A romániai magyar politika komoly kihívásokkal néz szembe az elnökválasztás második fordulója küszöbén, és úgy tűnik, hogy egy súlyos csapdába került. Az események alakulása és a politikai tájékozódás bonyolultsága megnehezíti a helyzet kezelését, ami úja
Calin Georgescu, az ismeretlenségből hirtelen felbukkanó szélsőjobboldali elnökjelölt, jelentős hatással lehet a román politikai tájra. A mögötte álló orosz trollhálózat gyanúja csak tovább bonyolítja a helyzetet. A közelgő parlamenti választások és az elnökválasztás második fordulója során a politikai viszonyok kuszasága komoly kihívások elé állítja a jelölteket és pártjaikat. Az események sűrűsödésével könnyen elérhetjük a politikai átalakulás küszöbét.
Az elnökválasztás első fordulójának eredményeit követően, az órák elteltével, a romániai politikai paletta szinte minden képviselője, függetlenül pártállásuktól, egy jól ismert kifejezést mantrázott: "Ellopták a szavazást!" Noha senki nem tudta és nem is tudhatta bizonyítani, hogy választási csalás történt volna, a szavazókörzetekben a folyamatok zavartalanul zajlottak. A megszokott visszaélésekhez képest is csökkent a bejelentett problémák száma, így a szavazólapok eltüntetése, a láncszavazás vagy a buszoztatás, amelyek évtizedek óta részei a választási kultúrának, idén nem rontották a választási folyamat nyugalmát.
Két nemzet nézett farkasszemet egymással az első forduló eredményei tükrében: az átlátható, demokratikus intézményekkel működő Románia, és egy másik ország, amelyről a közvélemény-kutatók, kampánystratégák és elemzők alig tudtak valamit. Ez utóbbi ország sikeresen „ellopta” a szavazatokat, ügyesen mozgósítva híveit.
A múlt vasárnapi első forduló meglepetése Calin Georgescu győzelme volt, aki a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetségből (AUR) való kilépése után függetlenként indult. Érdekesség, hogy Georgescu nevét nem is emlegették az esélyesek között, és sok szavazónak fogalma sem volt róla, hiszen a fősodratú médiában és a televíziós vitákban nem kapott figyelmet.
Valóságos fenoménként ünnepelték a TikTokra regisztráló romániai felhasználókat, akiknek amatőr, rövid videói a kínai tulajdonú, orosz trollfarmok által felerősített közösségi médiában terjedtek. A 62 éves Georgescu mögött jelentős mértékben a külföldön élő szavazók álltak, hiszen tartalmainak java része nekik és a Romániában élő hozzátartozóiknak szólt. Emellett a vidéki, leszakadó térségek lakói is felsorakoztak mögötte. A magyar választók számára ismerős retorikát alkalmazott: békepártiság, szuverenitás, Brüsszel- és NATO-ellenesség, valamint oroszbarát szólamok hangoztak el Georgescu szájából, így sikerült meggyőznie a romániai szavazók közel egynegyedét.
Az elnökválasztás kimenetele még mindig nyitott, és számos fordulat várható.