Jászberényben összecsapott egymással a Fideszt három alkalommal legyőző polgármester és az az őt támogató civil szervezet.

A Közösen Jászberényért Egyesület néhány képviselője nem értett egyet azzal, hogy a várost vezető Budai Lóránt jelentős illetményemelést javasolt alpolgármesterének, illetve azzal sem, hogy a polgármester megvált a jegyzőtől.

Jászberény egy olyan város, amelyben a közösségi összefogás ereje és a helyi vezetés hatékonysága kiemelkedő példát mutat az ellenzéki politikai színtéren. A Közösen Jászberényért Egyesület (KJE) és a népszerű polgármester, Budai Lóránt, sikeresen demonstrálták, hogy a kormánypárt nem megdönthetetlen. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen 2019 óta már három alkalommal sikerült legyőzni a Fideszt. A legfrissebb fejlemények szerint a 2024-es önkormányzati választáson a kormánypárt csupán négy mandátumot szerzett, míg a civil összefogás 11 helyet tudhatott magáénak, így a Fidesz továbbra is ellenzékben marad. A helyzet látszólag stabilnak tűnt, de a közelmúltban váratlan események borzolták a kedélyeket, és egy kis zűrzavar kezdett körvonalazódni.

A tavaly decemberi képviselő-testületi ülésen, amikor az alpolgármesteri javadalmazás kérdését vitatták, a KJE öt tagja éles vitába keveredett Budai Lóránttal. Az öt képviselő kifogásolta a javadalmazás mértékét, és úgy vélték, hogy a polgármester által javasolt összeg, figyelembe véve a 2025-ös városi költségvetés körüli bizonytalanságokat, túlzott. Szerintük a következő év pénzügyi kihívásai miatt óvatosabb megközelítésre lenne szükség. Módosító indítványukkal a 80 százalékos emelés helyett csupán 20 százalékos növelést javasoltak, de javaslatukat elutasították. "A saját képviselőim kérdőjelezték meg a döntésemet és szavaztak ellenem" - írta Budai január végén a Facebookon.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter már 2024 októberében kezdeményezte a polgármesterek illetményének emelését. Budai, aki Jászberény polgármestere, Balogh Béla, a társadalmi megbízatású alpolgármester fizetését az ő saját illetményének emelkedéséhez kívánta igazítani. Az alpolgármester nem főállásban dolgozik, de Budai szerint ő jelenti a legnagyobb támogatást a városi vezetésben, és a képviselők körében is ő az, aki a legtöbbet tesz a városért. Budai javaslata szerint Balogh Béla illetményét 370 ezer forintról 795 ezer forintra emelné, ami a 13 milliárd forintos költségvetéssel gazdálkodó város esetében éves szinten több mint 9 millió forintot jelentene. A polgármester elmondta, hogy a képviselők részéről nem kapott előzetes jelzést az ellenállásról, így váratlanul érte, hogy egy megbeszélés nélkül módosító indítványt nyújtottak be a javaslat ellen. Véleménye szerint a képviselők ellenvetésének hátterében nem csupán pénzügyi okok állhatnak, és bár jelezte, hogy a javaslat elutasításának következményei lesznek, konkrét részleteket nem osztott meg.

Megállapodásra jutnának.

A Narancs.hu megkereste Bozsik Ferencet (KJE), aki a polgármester javaslatával szemben álló képviselők egyikeként nyilatkozott. Kifejtette, hogy az illetményemelés nem jelentős tétel a város költségvetésében, de jelenleg még a kisebb kiadások is nehezen megvalósíthatók a szigorú pénzügyi keretek miatt. "Az alpolgármester is hangsúlyozta a közgyűlésen, hogy a költségvetésünk olyan szorosan áll, ahogyan még soha nem tapasztaltuk" - tette hozzá. Ebből adódóan találják ellentmondásosnak a jelentősebb mértékű illetményemelést.

Bozsik Ferenc hozzátette, hogy egyik képviselőtársa azt is felvetette, hogy a döntést halasszák el, sőt, akár visszamenőlegesen is érvényesíthetik a javadalmazást. A képviselő hangsúlyozta, hogy nem igaz az, amit a polgármester állít, miszerint nem tájékoztatták előre a szándékaikról: ők módosító javaslatot kívánnak benyújtani. "Lehetséges, hogy azt gondolta, blöffölünk, amikor közöltük, hogy módosítót tervezünk, de világosan elmondtuk neki, hogy ennek keretében 20 százalékos emelés szerepelne. Ön adott engedélyt a jegyző asszonynak, hogy a megbeszélés után, ha kérjük, a hivatal támogathassa a módosító jogszerű benyújtását" - fejtette ki. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a véleménykülönbségek ellenére a képviselők próbáltak kompromisszumot kialakítani a polgármesterrel; akár 50 százalékos emelést is hajlandóak lettek volna elfogadni, de a városvezető nem mutatott nyitottságot, és továbbra is ragaszkodott saját elképzeléseihez.

Nem voltak összhangban, ezért elbocsátotta a jegyzőt.

