomány, hiszen a korábbi 1,2 millió magyar méhcsalád helyett mindössze 600-700 ezer méhcsalád vágott neki a tavaszi szezonnak. A méhpusztulás fő okai között szerepel a varroa atka elleni védekezés hatékonyságának csökkenése, valamint a méhek általános egészségi állapotának romlása.
A természet sem kedvezett a méhészeknek. Április elején kemény fagyok sújtották a már rügyező akácerdőket - a több mint 500 ezer hektárnyi hazai akácos legalább fele elfagyott. Májusban, amikor a virágzás ideje lett volna, tartósan hűvös és csapadékos idő uralkodott. A méhek így vagy nem tudtak kirepülni, vagy ha el is indultak, a virágokból nem tudtak nektárt gyűjteni, mert a növények a hideg miatt egyszerűen nem termeltek.
A nehézségek miatt sok méhész a még megmaradt méhcsaládokat sem tudta mézhordásra használni - a hangsúly inkább a túlélésen és a szaporításon volt. A tapasztalatok szerint például az Alföldön, a Nyírségben és Bács-Kiskun térségében teljes kudarcot vallott az akácszezon. Nyugat-Magyarországon - Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Nyugat-Somogy megyékben - termett valamennyi akácméz, de messze nem elegendő a kereslet kielégítésére.
Nagyernyei Attila, a Szedresben élő méhész, a közelmúltban megosztotta tapasztalatait a tavaszi mézgyűjtésről. Elmondása szerint májusban csupán napi fél-egy kilogramm mézet sikerült összegyűjteniük a méheiknek, és ez a mennyiség mindössze saját szükségleteik kielégítésére volt elegendő. Attila úgy véli, hogy legalább 23 fokos, száraz, napfényes időjárás lenne szükséges ahhoz, hogy az akác virágzása igazán gazdag méztermést eredményezzen, de sajnos az idei tavasz során ilyen kedvező napok száma meglehetősen csekély volt.