Paul Lendvai szerint elképzelhetetlen, hogy Orbán Viktor békésen lemondjon a hatalomról.

Ukrajnát kilátástalannak látom, mert a válasz nyugatról, mint oly gyakran a történelemben, túl későn jött, és túl kevés volt - mondta Paul Lendvai író, újságíró a KlikkTV Mélyvíz című műsorában. Az Ausztriában élő senior újságíró szerint ezek következtében az orosz agresszor étvágya egyre nagyobb lesz, és az ukránok hősies harca ellenére, Ukrajna nem kerülhet ki győztesen ebből a háborúból.

Az orosz vezetőt a nyugati világ reakciója bátorította fel, és ez érvényes Bidenre, Olaf Scholzra Németországban, valamint az EU és a NATO tagállamaira is - fejtette ki az elemző. Ezen túlmenően megfigyelhető a déli országok képmutatása, a kínai-orosz szövetség növekvő ereje, valamint Észak-Korea oroszokkal való szoros együttműködése, amit korábban senki sem gondolt volna. Ez mind azt jelzi, hogy az orosz állam helyzete válságos, hiszen olyan szövetségekre szorul, amelyek nem várt körülmények között alakultak ki. Amerika reakciója mindezekre mindössze annyi, hogy Trump hatalomra jutása előtt másfél hónappal Biden engedélyezi a nagyhatókörű rakéták bevetését Ukrajnában.

Paul Lendvai úgy gondolja, Donald Trump győzelme még nagyobb kockázat a világnak, ha csak azt megnézzük, hogy milyen figurákat választott ki kulcspozíciókra. Szerinte a régi-új elnök kiszámíthatatlan, nem lehet tudni, milyen politikát folytat majd, milyen lépéseket tesz. "Egyszerre számító, színész, diktátorjelölt, aki szeretné aláásni az amerikai demokratikus szisztémát. E pillanatban a kilátások elég rémisztőek, ha megnézzük, hogy kiket nevezett ki, de meglátjuk, hogy a szenátusnak sikerül-e blokkolni néhány kinevezést" - mondta, hozzátéve, arra senki nem számított, hogy ilyen figurákat akar kinevezni Trump.

"Őrült világban élünk, amit 5-10 évvel ezelőtt nem lehetett volna megjósolni. A III. világháború nem fog kitörni, Putyin annyira nem őrült, hogy atomháborút kezdeményezzen az amerikai hatalomátvétel előtt, neki most csak ki kell várnia, hogy Trump hatalomra kerüljön."

Paul Lendvai véleménye szerint nem helytálló általánosítani a demokráciák iránti bizalom csökkenését, hiszen például Ausztriában az eredmények ezt nem támasztják alá. "Bár sok helyen valóban kihívásokkal néz szembe a demokrácia, ez csupán egy átmeneti szakasz a globális történelemben, ami már korábban is előfordult. A demagógia népszerűsége részben abból fakad, hogy az emberek türelme egyre csökken, és hajlamosak elfelejteni a múlt tanulságait."

Az unióban fel kellene emelni a honvédelemre szánt összegeket, hogy ne kelljen teljesen Amerikára támaszkodni. Trump győzelme rákényszeríti az uniót, hogy önállóbbá váljon. Orbán "patriótái" nem játszanak semmilyen szerepet az unióban, Várhelyi Olivér sem kapott jelentős szerepet a bizottságban - hívta fel a figyelmet.

Paul Lendvai legújabb könyvében a politikai képmutatás mélyebb rétegeit tárja fel, nem mellesleg Orbán Viktor szerepére is fókuszálva. A kötetben kifejtett megállapítások szerint a magyar kormány az elmúlt 14 év alatt a legkorruptabb politikai csoporttá vált Magyarország modern történetében, ahol a családi és csoportos korrupció szoros együttműködésben működik. A szerző egy családi klán irányítása alatt álló "maffiakormányról" beszél, amelynek élén egy volt rendőr áll, aki már a korábbi rendszerben is profitált. Ez a személy egyszerre felügyeli az egészségügyet, az oktatást és a belügyet – olyan helyzet, amit még Oroszországban sem tapasztalhatunk, és amely Orbán Viktor sajátos találmánya. A könyv rávilágít a következmények súlyosságára is, amelyeket Magyar Péter bemutatott: ezek a problémák több generációt is érintenek, hiszen a "csillogó budapesti szállodák mögött a nyomor sötét tragikuma rejtőzik". Lendvai részletesen elemzi, hogyan bánik a kormány a tanárokkal, hogyan manipulálják a történelmet, és hogy mindig a legrosszabb oldalra állnak. A szerző hangsúlyozza, hogy Magyarország egy önálló, független ország, amely nem áll külföldi elnyomás alatt, és tagja az uniónak és a NATO-nak. Az elmúlt években 40 milliárd eurót kapott az Európai Uniótól. Az ironikus helyzet, hogy "egy messziről, sokat támogatott ország" most azt a kezet harapja, amely a támogatást nyújtja. Ez a nemzetközi színtéren is aggasztó és különleges jelenség. Lendvai műve sokak számára egy tankönyvként szolgálhat arról, hogyan lehet a demokráciából egy féldiktatúrát vagy hibrid demokráciát felépíteni.

Paul Lendvai kifejezi lelkesedését Magyar Péter politikai színre lépése iránt, hiszen tehetséges politikai figura lehet belőle. Ugyanakkor aggodalommal tölti el, hogy az utóbbi hetek fejleményei arra utalnak, hogy talán túl gyorsan zajlanak az események. "Amennyiben Magyar Péter képes önmagát stabilizálni, akkor lehetősége nyílik a további fejlődésre, amit érdemes kihasználni" – hangsúlyozza. Orbán Viktor viszont nem marad tétlen, hiszen a közelmúltban bevezetett választási törvénymódosítások csak a kezdetet jelentik, a valódi kihívások még hátra vannak. Kulcskérdés, hogy Orbán milyen messzire hajlandó elmenni, ha úgy érzi, hogy hatalma veszélybe kerül. A közvélemény-kutatások eredményei sem maradnak hatás nélkül, és Orbán nem fogja figyelmen kívül hagyni őket, még akkor sem, ha a kormányzati sajtó eltérő narratívát közvetít. A Donald Trump által nyújtott támogatás sem lesz jelentős, inkább szimbolikus jellegűnek ígérkezik – véli az író.

"Magyarországon a lehetőségek határai folyamatosan tágulnak, ezt már 1956 óta tapasztaljuk. Előfordulhat, hogy egy lázadás robban ki, különösen az éhínség és a szegénység következtében. A kormány minden eszközt bevet, hogy a hátrányos helyzetűek és a kevésbé műveltek hűségét megőrizze, és ennek érdekében akár a választási törvények módosítását is fontolóra vehetik."

Paul Lendvai jövő héten ellátogat Magyarországra, hogy megossza az olvasókkal legújabb könyvének részleteit.

Related posts