SONLINE - Magyarországon nem lehetséges népszavazást tartani Ukrajna uniós csatlakozásáról.

A magyar alaptörvény egyértelműen rögzíti, hogy nemzetközi szerződésekből származó kötelezettségekről, így Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásáról sem lehet népszavazást tartani Magyarországon. Lomnici Zoltán alkotmányjogász véleménye szerint ezzel kapcsolatban az alaptörvény és az Alkotmánybíróság korábbi határozatai világos irányelveket nyújtanak.

Az alaptörvény 8. cikkének harmadik bekezdése egyértelműen kimondja: "nem lehet országos népszavazást tartani (...) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről." Ez azt jelenti, hogy Magyarországon nem bocsátható referendumra egyetlen olyan kérdés sem, amely nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettséggel kapcsolatos, így Ukrajna EU-csatlakozása sem képezheti népszavazás tárgyát, írja a Magyar Nemzet.

Az Európai Unió jogállamiságon alapuló közösségként határozza meg önmagát. Minden uniós intézkedés jogi alapját a tagállamok által megkötött szerződések adják, amelyek nemzetközi szerződésnek minősülnek. Ebből kifolyólag Magyarország alaptörvénye egyértelműen tiltja, hogy nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről népszavazást lehessen tartani.

A népszavazás lebonyolítására nincs lehetőség.

Lomnici Zoltán, neves alkotmányjogász, a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a magyar jogrend világosan rögzíti: nem lehet népszavazást tartani a nemzetközi szerződésekből eredő kötelezettségekről. Ezt az álláspontot az Alkotmánybíróság korábbi határozatai is megerősítik, hiszen a nemzetközi jogi kötelezettségek tiszteletben tartása alapvető alkotmányos elvárás Magyarország számára. Lomnici rámutatott, hogy a bécsi egyezmény 18. cikkelye értelmében az országunknak tartózkodnia kell minden olyan cselekedettől, amely veszélyeztetheti egy aláírt nemzetközi szerződés célját vagy tartalmát.

Related posts