A lejárt tartozások száma folyamatosan növekszik, és egyre több esetben indítanak fizetési meghagyást.

Tavaly a közjegyzőknél több mint 494 ezer fizetési meghagyást indítottak el a lejárt tartozások következtében, ami 17,6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) tette közzé csütörtöki tájékoztatójában az MTI híradásában.
Túlnyomó többségében tízezer és hárommillió forint közötti lejárt pénzkövetelést kívántak érvényesíteni, döntően követeléskezelők, mobil- és közműcégek. Eközben majdnem 3 százalékkal kevesebben vitatták a tartozást. 2024-ben a fizetési meghagyások 63 százalékában indult végrehajtás a kötelezettek által nem vitatott, jogerőre emelkedett fizetési meghagyások alapján, több mint tíz százalékkal kevesebb esetben, mint 2023-ban.
A fizetési meghagyásos eljárás rendkívül gyors és hatékony módszer a követelések érvényesítésére. Amennyiben a közjegyző a beérkezett kérelemben minden szükséges adatot rendben talál, a fizetési meghagyást legkésőbb tizenöt napon belül kiadja. Elektronikus úton benyújtott kérelmek esetén ez az időkeret még kedvezőbb, mindössze három munkanap. Ha a címzett a kézbesítést követő 15 napon belül nem emel kifogást a követelés ellen, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik. Ekkor, ha a címzett nem tesz eleget a fizetési kötelezettségének, a végrehajtási eljárás is megkezdhető vele szemben.
Amennyiben a címzett a fizetési meghagyás kézbesítését követő 15 napon belül ellentmondást nyújt be, az eljárás a bíróság előtt folytatódik, és peres eljárássá alakul. Ugyanakkor a tapasztalatok alapján megfigyelhető, hogy a fizetési meghagyás kibocsátása - figyelembe véve annak komoly következményeit - önállóan is lényegesen fokozza a fizetési hajlandóságot.