Elképesztő, de már a helyszíni ellenőrzésre sincs szükség! A NAV anélkül is kiszabhat büntetéseket.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kockázatelemzési szűrőjén akadt fent egy épülettakarítással foglalkozó cég. Bomba meglepetés: a beléptetőkapuk adataiból deríti ki a NAV, valójában hányan járnak be dolgozni. A bírság nem maradt el.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal időnként alapos ellenőrzéseket végez és átfogó akciókat szervez. Ennek ellenére egyes vállalkozások továbbra is próbálják kijátszani a szabályokat. Azonban a következmények elkerülhetetlenek, és itt a váratlan fordulat: a beléptetőkapuk által rögzített adatok segítségével a NAV könnyedén nyomozhatja, hányan lépnek be valójában a munkahelyükre. A bírságok pedig elkerülhetetlenül érkeznek.
A beléptetőkapuk adatai révén a NAV képes nyomon követni, hogy valójában hány munkavállaló lép be a munkahelyére.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kockázatelemzési rendszere révén egy épülettakarítással foglalkozó vállalkozás került a figyelem középpontjába. Az ellenőrzés során a revizoroknak gyakorlatilag nem is volt szükségük a helyszíni látogatásra, mivel a bekért beléptetőrendszer adatai már magukban hordozták a problémát: 26 alkalmazott feketefoglalkoztatására derült fény. A hivatal közleménye alapján az ellenőrzés során kiderült, hogy a cég közel 30 munkavállalóját jogellenesen alkalmazta, elkerülve ezzel a bejelentési, adó- és járulékfizetési kötelezettségeit.
A bejelentés nélküli foglalkoztatás komoly szabálysértésnek számít, amely számos következménnyel járhat. A NAV, ha felfedezi az ilyen gyakorlatokat, akár kétmillió forintos mulasztási bírságot is kiszabhat minden egyes bejelentés nélkül alkalmazott magánszemély után. Emellett a nem bejelentett munkavállalók foglalkoztatása további, speciális jogi következményekkel is jár: az érintett személyek két évig szerepelnek a NAV szégyenlistáján, ami gyakran azt jelenti, hogy kizárják őket a költségvetési forrásokból táplálkozó pályázatokból.
Ráadásul a közzétételi listára felkerülő cég kockázatos adózó lesz, így sokkal súlyosabb szankciókkal számolhat a jövőben, például a feketefoglalkoztatásért kiszabható bírság kétmillió forintról hárommillióra ugrik.
A NAV álláspontja szerint a beléptető kapu adatai nem csupán a dolgozók jelenlétét rögzítették, hanem azt is feltárták, hogy mennyi ideje foglalkoztatták illegálisan a cég munkatársait.
Bejött a matek: a kaposvári cég tovább korszerűsíti a beléptető-rendszert
„Cégünknél beléptetőkapu üzemel, amely alapján zajlik a dolgozók munkaidő-elszámolása” – nyilatkozta Horváth Árpád, a kaposvári Kapos Atlas Kft. ügyvezetője hétfőn. „Ez a rendszer már hosszú évek óta hatékonyan működik, és maximálisan elégedettek vagyunk vele. Nálunk kizárólag saját dolgozók állnak alkalmazásban, bérmunkásokat nem foglalkoztatunk. Jelenleg 230 munkatársunk van, és folyamatosan fejlesztjük a beléptetőt, hogy még jobban integráljuk a vállalatirányítási rendszereinkkel. Ennek köszönhetően azonnal láthatóvá válik, hogy egy-egy dolgozó napi munkahatékonysága hogyan alakul. Amint egy alkalmazott kilép a gyár kapuján, máris elérhetők a legfrissebb adatok.”