Ukrajnában most egy izgalmas együttműködés bontakozik ki az OTP Bank és az EBRD között, amely jelentős lendületet adhat a hitelezési tevékenységeknek. Az együttműködés célja, hogy támogassa a gazdasági fejlődést és új lehetőségeket teremtsen a helyi válla

Az OTP ukrajnai leánybankjának hitelkihelyezési tevékenységét az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) egy olyan innovatív konstrukcióval segíti, amely előmozdítja a portfoliókockázatok megosztását.

A közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának elősegítése érdekében 1991-ben létrejött londoni pénzintézet hétfőn közzétett tájékoztatása alapján a...

kockázatmegosztó eszköz révén az ukrajnai OTP-érdekeltség 200 millió euró értékű új finanszírozást nyújthat az ukrajnai üzleti magánszektornak.

A konstrukció 50 százalékig terjedő mértékben fedezi a 200 millió eurós csomag hitelkockázatait.

A program az EBRD (Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank) tájékoztatása alapján lehetővé teszi, hogy az OTP ukrajnai leánybankja kulcsfontosságú ágazatok – mint például az agrárium, az energiaipar, a feldolgozóipar és a közlekedési infrastruktúra – számára hitelfinanszírozást biztosítson.

Az EBRD-konstrukcióhoz az Európai Unió is hozzájárul részleges hitelveszteség-fedezeti támogatással. A hétfői közleményében az EBRD kiemelte, hogy ez a legújabb portfoliókockázat-megosztási megoldás az ötödik ilyen típusú tranzakció, és egyben a legnagyobb is, amit az OTP ukrajnai leányvállalata számára biztosítanak.

A bank közölte: a háború kitörése óta eddig aláírt EBRD-garanciavállalások a hétfőn bejelentett OTP-konstrukcióval együtt csaknem 2 milliárd euró értékű finanszírozást tettek lehetővé az ukrán gazdaság számára.

A kockázatmegosztással kínált hitelek révén az ukrajnai magánszektor mikro-, kis- és középvállalkozásai számára 20%-ig terjedő támogatást nyújtanak hosszú távú beruházásokhoz. E finanszírozási lehetőség célja, hogy elősegítse az EU-s normáknak megfelelő, zöld technológiák bevezetését, ezzel erősítve a vállalati szektor versenyképességét, mind hazai, mind nemzetközi szinten - áll az EBRD hétfői közleményében.

Az EBRD hangsúlyozza: a hasonló kockázatmegosztási megállapodások új elemeként további befektetési ösztönzőkben részesülhetnek azok az ukrajnai hitelfelvevő cégek, amelyeknek a háború miatt megsemmisült az eszközállományuk, egyéb veszteségeket szenvedtek vagy más helyszínekre kellett települniük, illetve háborús veteránokat segítenek vissza a munkaerőpiacra.

Az EBRD, a háború kitörése óta, lenyűgöző módon több mint 5,4 milliárd euróval támogatta Ukrajnát, melyből tavaly 1,6 milliárd euró került kifizetésre.

A bank kormányzótanácsa 2023 decemberében jóváhagyta az igazgatóság által az ukrajnai támogatási programok folytatására kért 4 milliárd eurós tőkeemelést, amellyel az EBRD befizetett alaptőkéje 34 milliárd euróra emelkedett.

Az EBRD elemzései alapján a tőkeemelés lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy a háború időtartama alatt az eddigi szintű éves finanszírozást fenntartsa, emellett pedig kiegészítő forrásokat nyújt a háború utáni újjáépítési folyamatokhoz.

Related posts