Rejtélyes esemény játszódott le Sopron környékén: egy holttestet hidegvérrel dobtak ki egy repülőgépből, hogy megszerezzék a birtokában lévő értékes briliánsokat. Az eset körülményei tovább fokozzák a titokzatosságot, és felvetik a kérdést, hogy milyen sö

Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.

A régi újságok lapozgatása nem csupán azért izgalmas, mert a múlt eseményeiről nyújtanak tájékoztatást, amelyek ma már történelemként élnek bennünk, hanem mert betekintést nyújtanak abba, hogyan élt és gondolkodott az emberiség évtizedekkel korábban. Néha úgy tűnik, hogy a világ nem sokat változott: száz évvel ezelőtt is hasonló kihívásokkal és dilemmákkal küzdöttek az emberek, mint napjainkban. A HVG „Százéves újság” című sorozata pedig egy szórakoztató utazásra hív, ahol a korabeli cikkek segítségével nosztalgikus pillantást vethetünk a múlt sajtójára.

Ha az Est 1925. június 3-i tudósítására hagyatkozunk, úgy tűnik, hogy a főváros lakói tömegesen áramlottak a Balatonhoz, sokan azzal a céllal, hogy akár egész nyárra biztosítsanak maguknak szállást. A balatoni gyorsvonat annyira megtelt, hogy az állóhelyért is könyökkel kellett küzdeni, és Siófokon a szállásadók szinte rázúdultak a vonatról érkezőkre, hogy panziókat, szállodai szobákat és kiadó lakásokat ajánljanak nekik.

Fontos szempont volt, hogy az épület ne legyen nedves, de abban is egymásra licitáltak a szállásadók, hogy milyen ellátást kínálnak a vendégeknek. Természetesnek számított, hogy "mintaebéddel" kínálták meg a szállást keresőket, hogy kipróbálhassák a kosztot.

Nálam nincs penzió, nálam családi otthon van. Egyszerű polgári koszt, nem adagolva, annyit eszik mindenki, amennyit akar. Közel a vízhez. Fürdőruhába lehet korán reggel felöltözni és ebédhez sem kell parádéba vágnia magát az embernek

- így hangzott az egyik javaslat.

A Magyarország című folyóirat 1925. június 17-i számában olvasható riport alapján világosan kiderül, hogy a kerékpárkölcsönzés iránti kereslet száz évvel ezelőtt rendkívül magas volt: mindössze néhány hónap leforgása alatt kétszáz kölcsönző létesült a fővárosban, Budapesten.

Related posts