Németország: A jelzőlámpa sötétbe borult, a gazdaság pedig nem halad előre - 2. rész A német gazdaság helyzete egyre inkább aggasztóvá válik, és a jelzőlámpa, amely a fejlődést hivatott jelezni, mostanra teljesen kihunyt. Az előrejelzések és a mutatók eg

A berlini gazdaságkutató intézet megállapítása szerint a gazdasági helyzet továbbra is stagnál, és nem mutat jelentős fejlődést.

A berlini DIW gazdaságkutató intézet novemberi gazdasági barométere az októberihez képest közel két ponttal, 83,7 pontra csökkent. Azaz: a barométer értéke kissé tovább távolodott a német gazdaság átlagos növekedését jelző semleges 100 pontos határtól. A stagnálás megszűnése így egyre távolabb kerül. Miután a gazdasági teljesítmény az elmúlt negyedévben csak nagyon kis mértékben, 0,1 százalékkal nőtt, a mostani negyedévben sem látszanak a gyorsulás jelei.

Ez a bejegyzés 2024. december 6-án közzétett cikkünk folytatása, melynek első részét ide kattintva érhetik el.

"A német gazdaság továbbra is pangásban van" - mondta Geraldine Dany-Knedlik, a DIW szakértője a barométer bemutatásakor. "A bizonytalanságok az utóbbi időben jelentősen megnőttek, mind bel-, mind külpolitikai szempontból". A jelenlegi vörös-zöld kisebbségi kormány cselekvőképessége erősen korlátozott. Dany-Knedlik szerint az előrehozott szövetségi választások eredménye tovább erősítheti a párttérkép széttöredezettségét, s ismét olyan koalícióhoz vezethet, amelyben a nagyon eltérő álláspontot képviselő pártoknak keményen meg kell majd dolgozniuk az összefogás érdekében. Nemzetközi szinten Donald Trump elnökké választása okoz idegességet. Az Egyesült Államok jövőbeli kereskedelempolitikáját egyelőre rendkívül nehéz megjósolni - a legrosszabb forgatókönyv szerint jelentős vámemelésekkel fenyegetik az EU-ból érkező behozatalt.

A német ipar jelenleg súlyosan érzi a gazdasági lassulás hatásait. Az euró-övezet és Kína fontos piacterein a gazdasági aktivitás továbbra is gyenge. Novemberben a feldolgozóipari vállalatok termelési kilátásai valamelyest javultak, de általánosságban véve még mindig óvatosak. Bár a legutóbbi időszakban a beérkező megrendelések száma növekedett, a kereslet összességében továbbra is alacsony szinten stagnál. Laura Pagenhardt, az intézet szakértője úgy véli, hogy "a folyamatosan növekvő bizonytalanságok mérgező hatással bírnak a német iparra, és egyre inkább gátolják a beruházási kedvet." A koronavírus járvány miatti leállásoktól eltekintve a kapacitáskihasználtság a legutóbbi időszakban a 2008-as pénzügyi válság óta a legalacsonyabb szintet érte el.

A szolgáltatási szektor helyzete valóban kihívásokkal teli. Ugyanakkor a kiskereskedelmi forgalom nemrégiben növekedésnek indult, és az infláció is viszonylag alacsonynak tűnik. Ennek ellenére sok alapvető termék ára valószínűleg tartósan megemelkedett. A bizonytalanság miatt a háztartások ismét a takarékosság felé fordulnak. A munkaerőpiac is egyre inkább a gazdasági visszaesés áldozatává válik. Bár a munkanélküliség jelenleg alacsony, ez elsősorban a szakképzett munkaerő hiányának köszönhető, a foglalkoztatás növekedése azonban az utóbbi időszakban szinte teljesen lelassult. A munkahelyek megszüntetése egyre gyakoribb, különösen az ipari szektorban, amely kezd gyengülni. "A német gazdaság komoly nehézségekkel küzd, ahol a gazdasági gyengeség és a strukturális problémák egymást erősítve állnak fenn" - mondta Guido Baldi szakértő. "A mindent átható pesszimizmus leküzdése érdekében sürgős szükség van a belpolitikai helyzet stabilizálására és a jövőbe való befektetésekre."

Az Ifo által végzett felmérés megerősíti a vállalatok politikai elvárásait és igényeit.

A müncheni gazdaságkutató intézet által november utolsó hetében nyilvánosságra hozott konjunktúra-jelentés eredményei világosan tükrözik a vállalati szféra politikai döntéshozókkal szembeni elvárásait. Megjegyezve, hogy az FDP távozása a kormánykoalícióból, valamint a CDU/CSU esetleges támogatása a kisebbségi kormány lépéseihez, jelenleg nem tűnik kedvező körülménynek a vállalatok igényeinek kielégítése szempontjából.

A legfrissebb felmérés adatai alapján a német exportőrök hangulata novemberben némileg javult. Az Ifo intézet szakértői a közleményükben megjegyezték: "Jelenleg még nem tapasztalható negatív Trump-hatás." Klaus Wohlrabe, az intézet kutatásvezetője hozzáfűzte: "Bár a vállalatok elbizonytalanodtak, továbbra is kíváncsian várják, hogy Trump milyen irányvonalat képvisel majd a kereskedelempolitikában." Továbbá kiemelte, hogy a dollár jelentős erősödése a választások óta kedvező helyzetet teremthet az exportőrök számára.

