Száz év elteltével a párizsiak végre ismét szabadon élvezhetik a fürdőzést a Szajna vizében | 24.h

A tavalyi olimpia nyomán a francia főváros három új szabadstrandot alakított ki a híresen szennyezett vizéről ismert folyó partján.
Franciaország fővárosa, Párizs szombaton történelmi lépést tett, hiszen több mint egy évszázad elteltével ismét megnyitotta a Szajnát a fürdőzők előtt. A BBC tudósítása alapján a Szajna szezonális újraindítása a 2024-es párizsi olimpia egyik legjelentősebb örökségeként van számon tartva. Az olimpiai esemény keretein belül a nyíltvízi úszók és triatlonisták is a fővárost átszelő folyóban mérhetik össze tudásukat, amelyet kifejezetten az olimpiai rendezvény érdekében tisztítottak meg.
A városvezetés összesen három helyszínt jelölt ki a legális fürdőzésre - egyet-egyet az Eiffel-torony és a Notre-Dame katedrális közelében, egy harmadikat pedig Párizs keleti részén. A fürdőhelyek öltözőkkel, zuhanyzókkal és strandbútorokkal is fel vannak szerelve, és a strandokon természetesen vízimentők is szolgálatot teljesítenek.
Mindhárom helyszín felfedezése díjtalan. A strandok augusztus végéig nyitva állnak a fürdőzni vágyók előtt, de fontos megjegyezni, hogy a strandolásra vonatkozó alsó korhatár helyszíntől függően 10 vagy 14 év.
A Szajna vize egykor annyira szennyezett volt, hogy a fürdőzés benne komoly egészségügyi kockázatot jelentett, ezért a hatóságok megtiltották az úszást. Azonban az elmúlt két évtized folyamán végzett kitartó munkának köszönhetően a folyó vízminősége drámai javuláson ment keresztül, és a fekáliabaktériumok koncentrációja jelentősen csökkent.
Az úszási tilalom feloldására tett ígéret gyökerei egészen 1988-ig nyúlnak vissza. Ekkor Jacques Chirac, aki akkor Párizs polgármestere volt, és később a Francia Köztársaság elnökévé vált, először vetette fel a tilalom megszüntetésének szükségességét.
A tavalyi nyári olimpiai játékok előtt a Szajna megtisztítására több mint 1,4 milliárd eurót, mai árfolyamon körülbelül 559 milliárd forintot fordítottak. Az olimpia közeledtével azonban kétségek merültek fel a víz állapotával kapcsolatban, mivel a vízminőségi tesztek aggasztó eredményeket produkáltak, ami aggodalmat keltett a rendezvény sikerességét illetően.
A szervezők az esőzésekre mutattak rá, mint a megnövekedett szennyezés fő okára, amely jelentősen hátráltatta a sportolók felkészülését a triatlon, a maratoni úszás és a paratriatlon eseményeire. Ráadásul több versenyzőt is kórházba kellett szállítani a versenyt követően, mivel fertőzés lépett fel náluk.
Ennek ellenére Anne Hidalgo párizsi polgármester és az olimpiai bizottság más tagjai is megmártózott a Szajnában tavaly júliusban, hogy bebizonyítsák, hogy a folyóban való úszás biztonságosnak tekinthető.