Sg.hu - A szórakozóhelyek világában egyre gyakoribbá válik, hogy a vendégek telefonjaik kameráit le kell ragasztaniuk.
A manchesteri Amber's az utolsó olyan brit szórakozóhelyek egyike, ahol ezt a szabályt még alkalmazzák. Ezzel szemben olyan városokban, mint Berlin, ahol a szórakozóhelyek kulturális élete pezsgő, ez a gyakorlat már teljesen megszokottá vált.
A hétvégén megnyílt Manchesterben egy új, ezer fős szórakozóhely, amely különleges szabályt vezetett be: az okostelefonok kameráját matricával kell eltakarni. Az Amber's klub igazgatója, Jeremy Abbott úgy nyilatkozott, hogy "az a célunk, hogy a zene és az élmény álljon a középpontban", azonban ez a döntés heves vitákat generált a közösségi médiában. Sokan ellenzik a kezdeményezést, hiszen szerintük a klubokban készült közösségi médiás felvételek nagyszerű ingyenes reklámot jelentenek, míg mások üdvözölték a lépést, mint a "magánélet védelmét szolgáló bulizást". Egy fiatal manchesteri véleménye szerint "az emberek félnek attól, hogy felkerülnek az internetre, nem igaz?" Hozzátette: "Ha valaki nagyon részeg, és egy kínos kép róla megjelenik az Instán, reggel valószínű, hogy nem fog örülni az előző este eseményeinek." Egy nő pedig úgy véli, hogy "tényleg javítani fog a hangulaton, mert minél kevesebben nyomkodják a telefonjukat, és inkább a DJ-re figyelnek, annál jobb lesz a buli". A diskurzus tehát folytatódik, miközben a klub igyekszik fenntartani az élményt, amelyet a közvetlen jelenlét és a zene nyújthat.
A brit klubszcéna most egy újabb mérföldkőhöz érkezett? Talán itt az ideje, hogy a telefonok eltűnjenek a táncparketről, és az emberek ismét a zene varázsára összpontosítsanak? Sacha Lord, Greater Manchester éjszakai életének szakértője úgy véli, hogy ez a helyes irány. „A telefonok tönkreteszik a bulik hangulatát” – hangsúlyozza. „A DJ-k számára rendkívül demoralizáló látvány, amikor a tánctéren a telefonok tengere uralkodik, és senki nem mozog.” Smokin Jo, aki már 1990 óta DJ-zik, nosztalgiával idézi fel a '80-as évek végén és a '90-es évek elején virágzó rave- és klubkultúrát. „Akkor mindenki felemelte a kezét, és az öröm, boldogság hatotta át a levegőt. Mostanában pedig olyan videók látnak napvilágot, ahol az emberek mozdulatlanul állnak, telefonjaikat a magasba emelve. Ez egyszerűen szomorú” – mondja.
Dr. Lee Hadlington, a Nottingham Trent Egyetem pszichológia tanára azonban azt mondja, hogy a szórakozóhelyek látogatói számára "az élvezet része, hogy fényképekkel és emlékekkel dokumentálják az éjszakát". Az Amber's-ben nem tiltják be teljesen a telefonokat, de a vendégeknek egy matricát kell majd a fényképezőgép lencséjére ragasztaniuk, hogy ne tudjanak fényképeket készíteni. Helyettük egy ezzel foglalkozó csapat felel ezért, és az internetes jelenlétért . A szabályt megszegőket "udvariasan megkérik, hogy hagyják abba" - mondja Abbott. "Ha még egyszer meglátnak ilyet, megkérjük, hogy hagyják el a helyszínt".
A brit éjszakai élet kihívásokkal teli időszakában lép életbe az új szabályozás, amely a Covid-járvány következtében kialakult nehézségekre reagál. A Night Time Industries Association és a NeilsenIQ kutatások szerint 2020 júniusa óta a szórakozóhelyek száma drámaian csökkent 1266-ról 786-ra. Abbott elismeri, hogy a mobiltelefonok használatának korlátozása kockázatokat hordoz, de úgy véli, hogy elengedhetetlen a bevezetése. Lord is hozzátette, hogy ez a lépés "új impulzust adhat" az iparágnak, és "újraélesztheti a táncparkett vibráló hangulatát".