Az ipari szektor általánosan óvatosan közelíti meg a külföldi üzletmenet változásait. Különösen a fémipar szenvedi meg a legjobban a helyzetet, ahol számottevő exportcsökkenésre lehet számítani. Az autóipari cégek is visszaesést várnak, ugyanakkor ez nem lesz olyan drámai, mint az előző hónapokban tapasztaltak. A gép- és berendezésgyártás terén hónapok óta megfigyelhető egy enyhe negatív tendencia. A vegyiparban a pozitív és negatív kilátások szinte kiegyenlítődnek, ami bizonytalanságot teremt. Ezzel szemben az élelmiszer- és italgyártók a legkedvezőbb helyzetben vannak, és optimistán tekintenek az export növekedésére.

Iparszövetség: Sürgősen szükség van egy új, rátermett kormányra

A Német Ipari Szövetség (BDI) a november harmadik hetében rendezett "A német ipar napja" esemény keretében közzétette éves jelentését, amelyből kiderül, hogy az iparág "jelentős nyomás alatt" működik. A prognózisok szerint a termelés az előző évhez viszonyítva körülbelül 3%-kal csökken, ami már a harmadik egymást követő évben mutat csökkenő tendenciát, és aggasztó jeleit mutatja a növekedés lassulásának.

Különösen problematikus, hogy Németország vezető ipari ágazatai súlyos visszaeséssel küzdenek. Szeptemberben a járműgyártásban 6,9, a gép- és berendezésgyártásban 8,5, míg a villamosiparban 10,7 százalékos visszaesést regisztráltak az egy évvel korábbihoz képest.

Tágabb kitekintésben az Európai Unióban is folytatódik az ipar recessziója. Az idén a "27-ek" ipari termelésében szintén 3 százalékos csökkenés várható. Nemzetközi összehasonlításban Németországban, de az EU-ban is rendkívül gyenge volt az ipari konjunktúra, ráadásul mind Németország, mind pedig az EU egyre kevésbé vonzó üzleti telephely.

A BDI előrejelzése alapján a német export 2023-ban várhatóan 0,5 százalékkal visszaesik, míg a globális áruforgalom 2 százalékos növekedést mutat. A jövő évre vonatkozóan sem ígérkezik kedvezőbb helyzet, hiszen az ipari szektor exportvárakozásai tovább csökkentek.

Az ipari szövetség 35 oldalas éves jelentése, amely a www.bdi.eu weboldalon hozzáférhető, hangsúlyozza, hogy ahhoz, hogy újra jelentős növekedési impulzusokat generálhassunk, Németországnak hosszú távon vonzó ipari központtá kell válnia. Elengedhetetlen, hogy sürgősen egy új, tehetséges és elkötelezett kormány alakuljon, amely bátor lépésekkel hajtja végre a szükséges reformokat.

A kölni kutatóintézet előrejelzése szerint a következő évben sem valószínű, hogy gazdasági fellendülés következik be.

Michael Grömling, a kölni IW gazdaságkutató intézet szakértője a Német Mérnök Egyesülés (VDI) hetilapjában megjelent előrejelzése szerint a német gazdaságban jövőre sem várható fellendülés.

Az utóbbi évek geopolitikai feszültségei világszerte kihatottak a beruházások dinamikájára, és a megemelkedett energiaárak, valamint a növekvő inflációs ráták számos országban a fogyasztói kereslet csökkenéséhez vezettek. Különösen érintett egy kereskedelemre és globális piacokra épülő gazdaság, mint amilyen Németország, amelyet a helyzet különösen súlyosan érint. Ezen felül a vállalatok és a fogyasztók körében tapasztalható bizonytalanságok arra ösztönzik őket, hogy kivárjanak, elhalasztva a döntéseiket és beruházásaikat.

A beruházások visszaestek. Az IW becslése szerint a világjárvány, a geopolitikai konfliktusok és a kormányzati tevékenység következtében Németországban a bruttó állóeszköz-felhalmozásban elszenvedett kiesés 2020 eleje óta összesen mintegy 210 milliárd eurót tesz ki úgy, hogy ebből mintegy 40 milliárd euró csak 2024 első felére esik. S míg a beruházási veszteségek kezdetben a vállalatok eszközberuházásaihoz kapcsolódtak, 2022 óta az építőipari beruházásoknál is jelentős veszteségek jelentkeztek, tovább terhelve a német gazdaság teljesítményét. Ez hosszú távon a termelési potenciál bővülésére, s azon keresztül a megtermelt jövedelmek és költségvetési bevételek jövőbeni alakulására, növekedésére is fékező hatást gyakorol.

Az amerikai választások után rendkívül érdekes lesz nyomon követni, hogyan alakulnak a Trump-adminisztráció döntései, és milyen hatással lesznek ezek a globális gazdaságra, különösképpen Németország befektetési tevékenységeire. Gazdaságpolitikai szempontból kulcsfontosságú kérdés, hogy a kormányzat korlátozza-e a nemzetközi kereskedelmet, például amerikai importvámok bevezetésével, és hogy milyen reakciókat váltanak ki ezek az intézkedések. Továbbá fontos figyelemmel kísérni, hogy a globális ellátási láncokban és a vállalati együttműködések terén milyen kihívásokkal nézünk szembe a jövőben.

Németország jövő februári szövetségi választásai kapcsán számos kérdés merül fel, különösen az új kormány összetételének alakulása és a kormányalakítás időzítése. Jelenleg a németországi beruházások körüli keretfeltételek még nem tisztázottak, ami aggasztó. A kölni gazdaságkutató intézet szakértője figyelmeztetett: "Fennáll a kockázata, hogy 2025 egy újabb elvesztegetett évvé válik a jóléti alapjaink gondos és felelős megőrzése szempontjából."

Az összefoglalót Juhász Imre volt külgazdasági szakdiplomata, a Magyar-Bajor Baráti Társaság elnökségi tagja készítette, az írást az ő szíves engedélyével közöljük.

Related posts