Szentszéki ENSZ-megfigyelő: Az egészségügyi és oktatási rendszerek fejlődése a személyek igényeit helyezi előtérbe, elkerülve az ideológiai megközelítéseket - Vatican News.

Gabriele Caccia érsek, a Szentszék ENSZ-képviselője New Yorkban, egy magasszintű politikai fórum keretein belül fejtette ki véleményét a fenntartható fejlődés fontosságáról. Kiemelte, hogy elengedhetetlenek az integrált politikai intézkedések, amelyek elősegítik a nemek közötti egyenlőséget és a nők jogainak érvényesülését.

Mindenki számára biztosítani az egészséget és a jólétet, támogatni a nemek egyenlőségét és a női emancipációt: ezek a 2030-as Agenda fő célkitűzései, melyek a Szentszék álláspontja szerint a személyre és a kapcsolatokra összpontosító hozzáállást igényelnek, nem pedig puszta ideológiai napirendet. Ezt hangsúlyozta Gabriele Caccia érsek, állandó szentszéki ENSZ-megfigyelő a július 14-15-én tartott magasszintű politikai fórumon, ahol a fenntartható fejlődési célokról (SDG 3 és 5) adott elő.

Az egészséghez való jogról beszélve, Caccia érsek hangsúlyozta, hogy az egészség fogalma messze túlmutat a betegségek hiányán; valójában egy holisztikus megközelítést igényel, amely magában foglalja a testi, lelki, érzelmi és társadalmi jólétet. Ezért elengedhetetlen része az emberi fejlődés átfogó folyamatának. Sajnos, a valóságban jelentős egyenlőtlenségekkel szembesülünk: emberek milliói nem férnek hozzá az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz, a szülés során elhunyt nők száma stagnál, és az értelmi egészség terén tapasztalható szenvedések gyakran észrevétlenek maradnak. Az ilyen akadályok leküzdéséhez integrált politikai megoldásokra van szükség, amelyek elismerik, hogy az egészség szorosan összefonódik más társadalmi célkitűzésekkel, mint például a szegénység ellen folytatott harc, az alultápláltság megszüntetése, az oktatás fejlesztése, a vízellátás és a higiéniai szolgáltatások javítása, valamint a fejlődés finanszírozása. Különösen fontos, hogy a legkiszolgáltatottabb csoportok - mint a magzatok, a gyermekek, az idősek, a fogyatékkal élők, a migránsok és a háborús övezetek lakói - számára biztosítsuk az egészséghez való hozzáférést - figyelmeztetett Caccia érsek.

Az egyenlő és elidegeníthetetlen emberi méltóságról tartott második felszólalásában a szentszéki megfigyelő idézte a Hittani Dikasztérium Dignitas infinita nyilatkozatát. A teljes egyenlőség többet kíván a puszta formális elismerésnél. Olyan feltételeket kell teremteni, amelyek lehetővé teszik a nők átfogó fejlődését, biztosítja hozzáférésüket a minőségi oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a közélethez. Óvakodni kell a nők szerepének individualista és hasznonelvű felfogásától. A nőket nem szabad gazdasági vagy politikai teendők eszközévé tenni. Ellenben érvényre kell juttatni a férfi és nő egymás kiegészítő értékét, és elismerni, hogy a család a kapcsolatok eredeti helyszíne. Ezért a nemekről szóló politikának támogatni és védenie kell a családot, az anyaságot és a szülői szerepet, az egyenlőség előmozdításával együtt - mondta még el a fenntartható fejlődésről szóló ENSZ-konferencián a szentszéki megfigyelő.

Related posts