Graeme Park, Nagy-Britannia egyik legismertebb DJ-je és a híres manchesteri Hacienda nightclub kulcsfigurája, határozottan osztja a véleményt a táncparketten való okostelefon-használat tilalmáról. "Szerintem remek ötlet az okostelefonok mellőzése a táncparketten. De van egy 20 éves fiam, aki zenél és DJ-zik, és folyamatosan azt firtatja: 'Miért mondjátok a mi generációnknak, hogy ne használhassa az okostelefonját? Én nem látok problémát abban, hogy a telefonok jelen legyenek a klubokban. Megértem a tilalmat, de az emberek szeretnék megosztani a pillanatokat a közösségi médiában.'" Park szerint a gond a rendezvények résztvevőinek egy részével van, különösen azokkal, akiket a TikTok-őrülteknek nevez. "Ők általában csak azért látogatják ezeket az eseményeket, hogy bizonyítsák, ott voltak, és posztolják a TikTok-ra" – mondja. Dr. Hadlington pszichológus úgy véli, hogy ez a magatartás a kimaradástól való félelmet tükrözi. "A paradoxon az, hogy sokkal több időt töltenek azzal, hogy dokumentálják a bulit, mint hogy valójában élvezzék azt" – nyilatkozik.
Míg a fényképezés tiltása az Egyesült Királyságban egy viszonylag új koncepció, addig Berlinben a szórakozóhelyek 90%-ánál már él a tilalom. Lutz Leichsenring, a Clubcommission Berlin korábbi szóvivője és a VibeLab társalapítója szerint egyre több turista érkezik a német fővárosba, hogy élvezze a szcénát, "és azt hiszem, az emberek nagyon értékelik, hogy ez a szabály része a klubéletnek". Személyes megjegyzésként pedig azt mondja, hogy számára "nagyon-nagyon furcsa, amikor egy olyan klubban van, ahol a körülöttem lévő emberek végig fényképeznek és filmeznek".
Az Amber's szórakozóhely politikája rendkívül hasonlít a londoni fabric éjszakai klubéhez, amely 2021-ben, a Covid-járvány utáni újranyitásakor vezette be ezt a megközelítést. A klub, amely 1999 óta működik, mindig is fényképezőgép-mentes volt, de a technológiai fejlődés és az okostelefonok elterjedése miatt finomította a szabályait. Cameron Leslie, a fabric társalapítója elmondja: "Amikor a vendégek belépnek, egy matricát helyezünk a kamerák lencséjére, és egyszerűen csak arra kérjük őket, hogy ne használják azokat. Ennyi az egész." A tapasztalatok szerint a látogatók túlnyomó része betartja ezt a kérésüket. "Ez nem egy túlzottan szigorú szabály" - teszi hozzá. "Plakátokat is kihelyezünk a klubban, és ha esetleg valaki mégis fényképezne, a csapatunk udvariasan megkéri őket, hogy ne folytassák."
Smokin Jo véleménye szerint a DJ-knek is aktívan kellene lépéseket tenniük. "A DJ-k szerződéseibe jó lenne belefoglalni egy záradékot, amely így szól: 'Elvállalom a koncertet, de szükség van valamilyen szabályzatra.' Ezzel elkerülhetjük, hogy a zenei szcéna elveszítse identitását és gyökereit." DJ-társa, Graeme Park, ezzel kapcsolatban úgy gondolja, hogy az okostelefonok éjszakai klubokban való használata nem egy egyszerű kérdés. "Az viszont kiváló, hogy erről beszélnek az emberek. Ez a kulturális korszellem átalakulása, és rendkívül izgalmas a klubélet szempontjából, hogy a hozzáállás évről évre változik."