Nagyon borsos áron, de megéri? Alaposan leteszteltük a Samsung legújabb csúcstelefonját!
A telefon tartósabb lett, Corning Gorilla Armor 2 borítással
A dél-koreai gyártó a hagyományaihoz híven az év elején mutatta be a felső kategóriás készülékeket, amelyek február elejétől már elérhetők a boltok polcain is. Egy héten keresztül teszteltük a Galaxy S25 Ultra készüléket, hogy megtudjuk hogyan áll helyt a hétköznapi használat során. Mutatjuk, hogy mik a telefon erősségei és gyengeségei, amiket érdemes megfontolni, ha mobilvásárlás előtt állunk.
A Samsung Ultra sorozata mindig is a prémium kategória éllovasa volt, kiemelkedő méretével és elegáns dizájnjával valódi luxusélményt nyújtva a felhasználóknak. Bár a külső megjelenésben nem történt drámai átalakulás az előző modellekhez képest, a legszembetűnőbb változás a készülék sarkainak finomítása. Ez a dizájnbeli frissítés nemcsak esztétikai szempontból jelent előrelépést, hanem funkcionális előnyökkel is bír: a lekerekített sarkok nagyobb ellenállóságot biztosítanak a mindennapi használat során. Így, amikor egy 600 000 forintos telefonról van szó, a tartósság kiemelkedően fontos szerepet játszik.
A telefon nem csupán megjelenésében lett vonzóbb, hanem jelentősen megerősítették az ellenállóságát is. Az új Corning Gorilla Armor 2 borítás révén még nagyobb védelmet kínál, mint korábban. Mi ugyan nem vágtunk bele a készülék tesztelésébe, de szerencsére mások már megpróbálták. Az eredmények alapján elmondhatjuk, hogy a telefon a mindennapi használat során fellépő ütések és érintkezések ellenállónak bizonyult; egy hét elteltével semmilyen nyomot nem hagytak rajta.
A felsorolt jellemzők mellett néhány finomabb módosítás is megvalósult a dizájn terén. A kijelző mérete egy hajszálnyival megnövekedett: a korábbi 6,8 hüvelyk helyett most már 6,9 hüvelykes. A készülék méretei is kismértékben változtak: az S25 Ultra magassága 162,8 mm, szélessége 77,6 mm, míg a vastagsága 8,2 mm. Első pillantásra nehezen észlelhető ez a változás, mivel csupán néhány milliméter a különbség az előző modellhez képest. Érdekes módon, a méret növekedése ellenére a telefon súlya csökkent, ami kedvező hír. A 218 grammos tömegnek köszönhetően nem fogja megterhelni a zsebünket. Ugyanakkor, ahogyan az S24 Ultránál, itt is figyelembe kell venni, hogy a készülék zsebre vágása nem a legkényelmesebb megoldás. A vásárlás előtt érdemes ezt a szempontot alaposan átgondolni.
Azonban a nagy képernyőnek megvannak az előnyei is: kiválóan alkalmas videónézésre, fotók böngészésre is, sőt mivel ehhez a készülékhez jár az S Pen - ezért például a képszerkesztéshez, rajzoláshoz, és jegyzeteléshez is jól jön a nagy képernyő. Ráadásul ezeket a funkciókhoz egy sor hasznos új AI funkció is van. A kijelző fényereje nem változott, most is 2600 nittes.
A mesterséges intelligencia által vezérelt funkciók többsége szorosan összefonódik a kreatív tevékenységekkel, lehetővé téve számunkra, hogy könnyedén manipuláljuk a képeket, videókat és akár a hanganyagokat is. Emellett a Galaxy AI a mindennapi feladatok elvégzésében is jelentős segítséget nyújt: automatikusan készít leiratokat a telefonhívásokról, és összegzi azokat. Szükség esetén élő fordítást is kínál, így a telefonbeszélgetések nyelvi akadályai könnyedén áthidalhatók. A weboldalak tartalmát hangosan felolvassa, és fordítja, ezzel támogatva a szövegírást is, valamint segít a napi teendők megszervezésében, figyelembe véve az időjárási és egészségügyi információkat. Az utóbbi különösen izgalmas újdonság, amelyet a Samsung a napi Riport funkcióként emleget. Ezen felül a különböző alkalmazások közötti zökkenőmentes vezérlés (Seamless Actions across Apps) révén személyes asszisztensként segíti a mindennapi életünket. Ha sikerül ügyesen elsajátítanunk e fejlett programok használatát, óriási időmegtakarítást érhetünk el, így több időt fordíthatunk a számunkra igazán fontos dolgokra.
