Ukrajnában a sorozás újabb drámai fordulatot vett: egy civil férfit arcon lőttek, majd élve eltemettek a háború kezdetén. Most azonban újabb kihívás elé néz, mivel behívták a katonai szolgálatra.

A háború poklát élte át egy férfi az orosz-ukrán konfliktus kezdetén: napokon át kínozták testvéreivel egy sötét pincében, majd a három fivért brutálisan kivégezték, és egy közös sírba temették. Ám a sors iróniája folytán az egyikük csodával határos módon túlélte a rémálmot, és hősiesen kimászott a föld alól. Két évvel a borzalmak után, amikor a világ még mindig a háború árnyékában élt, őt is besorozták a katonai szolgálatra, hogy szembenézzen a valósággal, amelytől annyira igyekezett elszakadni.
Óriási megdöbbenést váltott ki egy ukrán férfi esete még 2022-ben, az orosz-ukrán háború kitörése utáni hónapokban. Amint arról mi is beszámoltunk, Mikola Kulicsenkót testvéreivel együtt megkínozták, lelőtték, majd élve eltemették, de a férfi csodával határos módon túlélte a megpróbáltatásokat.
"Hihetetlenül nehéz volt kilépni a síromból. Mit is változtatna az, ha most a lövészárkok irányába indulnék? Az életemet a háborús frontra vinném, és otthagynám mindent a semmiért" - így fejezte ki érzéseit Kulicsenko a The New York Times cikkében, miután 2022-ben megtapasztalta a háború borzalmait, és most pedig megkapta a katonai behívót.
Mikola Kulicsenko, a 33 éves férfi, 2022-ben Dovzsik településén, családi házukban került orosz katonák kezére, testvéreivel együtt. A falut már korábban elfoglalta az orosz hadsereg, de egy idő után, miután az egyik menetoszlopukat támadás érte, visszatértek, hogy nyomozzanak a támadók után. Kulicsenko a házban két fivérével és nővérével élt, de abban a pillanatban csak a három fiútestvér tartózkodott otthon. Amikor a három orosz katona megérkezett, azonnal a házban talált katonai érmekre és egy katonai táskára figyeltek fel, amelyeket nagyapjuktól örököltek. Mivel azt feltételezték, hogy a család titkol valamit, elhurcolták őket.
A három testvér, Mikolát, Jevhent és Dmitrót, sötét pincében tartották fogva három hosszú napon át, ahol a legkülönfélébb kínzásokkal gyötörték őket. Fémrudakkal sújtották le minden testrészükre, szájukkal pedig fegyvercsövek hideg fémét tapasztalták meg. Szemükre fekete kötést helyeztek, miközben végtagjaikat ragasztószalaggal szorosan összekötözték. Végül egy elhagyott, kietlen földterületre hurcolták őket, ahol a remény egyre távolabbra került.
Mikolát váratlanul érte a találat, amelytől azonnal a földre rogyott. Ám még eszméleténél volt, és tisztában volt vele, hogy csupán úgy van esélye túlélni, ha halottnak tetteti magát. "Nehezen kaptam levegőt, mivel Gyima a testén feküdt, de a karjaimat és a térdemet használva sikerült eltolnom a bátyámat a gödör széléhez, majd végre kimásztam" - idézte fel később, 2022-ben Mikola. Ezt követően egy közeli házhoz menekült, ahol egy kedves nő befogadta, és gondoskodott róla, amíg fel nem épült.
Mikola Kulicsenko esete rávilágít az ukrán mozgósítási rendszer zűrzavaros és kiszámíthatatlan természetére. Emlékezetes, hogy nemrégiben Joe Biden is kifejtette véleményét arról, hogy Ukrajnának érdemes lenne módosítania a sorkötelezettség alsó korhatárát. A január 20-ig hivatalban lévő amerikai elnök szerint a jelenlegi 25 éves korhatárt 18 évre kellene csökkenteni, hogy a fegyveres erők létszámát növelni tudják.
A sírból visszatérő férfi akkor vált sorozásra alkalmasnak, amikor 2023-ban végrehajtották a szabályok átalakítását, amelynek keretében eltüntették a mentességek egy részét. E változtatások között szerepelt a beteg hozzátartozókat gondozó egyének mentességének eltörlése is. A célja az volt a jogalkotóknak, hogy csökkentsék azok számát, akik szándékosan próbálnák elkerülni a sorozást, hiszen sokan az ápolási kötelezettségeikre hivatkozva kapták meg a katonai szolgálat alóli felmentést.
Olekszandr Litvinenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára novemberben a parlamentben bejelentette, hogy 160 ezer férfi besorozását tervezik a közeljövőben, amellyel a katonai egységek létszámának 85%-át kívánják helyreállítani. Azonban ez a sorozási javaslat nem mindenki tetszését nyerte el. Makszim Zsorin őrnagy, a 3. rohamdandár parancsnoka figyelmeztetett, hogy a katonai állomány feltöltése során fennáll a veszélye annak, hogy kevésbé motivált és egészséges katonák kerülnek a csapatokba. "A személyi állomány minősége az utóbbi időben drámaian csökkent" - hangsúlyozta a parancsnok.
Az ukrajnai háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.