Brüsszelben egyre csak szaporodnak a korrupciós ügyek, miközben a Katargate ügyben is próbálnak minket álmossá tenni.
A Katargate néven elhíresült brüsszeli korrupciós botrány már legalább tizenöt érintettet számlál, és bőröndbe rejtett eurókötegekkel tarkítja a történetet, amely nemcsak a politikai színtéren, hanem a közvéleményben is hatalmas hullámokat vert. Az ügy következményeként több, az európai fősodorhoz tartozó balliberális politikus karrierje súlyosan megrendült. Tavasszal a belga ügyészség két újabb olasz szocialista EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérte – és meg is kapta –, ám a Katargate teljes körű feltárása még két és fél év elteltével is csupán jogi huzavonák kereszttüzében zajlik. Forrásaink szerint az Európai Parlament jelenleg nem siet az ügy előmozdításával, így a helyzet továbbra is ködös és bizonytalan.
Szerdán elítélte az Európai Bíróság az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot a Pfizer-ügyben eltitkolt sms-ek ügyében, most pedig már attól hangos a sajtó, hogy érik az új korrupciós botrány is: az OLAF, az EU csalás elleni hivatalának vizsgálata szerint az uniós menekültügyi ügynökség felső vezetői éveken keresztül figyelmen kívül hagyták a személyzeti szabályzatot, és egy baráti kört részesítettek előnyben a kinevezéseknél.
Mindeközben ugyanakkor a két és fél éve, 2022 végén kirobbant Katargate végére sem került még pont.
A nyomozás titkosságára hivatkozva további részleteket nem osztottak meg ezzel a témával kapcsolatban.
Emlékezetes: a Katargate-ügyben az Öböl-ország és Marokkó is vélhetően befolyásolni próbálta az Európai Parlament döntéshozatalát. A két ország Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőn és az áltata vezetett Fight Impunity nevű "civil" szervezeten keresztül próbálhatott befolyást gyakorolni az uniós döntésekre.
Ellenük, valamint Kaili egykori asszisztense és élettársa, Francesco Giorgi ellen is vádat emeltek. Giorgi négy évvel ezelőtt vált apává, amikor kislánya született. Ezzel az ügyben közvetlenül érintettek száma legalább tizenötre nőtt, de valószínű, hogy a tényleges érintettek száma ennél is magasabb lehet.
Kaili kiemelkedő figura a maga módján; már 2022-ben feltűnt az Európai Parlament színpadán, amikor a katari labdarúgó-világbajnokság körüli folyamatos kritikák közepette - amelyek szerint a stadionokat építő vendégmunkásokat "halálra dolgoztatták" - ő határozottan az arab ország védelmére kelt. Az őszinte támogatásával a viták középpontjába került, ami sokak figyelmét felkeltette.
Az ügy Magyarországon elsősorban az EP szocialista frakciójának a Demokratikus Koalícióhoz tartozó - akkori - tagjaira vetett árnyékot, így különösen arra a Rónai Sándorra, aki Kaili szűkebb munkakapcsolati köréhez tartozott, most pedig Gyurcsány Ferenc lemondásával a volt DK-pártelnök országgyűlési helyét foglalja el.
A Katargate egyik jelentős következményeként Brüsszelben egy szigorúbb ellenőrzési rendszer került bevezetésre az Európai Parlament keretein belül. Korábban a lobbisták szabadon mozoghattak az épületben, most azonban ez megváltozott. A változtatások sürgetését a nemrégiben kirobbant Huawei korrupciós botrány is katalizálta, amelynek során kiderült, hogy több EP-képviselő állítólag pénzjutalmat kaphatott a kínai mobilcég érdekében végzett lobbizásért. Jelenleg ebben az ügyben is folyik a vizsgálat.