Csak az AI funkciók miatt azonban nem éri meg leváltani a telefont, mivel, ha kicsit később is, de a régebbi készülékre is megérkeznek majd idővel ugyanezek a szolgáltatások. Amit viszont fontos latba venni, hogy az S25-be erősebb processzor került, ami az AI eszközök kihasználásánál jól jöhet. A Snapdragon® 8 Elite a gyártó szerint 37 százalékkal növelte a CPU teljesítményét és 30 százalékkal a GPU teljesítményét az előző mobilhoz képest. Bár már az S24 Ultra teljesítményére sem lehetett panasz a hétköznapok során, azoknak akik nagy teljesítményű programokat használnak, ezért már megérheti az újabb telefon mellett dönteni.
A telefon kamerarendszere továbbra is kiemelkedő teljesítményt nyújt. A mindennapi használat során azonnal észlelhetjük, hogy a készített felvételek mennyire élethűek és részletgazdagok, köszönhetően a rengeteg professzionális funkciónak és különféle segédeszköznek. Az AI funkciók pedig szinte végtelen kreatív lehetőséget kínálnak a felhasználók számára. Technikai szempontból az előző modellhez képest csupán az ultraszéles látószögű lencse fejlődött, amely most már 50 MP-es felbontással büszkélkedhet a korábbi 12 MP helyett. A többi kamera specifikációja viszont változatlan maradt. Érdekesség, hogy a lencsék kicsit kiemelkednek a hátlapból, így ha letesszük a telefont, az kissé billeg, de ez nem zavaró mértékben hat a használatára.
Volt, akik az éjszakai felvételek esetében problémákat tapasztaltak, azonban a Samsung már ígéretet tett, hogy ezt rövid időn belül kezeli.
Már a tavalyi modellnél is a gyorsabb töltési lehetőségeket kerestem, és sajnos ez most sem változott. A 45 Wattos gyorstöltés esetén is körülbelül egy órát igényel a teljes töltés, viszont ha alacsonyabb teljesítményű töltőt használunk, a töltési idő akár másfél órára is megnyúlhat.
Egy ilyen prémium kategóriás csúcstelefontól elvárnám, hogy a töltési sebessége kiemelkedő legyen. Azonban a pozitív fejlemények között említhető, hogy a 45 Wattos gyorstöltéshez szükséges kábel már nem külön vásárolandó, hiszen a készülékhez mellékelt kábel is kompatibilis a gyorstöltéssel. Sajnos a töltőfej továbbra is hiányzik a csomagból, ami azt jelenti, hogy akinek még nincs, mindenképpen érdemes beszereznie egyet.
A lassú töltés ellenére az üzemidő kiválóan teljesít. Egyetlen feltöltéssel akár 31 órányi videónézésre is képes a készülék. Ha általános tevékenységeket végzünk, mint böngészés, telefonálás vagy csetelés, akkor több napig is problémamentesen használhatjuk egyetlen töltéssel. Érdekes, hogy bár az akkumulátor azonos az S24 Ultráéval, mégis egy órával hosszabb üzemidőt kínál. Ennek hátterében az erősebb processzor és az energiahatékonyabb működés áll.
A telefon egyik hátrányaként emelhető ki, hogy a használat során több alkalommal is érezhetően felmelegedett. Ezt különösen a TikTok videók görgetésekor tapasztaltam, de leginkább a töltés alatti használat során volt szembetűnő.
A Samsung bejelentette, hogy bizonyos funkciókat eltávolít az S Pen használati lehetőségeiből, hivatkozva arra, hogy a felhasználók nem éltek ezekkel a lehetőségekkel. Így például a gesztusvezérlés és a távkioldó funkciók a kamerához már nem állnak rendelkezésre. Noha ezek a hiányosságok nem akadályozzák meg a mindennapi használatot, figyelemre méltó, hogy a Galaxy Ring szabadalma alapján a jövőben éppen ezen funkciók fejlesztésére készül a Samsung, miközben a szükséges technológia már korábban a birtokukban volt.
Összességében elmondható, hogy a Samsung Galaxy S25 Ultra nem mutatott drámai eltéréseket a márka korábbi csúcsmodelljéhez képest. A legnagyobb fejlődés a processzor teljesítményében, valamint az ultraszéles kamera képességeiben tapasztalható. A dizájn és a telefon tartóssága is egy kicsit előrelépett, de ez inkább finomhangolás, mintsem forradalmi újítás. Az igazi változást a töltési technológia fejlesztése hozhatta volna, ami jelentősen növelhette volna a készülék értékét.
Bár a Galaxy S25 Ultra terén nem tapasztalható drámai átalakulás, mégis egy rendkívül erős okostelefonról van szó, amely számos izgalmas lehetőséget kínál a felhasználók számára. A legfontosabb kérdés azonban az, hogy az új funkciókért ténylegesen megéri-e 60 000 forintot áldozni az S24-hez képest, hiszen a Samsung hivatalos oldalán jelenleg ennyi a két készülék közötti árkülönbség. A döntés leginkább azon múlik, hogy az új tulajdonos mennyire képes maximálisan kihasználni a Galaxy S25 Ultra által nyújtott újdonságokat.