Porlik, mint a szikla, a jászberényi győzelem pedig olyan, mint a Hold fénye, amely messziről is ragyog.

A 2019. évi, a 2023. időközi után 2024 júniusában is fölényes győzelmet aratott Budai Lóránt és a Közösen Jászberényért Egyesület (KJE) az önkormányzati választáson Jászberényben. Tavaly nyáron az egész országra szólóan dobogó-közeli eredményt ért el a polgármester. Tóth József XIII. kerületi (77,8 százalék), Cser-Palkovics András székesfehérvári (74 százalék) és Balaicz Zoltán zalaegerszegi (73 százalék) városvezető tudta felülmúlni eredményét. Minden adott volt tehát ahhoz, hogy békés ciklus vegye kezdetét a jászok fővárosában. Nem sokkal fél évvel a választás után azonban korántsem az idilli aranykor képét ölti magára a helyi közélet képe. Mi történhetett?

Ha valaki észleli, hogy megváltoztam, bátran üssön meg egy szívlapáttal - hívta fel a figyelmet Budai Lóránt a január 22-i jászberényi testületi ülés egyéb napirendi pontján. Később Pető Béla, a Közösen Jászberényért Egyesület színeiben megválasztott önkormányzati képviselő reagált, mondván, hogy ő egy verbális szívlapátos ütésként értékeli azt a megjegyzését, mely szerint létezik olyan előterjesztése a 2025-ös Budainak, amit a 2019-es Budai nem mert volna benyújtani. Ezzel a tavaly decemberben javasolt illetményemelésre utalt, amely majdnem 80 százalékkal szerette volna megemelni Balogh Béla társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját, és amely komoly vitát gerjesztett a testületen belül.

Hogyan is merülhet fel komoly vita egy olyan testületben, amelyet a város polgármestere és a vele közös platformon induló képviselők irányítanak kétharmados többséggel? Nem azért, mert a négy fideszes képviselő hangosan, személyeskedve vagy a parlamenti ellenzék stílusát átvevő, provokatív módon szakította volna meg a tanácskozást. Hiszen a fideszes képviselők egyértelműen az előterjesztő polgármester oldalán álltak, és a vitáról készült videóban Hajnal Nagy Gábor, a Fidesz frakcióvezetője is megjelenik. Egyébként mit is kapott valaha Gedei József, a korábbi DK-s képviselő, az ilyenfajta nézeteltérésekért?

Vitája a város polgármesterének saját szövetségeseivel volt és van, és nem pusztán az alpolgármester illetménye mértékéről. A megnyilatkozások alapján, a valódi nézeteltérést az alpolgármester és a polgármester közötti szerepfelosztás és Balogh vezetési stílusa robbantotta ki. Az illetményemelésre nemmel voksoló képviselők nagyobb betekintést óhajtottak volna a város ügyeibe, továbbá a döntéshozatalban nagyobb felelősségvállalásra és önállóságra ösztönözték volna Budait, Balogh ellenében. A KJE kritikus képviselőit körzetükben hiába a polgármesterhez hasonló tetemes előnnyel választották meg, a testületi munkában egyre inkább mégis úgy érezték, mint akik ellenzékbe szorultak. Holott Kertész Ottó, az informális csoport egyik képviselője még a polgármestert is túlszárnyaló mértékkel, 73 százalékkal nyerte meg saját egyéni választását tavaly júniusban.

Budai Lóránt, a város polgármestere, sajátos nézőpontból értékeli a konfliktus kirobbanását. "A nagy felhatalmazás következményeként néhány ember átalakult, pozícióra vágyott. [...] A probléma forrása az, hogy ebben a látszólagos nyugalomban egyesek elégedetlenné váltak, és amikor kifejeztem, hogy nem támogatom a törekvéseiket, elindult a belső küzdelem" - fogalmazott Budai a januári testületi ülésen, ahol a nyilvánosság előtt tárta fel véleményét a nézeteltérésről. A vita nem csupán a korábbi illetményemelési javaslat miatt éleződött ki, hanem egy új, váratlan fordulat is közrejátszott: a polgármester bejelentette, hogy közös megegyezéssel megszüntették a jegyző asszony munkaviszonyát. A városvezető ezt a döntést a nyilvánosság előtt úgy tálalta, mintha minden érintett egyetértene vele, beleértve a KJE-s képviselőket is, akik az informális beszélgetések során ezt megerősítették. Azonban sokan meglepődtek és csalódottan fordultak a jegyzőhöz, hiszen úgy vélték, jól érzi magát a jászok fővárosában, és semmi sem utalt arra, hogy távozni kíván. Valószínű, hogy a jegyző asszony valóban nem tervezte a távozást, hiszen a polgármester szerdai, korábbi zavaros megnyilatkozása után végül világosan kifejtette, hogy ő kezdeményezte a szakítást. "Tettem-e mindent, hogy a jegyző asszony maradjon? Nem, nem tettem. Sőt, én javasoltam, hogy amíg a barátságunk még nem romlott el teljesen, békésen, a lehető legnagyobb egyetértésben váljunk el" - ismerte el a polgármester.

Budai Lóránt szavai szerint a bizalmi válság forrása Seres Krisztina szerepe volt, aki a város által meghívott kritikus képviselőkkel folytatott informális megbeszélésen vett részt. Önkormányzati források megerősítették, hogy a városban széles körben elterjedt az a hír, miszerint a jegyző asszony folyamatosan azt kérte a polgármestertől, hogy az alpolgármester ne avatkozzon állandóan a hivatal ügyeibe, és ne gátolja a munkát. Budai azonban nem tudott hatékonyan reagálni erre a helyzetre; nem állt ki Balogh Béla alpolgármester ellen, és inkább úgy értelmezte a jegyző észrevételeit, mint személyes kritikát. A város és a hivatal irányításáért felelős két vezető közötti kikezdhetetlen bizalom azonban elengedhetetlen - hangsúlyozta Budai a testületi ülés végén, ezzel is érzékeltetve, hogy az ideális hatalomgyakorlás szigorú szabályai mennyire fontosak.

Egy kérdés azonban az utóbbi időszakban megválaszolatlan maradt. Ha a Budaival szemben kritikát megfogalmazó képviselők csupán "pozícióra éheznek", akkor hogyan lehetséges, hogy a polgármester füle hallatára a jegyző egyetértett velük? Hiszen a jegyző pozíciója nem a képviselőktől, hanem kizárólag a polgármestertől függ. Vajon van a kritikai észrevételekben olyan elem, ami miatt Seres Krisztina akár az állását is kockáztatta?

Related posts