A Romsilva vezetője havi több tízezer eurós jövedelemmel rendelkezett, ami magában foglalta a nyugdíjpótlékot, a nyugdíjat és a fizetést is.

Teodor Ţigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója, jogi lépéseket tett az országos erdőgazdálkodási társaság ellen, miután az Aradi Erdészeti Igazgatóságtól elbocsátották. A szakember 2023-ban vonult nyugdíjba, és a kollektív munkaszerződés alapján jelentős nyugdíjprémiumot kapott. Nem sokkal később azonban visszatért a vezetői pozíciójába az aradi igazgatóságnál, ezzel újra aktív szereplővé vált a szakmában.

Amikor szerdán az RFI rádió megkereste az üggyel kapcsolatban, Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter határozottan reagált: "Teljesen elszakadtak a valóságtól." Hozzátette: "Ezek az emberek hozzászoktak ahhoz, hogy a rendszer az ő érdekeik szerint működik, és most megdöbbenve tapasztalják, hogy már senki sem ígér nekik több százezer eurót, valamint egy olyan állást, amelyből havonta még néhány tízezer eurót is zsebre vághatnak. Ez a helyzet már megváltozott, és nem fog így folytatódni" - figyelmeztetett Buzoianu.

A Rise Project által közzétett információk alapján Teodor Ţigan 2023 februárjában vonult nyugdíjba, és ekkor közel 100.000 eurós bruttó prémiumot kapott. Érdekesség, hogy nyugdíjazása után nem sokkal újra munkába állt, ezúttal az Aradi Erdészeti Igazgatóság vezetőjeként. 2023 folyamán tehát párhuzamosan részesült 74.000 lej bruttó nyugdíjban és 825.000 lej bruttó bérben is, amelyet egy állami vállalat biztosított számára, feladatául a közvagyon kezelését. A Rise Project értesülései szerint Ţigan a nyugdíjprémiumát 2023 decemberében kapta meg, anélkül, hogy a Romsilva központját erről értesítették volna, számol be a News.ro.

Nyugdíjazása után Ţigan kérte az egyéni munkaszerződésének meghosszabbítását, amit kétszer is jóváhagytak, egészen 2025 júniusáig. 2025 márciusában azonban a Romsilva új vezetése megszüntette az aradi szerződését, amely még júniusig érvényben lett volna.

A bírósági portál szerint a Teodor Ţigan elbocsátási döntése elleni keresetet 2025. április 2-án nyújtották be az Aradi Törvényszéken. A volt igazgató kérte a határozat megsemmisítését, amellyel nem hosszabbították meg a munkaszerződését, valamint a bér kifizetését egészen 2025 júniusáig.

A Rise Project által elemzett iratok alapján Ţigan a döntés jogellenességére utalt, és felkérte, hogy a kártérítést az infláció ütemével és a törvényes kamatlábakkal együtt vegyék figyelembe a számítás során.

A június 26-i tárgyaláson az Aradi Törvényszék úgy döntött, hogy október 2-ára halasztja az ügyet, hogy lehetőséget biztosítson további bizonyítékok összegyűjtésére.

A Rise projekt szerint az Aradi Erdészeti Igazgatóság azon erdészeti igazgatóságok közé tartozott, amelyek tavaly veszteséggel zárták az évet: a 39. helyen végzett, több mint 14 millió lejes mínusszal.

Amikor szerdán az RFI rádió megkérdezte Ţigan bírósági keresetéről, Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter azt mondta: ez "teljes, teljes elszakadás a valóságtól".

A környezetvédelmi miniszter szerint az RNP (Országos Erdőgazdálkodási Hivatal) átszervezéséről szóló döntés, amely "minden törvényes eljárást betartva" fog megszületni, nagyon erős lesz, és nem lesz ok bíróságon megtámadni.

Diana Buzoianu megjegyezte: "Valószínű, hogy lesznek olyanok, akik felébrednek arra a valóságra, hogy nyugdíjazáskor nem fogják megkapni a várt 100.000 eurót, és hogy a korábbi gyakorlat szerint esetleg még vissza is térhettek a munka világába - talán versenyvizsga nélkül. Mert hát, ahogy mondani szokták, 'így működik a rendszer', ha ironikus akarok lenni. Ezeket a problémákat előbb-utóbb, akár még ebben az évben, meg kell oldani. Ez a változásért folytatott küzdelem. Nyilvánvaló, hogy sokan nem fognak elégedettek lenni ezzel."

A környezetvédelmi miniszter megemlítette, hogy a Romsilva átszervezéséről szóló döntést "július végén vagy augusztus elején" fogják jóváhagyni, hogy ezzel is teljesíteni tudják a PNRR-hez kapcsolódó mérföldkövet.

Related posts