Spanyolország mára az illegális migráció egyik középpontjává vált.

A dél-európai térségben a Kanári-szigetek kiemelkedő szereplővé vált a bevándorlás terén. 2024-ben itt 18 százalékos emelkedést tapasztaltak a bevándorlók érkezésében, miután a tengeri mentőszolgálat közel 47 ezer embert hozott partra. Érdekes, hogy ez a tendencia ellentétben áll az Európai Unió általános irányzatával, ahol az illegális határátlépések 38 százalékkal csökkentek, így 2021 óta a legalacsonyabb szintet érték el. Ráadásul az atlanti-óceáni útvonal, amely a Kanári-szigetek felé vezet, egyre aktívabbá válik.
A régió kormánya, Fernando Clavijo vezetésével arra szólította fel a napokban az Európai Bizottságot, hogy biztosítson számukra nagyobb támogatást annak érdekében, hogy képesek legyenek szembenézni és leküzdeni a migrációs krízist. Azonban a Frontex kiemeli, hogy hiába minden segítség, mivel kulcsfontosságú nemzetközi együttműködések ütköznek akadályokba Spanyolország esetében. Például Mauritánia és Szenegál, mely kulcsszereplője a Kanári-szigeteket érintő migrációs krízisnek, elutasítja a Frontex-ügynökök jelenlétét területén, amely kiemelten fontos lenne a probléma kezelésében. A Frontex célja más országokban elsősorban az, hogy támogassa az adott állam hatóságait az illegális bevándorlás, embercsempészet és határbiztonsági kihívások kezelésében.
A kanári-szigeteki befogadóközpontok idén is jelentős kihívásokkal lesznek kénytelenek szembenézni, ugyanis az EU az illegális migránsok számának további emelkedésére számít. Különösen azután, hogy már az ázsiai állampolgárok egy része is a spanyol szigetvilágba vezető útvonalon próbál bejutni Európába, miután más ajtók már bezárultak előttük.