Orbán kifejezte támogatását Menczer határozott fellépésével kapcsolatban, és úgy véli, hogy helyes döntést hozott, amikor leállította Magyar Pétert.

A hét magyarországi közéleti eseménye egyértelműen Menczer Tamás és Magyar Péter szópárbaja volt, és erről Orbán Viktor miniszterelnök is megemlékezett a szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós interjújában.

Orbán az interjút az orosz-ukrán konfliktussal indította: békemissziójának részeként Ferenc pápát látogatta meg, akinek véleménye szerint a háború és a béke problémája tölti ki gondolkodásának középpontját. Orbán ezt úgy értelmezte, hogy a pápa támogatását nyerte el a béke előmozdításában.

A magyar kormányfő elmondta, "Amerika nélkül ez a háború nem lenne", nélküle Ukrajna nem tudna ellenállást kifejteni. Az USA nélkülözhetetlen szerepet játszik Európa biztonsági rendszerében, ha itt hagynának minket, egy biztonsági vákuum jönne létre Európában.

Bármilyen irányban is alakul a háború kimenetele, Európa biztonsági helyzetének újragondolása elkerülhetetlen. Orbán véleménye szerint Oroszország jelentős megerősödést mutatott, míg Ukrajna súlyosan meggyengült. A helyzet rávilágít arra, hogy Európa katonai potenciálja rendkívül korlátozott, és a háborús költségek finanszírozására sincs elegendő forrásunk. Ezért elengedhetetlen a kontinens biztonsági struktúrájának átalakítása. Emellett zavaró tényezőt jelent, hogy jelenleg két amerikai elnök "versenyez" egymással: a Soros által támogatott hivatalban lévő vezető, aki a konfliktus fokozására törekszik, valamint Trump, aki a béke irányába kíván lépéseket tenni.

Orbán úgy véli, Ukrajna rossz stratégiát választottak 2022 áprilisában, amikor szerinte lehetőség volt a béke- vagy legalább a tűzszüneti megállapodásra, amit angolszász nyomásra nem tettek meg. De Trump hivatalba lépésével most majd minden megváltozik.

Orbán Viktor a brüsszeli politikai helyzetről is kifejtette véleményét, hangsúlyozva, hogy az új Európai Bizottsággal szemben állnak, amelyet migráció-, gender- és háborúpártinak tart. Szerinte a testület gazdaságpolitikája is kifogásolható. A miniszterelnök szerint Brüsszel folyamatosan próbálja rákényszeríteni Magyarországra az akaratát, ezért elengedhetetlen, hogy ellenálljanak ennek a nyomásnak, amíg nem sikerül átvágniuk a vezetést. E cél érdekében a Patrióták támogatásával egy új parlamenti többség kialakításán dolgoznak, amelynek célja a "brüsszeli kormány" leváltása. Ez az új koalíció a migráció ellen foglal állást, védi a családokat és a gyermekeket, békepárti, és rendet kíván teremteni a gazdaságban.

Orbán Viktor véleménye szerint a Bizottság politikája, amely a magas energiaárak növekedését eredményezi, súlyosan veszélyezteti az európai gazdaság jövőjét. A magyar miniszterelnök az ECR pártcsaládra is támaszkodik, amely szintén "ellenzékben" van Brüsszelben, különös figyelmet szentelve Meloni olasz miniszterelnöknek, akit szövetségesének tekint. Ha a Patrióták és az Európai Konzervatívok együttműködését nézzük, akkor ez a szövetség már most is jelentősebb, mint a szocialisták frakciója, így a második legnagyobb erőt képviseli az Európai Parlamentben. Orbán úgy véli, hogy a jelenlegi Bizottság kudarcra van ítélve, ezért egyre többen csatlakoznak majd a Patriótákhoz, ami belátható időn belül a többség megszerzéséhez vezethet Brüsszelben.

A viták Brüsszelben is egyre durvulnak, a műsorvezető felemlegette, hogy Manfred Weber, a Néppárt elnöke nem ellenfélként, hanem ellenségként beszélt Orbánról, és az itthoni közbeszédben is megjelent egy durva hangnem. Orbán szerint a magyarokat is át akarják állítani a brüsszeli kormány oldalára, és ennek az eszköze a Tisza, őket akarják kormányon látni Budapesten.

Ez a csata zajlik Brüsszelben és otthon is. Mindig a kihívó választ fegyvert, és Orbán szerint a Tisza agresszív, nem vitatkozó, hanem lesöprő stílust választott. "Aki kardot ránt, az kard által vész el" - fogalmazott. Az ilyen emberekkel, mint Magyar Péter - akinek Orbán nem mondta ki a nevét egyszer sem -, nem lehet értelmesen beszélni, "egyetlen dolgot lehet csinálni, le lehet őket állítani". A politikában ez a szóvivők feladata, és a "mi szóvivőnk, Menczer Tamás fogta, aztán leállította ezt a rém kellemetlen, agresszív politikát és annak képviselőjét. Jól tette".

Ez Orbán szerint senkinek sem jó, mindannyian nyugalomra és együttműködésre vágyunk, de vannak olyan helyzetek, amikor "rúgkapálni kell", például amikor Brüsszel helytartókat akar a nyakunkba ültetni. A kormányfő nemrég még azon sajnálkozott, hogy megjelent a magyar politikában az agresszió, de ma a közösségi médiában is áldását adta Menczer akciójára.

A befagyasztott uniós forrásokról azt mondta Orbán, Magyarország azokat meg fogja kapni, ugyanis a következő hétéves uniós költségvetés elfogadásához egyhangúság kell, és szerinte az a pénz amit a mostani ciklusban nem kapnak meg, meg kell kapniuk a következő ciklusban, különben Magyarország nem fogja megszavazni a következő uniós költségvetést. "Semmilyen kétség nincsen", hogy jönni fognak ezek a pénzek.

Az Orbán szerint nehezebb kérdés, hogy mi lesz az Európai gazdasággal, ami éppen szétesőben van. A fő probléma a Brüsszel által előidézett magas energiaárak, rá kell kényszeríteni Brüsszelt a gazdaságpolitika megváltoztatására. Orbán szerint a soros elnökséget januárban átvevő lengyelek is ebben érdekeltek.

Itthon jelenleg azon fáradoznak, hogy a németországi gyárak bezárásai ne érintsék a magyarországi üzemeket. A miniszterelnök kijelentette, hogy a német vállalatok Magyarországon újabb fejlesztésekbe kezdenek, mivel a helyi gazdasági környezet számukra kedvezőbbnek tűnik. Ezt a helyzetet a gazdasági semlegesség programjának eredményeként értelmezi.

Related posts