A japán nő tragikus sorsa nyomán a rendőrség együttműködésre lépett nőjogi szervezetekkel, hogy közösen dolgozzanak ki olyan intézkedéseket, amelyek elősegítik a nők védelmét és jogainak érvényesülését.

Országos- és a Budapesti Rendőr-főkapitányság nőjogi szervezetekkel találkozott, hogy megkezdjék az együttműködést az áldozatvédelemben. A nők elleni erőszak áldozatait segítő Patent Egyesület arról számolt be, hogy a BRFK létrehozott egy kiemelt kommunikációs csatornát, ahol az áldozatvédelem munkatársai közvetlenül jelezhetik, ha eljárási szabálytalanságokat vagy méltatlan bánásmódot tapasztalnak.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság egy különleges kommunikációs platformot indított a NANE és a Patent Egyesület számára. Ezen a csatornán a nőjogi szervezetek könnyedén jelezhetik, ha eljárási hibákat vagy tiszteletteljes bánásmód hiányát tapasztalják.

A Patent Egyesület, amely a nők elleni erőszak áldozatainak támogatására specializálódott, örömmel számolt be a Facebookon arról, hogy a rendőrség felvette a kapcsolatot velük. Az első egyeztetés már lezajlott, és ennek a találkozónak a hátterében áll az a nemrégiben tett bejelentés, amely szerint a rendőrség bővíti képzési programjait, valamint fokozott figyelmet kíván fordítani a párkapcsolati erőszakkal kapcsolatos ügyekre. Az együttműködés remélhetőleg hozzájárul a hatékonyabb segítségnyújtáshoz és a problémával való szembenézéshez.

Az egyesület bejelentette, hogy az ORFK és a BRFK vezetői egy közelmúltbeli személyes találkozón megerősítették elkötelezettségüket a nőjogi szervezetekkel való együttműködés iránt.

Ahogy írtuk, Fülöp Gergely rendőr alezredes, a BRFK Kommunikációs Osztály vezetője és Gál Kristóf ezredes, az ORFK Kommunikációs Szolgálat szolgálatvezetője rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze február 11-én, ahol többek között elismerték: hibáztak annak a január 29-i lakástűzben elhunyt kétgyermekes japán családanyának az ügyében, amelyet sokáig balesetként kezeltek, ám végül a nőjogi szervezetek és az általános társadalmi felháborodás nyomására kiderítették, hogy az áldozat volt férje gyilkolta meg gyermekei anyját. Kiderült, hogy az áldozat többször is feljelentette volt férjét, aki halálosan meg is fenyegette a nőt, azonban a feljelentések miatt a rendőrség nem indított nyomozást. Az ügy lezárása után végül a BRFK bocsánatot kért, és elrendelte a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát. A rendőrség ígéretet tett arra is, hogy az ügy miatt országosan felülvizsgálják az összes elutasított, családon belüli erőszakról szóló feljelentést.

Az elmúlt hetek társadalmi összefogásának sikere, hogy a rendőrség és a kormány is kénytelen volt megszólalni a nők elleni erőszakkal kapcsolatban

- A Patent Egyesület közösségi oldalán osztotta meg véleményét a rendőrség intézkedéseivel kapcsolatban.

A szervezet véleménye szerint ezek csupán az első lépések, és még rengeteg feladat vár megoldásra. Kiemelik, hogy szükséges az átfogó képzések bevezetése, és optimistán tekintenek a nőszervezetek rendőrképzésbe való integrálására, ami potenciálisan új irányt adhat az áldozatvédelem terén.

Related posts