Szijjártó Péter bejelentette, hogy a kormány kérvényezte a Gazprombankkal szembeni szankciók alóli mentességet. Az intézkedés célja, hogy megkönnyítse a gazdasági együttműködést és biztosítsa a stabilitást a pénzügyi szektorban. A döntés hátterében a jele

A Külgazdasági és Külügyminisztérium nyilatkozata alapján a tárcavezető a NATO külügyminiszteri tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón, az újságírók kérdéseire válaszolva kiemelte, hogy az amerikai diplomácia vezetője kifejezte készségét a szövetségesekkel való konzultációra a Gazprombankot érintő szankciók kapcsán.

"Jó lett volna, ha ez előtte történik, de már mindegy, vagy hát nem mindegy, de így alakult"

- mondta.

Majd arról számolt be, hogy jelezte: Magyarország és két másik NATO-tagállam, illetve Szerbia számára is súlyos nehézségeket okozhat ez az újabb amerikai büntetőintézkedés az infrastrukturális adottságok miatt, hiszen az orosz földgázimport megszüntetése ellehetetlenítené az érintett országok biztonságos ellátását.

"Hiába kötöttük össze magunkat a hét szomszédból hattal gázvezetékekkel, hogyha a minket körülvevő térségben nem történtek olyan beruházások, amelyeknek nyomán oroszországi gáz nélkül is el lehetne látni az országot"

Ezért tájékoztattam az amerikai külügyminisztert arról, hogy ez egy olyan lépés, amely potenciálisan veszélybe sodorhatja a szövetségeseinket.

- tette hozzá.

Ezután bejelentette, hogy a kormány az előző napon kérelmet terjesztett elő az illetékes amerikai hatóságokhoz, amelyben a Gazprom számára kérik a kivétel engedélyezését a földgázszállítások kifizetései tekintetében.

Ezek fényében hangsúlyozta, hogy ez nem számít precedens nélkülinek, hiszen számos orosz bank is élvez hasonló mentességeket az Egyesült Államok területén, különösen az oroszországi uránimport miatt, amely elengedhetetlen az atomerőművek zökkenőmentes üzemeltetéséhez.

"Kértem, hogy a közép- és délkelet-európai országok számára is tegyenek lehetővé hasonló lehetőségeket."

- jegyezte meg. Ezt követően telefonon konzultált a szerb, a szlovák és a török energiaügyi miniszterrel, akikkel közösen tervezik a lépéseiket.

Valamint aláhúzta, hogy Magyarország továbbra is az egyharmadát biztosítja Ukrajna villamosenergia-importjának, és ez így lesz a jövőben is.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Brüsszelből Washingtonba utazik tovább, onnan pedig Máltára megy, hogy részt vegyen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tanácsülésén, ahol mind a nyugati szövetségesek, mind a keleti országok jelen lesznek, azaz az Egyesült Államok és Oroszország is.

Informált arról is, hogy Vallettában török partnerével fog tárgyalni, és kiemelte, hogy Ankara az ukrajnai háború kulcsfontosságú kérdéseiben hasonló nézeteket vall, mint Budapest.

"A diplomáciai megoldások és a kommunikációs csatornák nyitva tartása terén lényegében egy hajón evezünk."

- jelentette ki.

Related posts