Orbán Balázs hangsúlyozza, hogy Európának a béke megteremtésére kell törekednie, nem pedig konfliktusok fokozására. A politikai vezetők felelőssége, hogy a párbeszéd és az együttműködés útját válasszák, hiszen a háború csak további szenvedést és instabili

Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy az orosz-ukrán háború jelentőségénél fogva túlmutat a biztonság szakpolitikai szintjén. A konfliktus lezárása elemi európai érdek, kritikus és kulcsfontosságú, hogy ez minél előbb megtörténjen - jelentette ki.

Arról is beszélt, hogy a békekötésnek van szakirodalma, ami komoly tanulságokkal szolgál. Az egy évnél tovább tartó államközi háborúk a legveszélyesebbek, mert gyakran évtizedekig elhúzódhatnak, ugyanis minél tovább tart a háború, annál nehezebb lezárni - hívta fel a figyelmet. Hozzátette, azok a legvéresebb magas intenzitású konfliktusok, amelyekkel párhuzamosan nem zajlanak tárgyalások.

A politikus hangsúlyozta, nem szükséges előre kidolgozott végleges béketerv a tárgyalások elkezdéséhez, mert a tűzszünet az első lépés. A békéhez nem szankciókra és fenyegetőzésre, hanem a kommunikáció helyreállítására, tűzszünetre és a közvetítők aktív belépésére van szükség - szögezte le.

Beszédében hangsúlyozta, hogy jelenleg egy világrendszerváltás közepén helyezkedünk el, ahol a meglévő világrend radikális átalakuláson megy keresztül. A világrendszer természeténél fogva sosem állandó, hanem folyamatosan változik, és ha évszázados távlatban tekintünk a dolgokra, valamint évtizedes időkereteket is figyelembe veszünk, világosan látható, hogy egy "földindulásszerű" transzformáció zajlik - érvelt. Megjegyezte, hogy a leköszönő világrendet unipolárisnak nevezhetjük, amely a neoliberális elvek globális terjesztéséről volt híres. Az unipoláris világrend végét az okozta, hogy nyilvánvalóvá vált: nem hatékony, nem képes megfelelően ellátni a feladatait, és számos hiányossággal küzdött, ami végső soron a status quo megváltozásához vezetett - tette hozzá.

Orbán Balázs kiemelte, hogy véleménye szerint az új világrend kialakulásának hajtómotorja a Nyugat és Kelet közötti erőviszonyok egyensúlyának megteremtése.

A szuverenitás korára kell felkészülnünk, ahol a fő rendezőelv az lesz, hogy ki a szuverén, és ezeknek a szuverén szereplőknek a mozgását majd a nemzeti érdek jelöli ki - jelentette ki. A politika és a nemzetközi politika legnagyobb feladata az egyes szuverén erőközpontok és a néhol egyező, néhol ellentétes nemzeti érdekek összehangolása lesz. A nemzetközi rendszerbe visszatér a verseny, egyes országok "ki fognak lőni", egyes országok "el fognak süllyedni" - fogalmazott.

Az új világrend megjelenésével egy újfajta államszervezési verseny bontakozik ki - hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy az országoknak saját belső erőforrásaikra kell támaszkodniuk. Csak így képesek stratégiát kidolgozni és sikeresen részt venni a globális megmérettetésben.

A különböző példák alapos vizsgálata után megállapította, hogy az Egyesült Államokban 2021 január 20-ig regnáló demokrata vezetés a stratégiai kihívásokra a blokkosodás stratégiájával reagált. Donald Trump beiktatása, valamint az új kormányzati csapat alapvetően eltérő megközelítése azonban véget vetett ennek a politikának, mivel ők nem kívánnak egy amerikai-kinai direkt konfrontációra épülő új világrendet létrehozni - tette hozzá.

Kínát illetően úgy látja, hogy alapvetően nem érdekelt a nemzetközi rend geo- és biztonságpolitikai dimenziójának dominálásában, és nem a katonai konfliktusok szításában keresi az érdekeit. Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy Oroszország egy tipikus "hard power állam", amelyet a hadiipara, nehézipara és nyersanyagkészletei emelnek a világpolitikai ranglétrán. Indiáról szólva pedig megemlítette, hogy a népességrobbanás következtében a piaci pozíciója is folyamatosan erősödik.

Az Európai Unióra áttérve megjegyezte, hogy a második világháború következményeként közös megértés alakult ki: szükséges a belső nagyhatalmi rivalizálás megszüntetése. Valóban, Európán belül jelenleg nincs komoly hatalmi versengés, ám a kontinens a globális hatalmi játszmákból is "kizárta magát", ami drámai és brutális mértékű pozícióvesztéshez vezetett – tette hozzá.

Beszélt arról is, hogy egy önmagát gerjesztő hatásköri spirál alakult ki. Ez a spirál a következőképpen működik: az uniós intézmények teljesítménye gyenge, ezért a tagállamok ellenállását hibáztatják a problémákért. A zavarok megoldása érdekében viszont még több hatáskört kívánnak elvenni a tagállamoktól, és a központi irányítás felé terelni. Magyarország számára az uniós tagság alapvető gazdasági érdek, viszont az ilyen irányú hatáskörelvonás és annak nem megfelelő kezelése szuverenitásunk korlátozását, valamint gazdasági nehézségeket vonhat maga után - emelte ki.

Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar érdekek védelme érdekében elengedhetetlen a spirál megállítása.

A külpolitikai színtéren Brüsszel teljes mértékben elszigetelődött, és az európai progresszívek számos globális hatalommal feszültséget generáltak – hívta fel a figyelmet. Az EU gazdasági szempontból is csökkenti befolyását, és hátrányba kerül a nemzetközi versenyben, ami sérti az autonómiáját és a cselekvőképességét – emelte ki a problémák sorát.

Végezetül arról beszélt, hogy a magyar nagy stratégia első pillére az, hogy az átrendeződő világban hogyan lehet a magyar sajátosságokra, értékekre épülő társadalmi modellt megőrizni és megerősíteni.

Kiemelte, hogy a nemzeti modernizáció elengedhetetlen, és nem a változásokra kell nemet mondani, hanem arra, hogy értékeink ne tűnjenek el.

A szuverenitás megőrzése az a képesség, amely lehetővé teszi egy közösség számára, hogy függetlenül alakítsa jövőjét. Azok maradhatnak meg szuverén erőközpontként, akik képesek saját nemzeti érdekeik alapján, önállóan hozni döntéseket – fogalmazott Orbán Balázs.

A konnektivitáson alapuló külpolitikát elemezve azt mondta, hogy Magyarország történelmi értelemben akkor szenvedett el komoly sérelmeket, amikor egy vagy több nagyhatalmi tömb ellenérdekelt volt a túlélésében, megerősödésében. Olyan helyzetet kell létrehozni és fenntartani, hogy minden fontos hatalmi erőközpont érdekelt legyen Magyarország létében és megerősödésében - hangsúlyozta.

Related posts