2023-ban új magasságokba emelkedett a globális robotsűrűség, megdöntve az eddigi rekordokat!
Immár az iparban alkalmazott munkaerő több mint 10 százalékát helyettesítik robotokkal Dél-Koreában. A World Robotics 2024 felmérése szerint az országban jelenleg tízezer alkalmazottra 1012 robot jut.
Ezzel Korea a világ élvonalába került a robotmunkások integrálása terén.
A gyárakban zajló robotizáció üteme világszerte egyre gyorsabbá válik – ez derül ki a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) legújabb jelentéséből.
2023-ra a globális átlagos robotsűrűség új csúcsra emelkedett, elérve a tízezer munkavállalóra jutó 162 robotot. Ez a szám több mint kétszerese a mindössze hét évvel ezelőtti, 74 darabra vonatkozó mutatónak.
A Nemzetközi Robotikai Szövetség legfrissebb, World Robotics 2024 című jelentése rávilágít, hogy a robotsűrűség kulcsfontosságú mutatóként szolgál az automatizálás terjedésének nyomon követésére. Takayuki Ito, az IFR elnöke megosztotta, hogy az idei évben Kína a második helyen végzett, és jelenleg a globális rangsorban a harmadik helyet foglalja el Korea és Szingapúr mögött, közvetlenül Németország és Japán szomszédságában.
Az Európai Unióban jelenleg tízezer alkalmazottra 219 robot jut, ami 5,2%-os növekedést tükröz. Érdekes módon a világ legnagyobb robotizált országainak rangsorában négy európai ország, nevezetesen Németország, Svédország, Dánia és Szlovénia is szerepel.
Észak-Amerikában a robotsűrűség 197 darabos, ami 4,2 százalékos növekedést jelent. Az Egyesült Államok a világon a tizedik helyen áll a legautomatizáltabb feldolgozóipari országok között.
Ázsiában a feldolgozóiparban foglalkoztatott tízezer alkalmazottra 182 robot jut, ami 7,6 százalékos növekedést jelez. Korea, Szingapúr, Kína és Japán gazdasága a tíz legjobban automatizált ország között van, de ezek az országok adják a globális élmezőnyt is.
A Koreai Köztársaságban alkalmazzák a legtöbb ipari robotot a világon - tízezer alkalmazottra 1012 robot jut. A robotsűrűség 2018 óta évente átlagosan ötszázalékos növekedést produkál.
Szingapúr - 770 darabos robotsűrűségével - a globális ranglista második helyezettje. Ennek oka egyébként, hogy Szingapúr egy kis ország. Számszerűen ezért kevesen dolgoznak ugyan a feldolgozóiparban, ám ezzel magas robotsűrűséget tudott elérni az ázsiai ország.
Kína 2023-ban a harmadik helyet foglalta el a nemzetközi mezőnyben - Németország és Japán előtt. Kína olyan mértékben erőltette az automatizáltság növelését, hogy tízezer alkalmazottra már 470 robot jut. Egy évvel korábban még "csupán" 402 volt ez a szám. Meglepő lehet, hogy Kína csak 2019-ben került be a globális top tízbe, ám négy év alatt az ország megduplázta a robotsűrűségét.
A 2023-as statisztikák szerint Németország a negyedik helyet foglalja el a robotsűrűségi rangsorban, 429 egységgel. Az Európa legnagyobb gazdaságának számító országban a robotok alkalmazásának aránya 2018 óta öt százalékkal emelkedett.
Japán a ranglista ötödik pozícióját foglalja el, 419 robotegységgel. Az ország, amely a világ egyik vezető robotgyártójaként ismert, évente átlagosan hét százalékos növekedést mutatott a robotsűrűség terén az 2018 és 2023 közötti időszakban.
Az Egyesült Államok robotsűrűsége 2023-ban elérte a 295 darabot. Az ország a tizedik helyen áll a világranglistán.