A béremelési álmok Magyarországon darabokra hullanak.

A Randstad 2025-ös felmérése szerint a toborzást továbbra is az irreális fizetési elvárások és a releváns szakmai tapasztalat hiánya nehezíti leginkább. Bár a csökkenő infláció miatt a béremelések dinamikája lassul, a munkáltatók többsége 6-10%-os emeléssel tervez, miközben a munkavállalók 45%-a 20%-ot meghaladó növekedést tartana reálisnak. Ez a szakadék kihívást jelenthet a tehetségek megtartásában és bevonzásában.

A Randstad legfrissebb felmérése szerint a munkaerőpiacon a toborzás során tapasztalt nehézségek jelentősen befolyásolják a vállalatok hatékonyságát. Az adatok alapján

A legnagyobb kihívást továbbra is az irreális fizetési elvárások jelentik, amelyek a válaszadók 83%-ának véleménye szerint komoly gondot jelentenek.

Ez ugyan 5 százalékpontos csökkenést mutat az előző évhez képest, de még mindig messze a legnagyobb kihívásként emlegetik.

A második legjelentősebb kihívás a releváns szakmai tapasztalat hiánya, amely a megkérdezettek 69%-ának tapasztalata szerint nehezíti a megfelelő munkaerő felkutatását. Ez az arány 14 százalékponttal nőtt a 2024-es adatokhoz képest, ami azt jelzi, hogy a szakmai készségekre vonatkozó igény folyamatosan emelkedik. A nyelvtudás hiánya is komoly problémát jelent, hiszen a válaszadók 36%-a emelte ki ezt, emellett a cégek által kínált korlátozott rugalmas home office lehetőségek (34%) is egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek. Az utóbbi években megugrott a távmunka iránti igény, így azok a vállalatok, amelyek nem tudják biztosítani a rugalmas munkakörnyezetet, könnyen lemaradhatnak a tehetségekért folytatott versenyben.

A Randstad legújabb felmérése alapján a hazai vállalatok többsége 2025-re 6-10%-os mértékű béremelést tervez, ami a gazdasági helyzet és a munkaerőpiaci trendek tükrében mérsékeltnek számít.

A csökkenő inflációval párhuzamosan a munkáltatók által tervezett béremelések üteme jelentősen mérséklődik.

A tavalyi évhez viszonyítva jelentős növekedés tapasztalható az 1-5%-os fizetésemelést tervező munkáltatók körében. A tehetségek vonzása és megtartása érdekében a munkáltatók 61%-a már 6-10%-os emelést tervez. Ezt a megállapítást a Randstad Hungary közösségi média platformjain végzett közvélemény-kutatásának eredményei is alátámasztják.

ez messze nincs összhangban azzal, amit a munkavállalók elvárnának és reálisnak tartanának a jelenlegi gazdasági helyzetben.

A munkavállalók 45%-a úgy véli, hogy a 20%-ot meghaladó béremelés lenne a megfelelő lépés, míg a munkáltatók körében senki sem gondolkodik ilyen nagyságú emelésben.

A dolgozói elvárások és a vállalati valóság közötti szakadék jóval nagyobb, mint azt sokan gondolják. A munkavállalók igényei gyakran nem találkoznak a cég által képviselt környezettel és lehetőségekkel.

- írta a Portfolio-n megjelent írásában Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. A Randstad által végzett felmérés eredményeit elsőként a Portfolio tette közzé.

Related posts