A probléma bonyolultságát jól tükrözi, hogy a Jászság fővárosában nem csupán a protestszavazás miatt feszültek a kedélyek, hanem egy másik, kellemetlen ügy is napvilágot látott. Január elején Budai Lóránt bejelentette, hogy megszünteti a település jegyzőjével, Baloghné Seres Krisztinával való munkakapcsolatát. Ez a döntés széleskörű felháborodást váltott ki a helyi lakosok körében. Budai és Krisztina között több éves barátság állt fenn, sőt, a polgármester korábban harcostársának is nevezte őt. Az események többsége a belső hatalmi harcok áldozataként emlegette a jegyzőt. A polgármester a bizalom elvesztésére és arra hivatkozott, hogy a város vezetésének és a jegyzőnek egy szinten kell lennie. Magánszemélyek tüntetést is terveztek, hogy kifejezzék támogatásukat a hivatal élén álló jegyző mellett, azonban végül ez a megmozdulás nem valósult meg. Ugyanakkor a KJE öt képviselője, akik szemben álltak a polgármesterrel, egy szolidaritást kifejező csoportképet tettek közzé saját Facebook-oldalukon, ezzel is jelezve a jegyző iránti támogatásukat.

Bozsik Ferenc elmondta érdeklődésünkre, hogy a tüntetés szervezéséhez semmiféle kapcsolatban nem állnak, csupán a saját véleményüket osztották meg, és nem kívántak politikai cirkuszt kreálni belőle. Hangsúlyozta, hogy a jegyző asszonytól rengeteg támogatást kaptak, és az önkormányzat, valamint a polgármesteri hivatal alattuk kiemelkedő időszakot élt meg. Amikor arról kérdeztük, hogy a jegyző elbocsátása összefüggésben állhat-e Budai Lóránt javaslatának elutasításával, Bozsik Ferenc kifejtette, hogy nem állítaná, hogy van kapcsolat a két esemény között. Több érvet is felsorolt a jegyző távozása kapcsán, például azt, hogy a jegyző kritikát fogalmazott meg a saját munkájával kapcsolatban, valamint azt is, hogy a KJE képviselői többször is egy platformon álltak vele, amikor bizonyos ellenérveiket megfogalmazták. Baloghné Seres Krisztina hivatalosan közös megegyezéssel lépett ki a pozíciójából.

Nem lesz belső ellenzék, nem lesz szakadás

Budai Lóránt a januári közgyűlés során sikeresen keresztülvitte javaslatát, amely értelmében Balogh Béla alpolgármester bére a törvény által lehetővé tett legmagasabb szinttel, 88 százalékkal emelkedett. Ehhez azonban a képviselő-testületben kisebbségbe szorult Fidesz-KDNP szavazataira is szükség volt, ami felkeltette a közvélemény figyelmét. A közösségi médiában számos kritikát fogalmaztak meg a városvezető döntésével kapcsolatban, és többen azt állították, hogy ez a lépés egyfajta arcvesztést jelent a város irányítása szempontjából.

A polgármester január végén megosztott egy videót Facebook-oldalán Az igazság szabaddá tesz! címmel, melyben beszélt a jegyzőről: "Olyan elvekhez csatlakozott, mely az enyémmel gyökeresen szemben áll", valamin a vele egyet nem értő képviselőkről: "Nektek más az álláspontotok, a hozzáállásotok a közösséghez, meg a közvagyonhoz, amiből gazdálkodunk morálisan is és gazdaságilag is." Megjegyezte még, hogy páran megváltoztak, többet akarnak, "éhesek lettek".

Bozsik Ferenc kifejezte, hogy a városvezető állításával ellentétben az öt képviselő álláspontja valójában a pénzügyi kérdések körül forog. "Mi magunk sem támogattuk a saját fizetésünk emelését, mert úgy érezzük, hogy ez nem a megfelelő időpont a képviselői tiszteletdíjak növelésére. Ezzel szemben a Fidesz javaslatára az emelés mértékéről szóló előterjesztés úgy érkezett, hogy a polgármesteri tiszteletdíj emeléséhez kötnék a képviselői illetmény növelését, százalékos arányban" - világított rá a KJE képviselője. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a polgármester által javasolt 16 százalékos emelés helyett végül 20 százalékot hajtottak végre. "Összességében én a nullás emelésnek is örültem volna" - tette hozzá Bozsik.

Kiderült, hogy az MSZP-s alpolgármester módszerei és vezetéstechnikai eszközei is problémát jelentenek az öt képviselő számára, nem csupán a pénzügyi vonatkozások. Bozsik hangsúlyozta, hogy hisz a párbeszéd fontosságában, és hogy a vita elengedhetetlen része a demokráciának. "Nem fogunk olyan helyzetbe kerülni, ahol a polgármesternek belső ellenzéke alakul ki, amely megakadályozza minden döntését. Továbbra is ezzel a polgármesterrel képzeljük el a ciklust és a jövőt, de fontosnak tartjuk, hogy ami nem tisztázódik egy megbeszélés során, azt nyilvánosan is felvetjük" - jelentette ki a képviselő.

Related posts