Trump előtt nyitva állnak a lehetőségek, de ettől függetlenül könnyen zsákutcába terelheti saját magát.

Ezerféle módon formabontó Donald Trump, de ha ezúttal nem szúrja el, a második elnöki mandátuma során a választóktól kapott erős felhatalmazásával átformálhatja Amerikát, s megerősítheti annak szerepét a világban. A hegemóniával szembeni kihívásokra reagálás viszont az utódjára maradhat.
Az Egyesült Államok vezetője Joe Biden, aki a demokraták színeiben indult, és alelnöke Kamala Harris. Ezt fontos hangsúlyozni, mivel a laikusok számára könnyen téves kép alakulhat ki arról, hogy a világ egyik legnagyobb hatalmát már most Donald Trump irányítja a floridai Mar-a-Lago birtokáról. Az amerikai hatalomátadás nem olyan azonnali, mint Nagy-Britanniában, ahol a választások győztese azonnal birtokba veheti a Downing Street 10. szám alatti miniszterelnöki rezidenciát, és megkezdheti feladatait. Az Egyesült Államokban azonban Trump csak január 20-án térhet vissza a Fehér Házba, ahonnan négy évvel ezelőtt szinte erőszakkal távolították el, mintha egy önkényes lakásfoglalót kellett volna kirakni.
Most azonban rendkívüli felhatalmazással tér vissza a politikai színtérre, és az a tény, hogy szinte máris hivatalban lévő amerikai elnökként kezelik – Párizsban, az újjáépített Notre-Dame átadási ünnepségén, Emmanuel Macron francia elnök mellett foglalt helyet az első sorban – arra utal, hogy a demokraták november 5-én súlyos vereséget szenvedtek el, ami erősen befolyásolja a helyzetet.
A Fehér Házban most nem csupán egy, hanem két szokatlanul ügyetlen kacsa pihen, ami igazán különös látványt nyújt.
A közvélemény máris elfeledte: Biden, aki visszalépett a választásoktól, és Harris, aki vereséget szenvedett el.