Nyáron különösen aktuális téma: 10 váratlan ok, ami húgyúti fertőzéshez vezethet!

Sokan tapasztalják, hogy a húgyúti fertőzés rendszeresen felüti a fejét, ami egy elterjedt, zömében bakteriális eredetű probléma, számos zavaró tünettel. Legfőképpen a nőket érinti, de a férfiak sem mentesülnek a kockázatok alól. A nyári meleg és párás időjárás különösen kedvez a kórokozóknak, ezért most még inkább érdemes figyelmet fordítanunk intim egészségünkre.
Amikor sűrű vizelési ingerrel és "odalent" jelentkező szúró, viszkető vagy égő érzéssel találkozunk, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy felfáztunk. Valójában azonban ezek a zavaró és fájdalmas tünetek leggyakrabban húgyúti fertőzés következményeként jelentkeznek. Mivel a húgyúti fertőzés gyorsan szövődményekhez vezethet, fontos, hogy a problémát már az első jelek megjelenésekor észrevegyük, és mielőbb megkezdjük a kezelést. A háttérben általában a kis, ádáz E.coli baktérium áll, amely a húgyhólyagban elszaporodva rengeteg kellemetlenséget okoz.
Sajnos ezzel a fertőzéssel életében egyszer legalább mindenki találkozik - kiváltképp a nők, és aki hajlamos rá, annál bizony sokszor visszatérő nem kívánatos vendég is lehet. Ha azonban rögtön felismerjük, és hamar elkezdhetjük kezelni, a panaszok rövid időn belül megszűnnek, ám érdemes magára a megelőzésre is nagy figyelmet fordítani. Kis odafigyeléssel ugyanis elejét vehetjük a problémának.
A fertőzés legtipikusabb tünete a csípő, fájó vizelési inger, ami folyamatosan jelentkezik - mintha állandóan menni kellene a mosdóba, még akkor is, ha szinte semmi nem jön. Gyakori panasz a húgyhólyag és a kismedence tájékán jelentkező erős fájdalom és a zavaros, esetleg véres vizelet. Súlyosabb esetekben pedig kísérheti általános levertség, hidegrázás, láz, gyengeség is, ha pedig a betegség szerte ágazik és tovább terjed a vesék és a húgyvezetékek felé, hátfájdalmat és szexuális együttlét során érzett kellemetlenséget is okozhat.
A húgyúti fertőzések kezelésekor az orvosok gyakran antibiotikumot javasolnak, azonban nem szabad elhanyagolni a megfelelő folyadékbevitel fontosságát sem, hiszen ez segít "átmosni" a belső szerveket, így gyorsítva a baktériumok távozását. Emellett a pihenés is elengedhetetlen a gyógyulás szempontjából. A fertőzés következtében megváltozott intimflóra helyreállítására helyi készítmények is használhatóak, de házilag is enyhíthetjük a tüneteket. Különösen hasznosak lehetnek a gyógyteák, mint például a mezei zsurló, a csalán, a medveszőlő, a tőzegáfonya és a cickafarkfű teái, amelyek természetes módon segíthetnek a panaszok csökkentésében.