Az Országos Mentőszolgálat nem részesült anyagi támogatásban a mentőállomások felújításához – derül ki az atlatszo.hu cikkéből.

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kivitelezőket keresett a mentőállomások felújítására egy közbeszerzési eljárás keretében, ám a tender végül eredménytelenül zárult. Ezt a legújabb uniós közbeszerzési értesítő tette közzé. Az eredménytájékoztató szerint a felújítási munkálatokat a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásaiból kívánták finanszírozni, azonban a kormány elutasította a benyújtott pályázatot. Az OMSZ saját költségvetéséből pedig nem képes előteremteni a tervezett 2,5 milliárd forintos fejlesztések finanszírozását.

Az "RRF-8.2.4-24 XXI. Századi Egészségügy Feltételeinek Kialakítása - Az Országos Mentőszolgálat Mentőállomásainak Fejlesztése" elnevezésű projekt keretében júliusban közbeszerzési eljárást hirdetett meg az OMSZ. A projekt célja, hogy a mentőszolgálat működéséhez elengedhetetlen, a kor követelményeinek megfelelő szakmai, technikai és hatósági normáknak megfelelő mentőállomások kialakítása, felújítása és bővítése valósuljon meg.

Az energiahatékonyság fokozását célzó projekteket a mentőszolgálat egy dinamikus beszerzési rendszer keretében kívánta megvalósítani, összesen 2,5 milliárd forintos nettó keretösszeggel, a tervezett időtartam 24 hónap volt. A részletes követelményeket később bocsátották volna a DRB résztvevő ajánlattevők rendelkezésére.

Jelenleg sajnos nem kerülhet sor a tervezett beruházásokra, mivel kiderült, hogy a szükséges pénzügyi források hiányoznak. A helyzet részletei között szerepel, hogy a "Nemzeti Fejlesztési Központ Helyreállítási Terv Végrehajtásáért Felelős Főigazgatóság" értesítette az Országos Mentőszolgálatot az IKT-2024-902-I1-00004275/0000012 azonosító számú ügy keretében, hogy a "XXI. századi egészségügy feltételeinek kialakítása - OMSZ Mentőállomásainak fejlesztése" című pályázat (RRF-8.2.4-24-2024-00001) támogatási kérelmét elutasították.

Kiegészítették:

"az OMSZ a dinamikus beszerzési rendszerben nem rendelkezik pénzügyi fedezettel,

A pályázati eljárás során a szükséges dokumentációk hiánya miatt nem áll módjában ajánlatot benyújtani, valamint szerződések megkötésére sem lesz lehetősége. Ennek következtében a tender kimenetele eredménytelennek minősült.

Érdeklődtünk az OMSZ-nél, kaptak-e esetleg tájékoztatást arról, hogy miért nem támogatták az RRF-pályázatukat, és hogy a szükséges összeget más forrásból esetleg biztosítja-e a kormány. Azt is megkérdeztük, hogy ha utóbbira "nem" a válasz, akkor mi lesz a mentőállomások sorsa.

Amint megérkezik a válasz, azonnal frissítjük cikkünket.

Az Országos Mentőszolgálat 2021-ben jelentős támogatást nyert a helyreállítási alap keretein belül, amelyet előkészítő feladatok végrehajtására fordítottak. Ekkor összesen 18 mentőállomás került a fejlesztés fókuszába.

Ahogy a Portfólió ősszel beszámolt róla, az Európai Bizottság legújabb jelentése szerint, bár sokan már leírták az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi eszközét (RRF), a tagállami kiutalások végül beindultak. Az idei év augusztusáig az RRF-források több mint 40%-át már eljuttatták a tagállamokhoz. Magyarország azonban továbbra is kívül rekedt a finanszírozáson, hiszen a kormány nem teljesítette a szükséges 27 szupermérföldkövet a pénzek megszerzéséhez.

Az Európai Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) az Európai Unió nagyszabású gazdasági helyreállítási tervének, a NextGenerationEU-nak a központi eleme. Az RRF célja, hogy segítse az uniós tagállamokat a koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésében, elősegítve a fenntartható gazdasági növekedést és a stratégiai gyengeségek - például a gyógyszergyártás, az áramtermelés és az ellátási láncok - fejlesztését. Az eszközt 2021-ben hozták létre, és teljesítményalapú támogatásokat nyújt a tagállamoknak a megállapodott reformok és beruházások végrehajtásához. Az RRF esetében az Európai Unió utólag finanszírozza a projekteket, és csak akkor, ha azok teljesen befejeződtek.

"A jóváhagyott terv szerint a magyar költségvetésnek 5,9 milliárd eurónyi RRF-támogatás, valamint a RePowerEU-fejezet további 4,6 milliárd euró járna, amelyből eddig csak 900 millió eurónyi előleget hívhatott le"- mutat rá a lap.

Katus Eszter

Related posts